» Lietuvos didysis kunigaikštis Mindaugas

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Lietuvos istorija

MINDAUGAS - (g. apie 1200 m. – 1263 m. rugsėjo 12 d.) – Lietuvos didysis kunigaikštis (1236-1263 m.), taip pat pirmasis Lietuvos karalius (1251–1261 m.). Jo vainikavimo Lietuvos karaliumi diena - liepos 6-oji (1253-07-06) - yra Lietuvos Respublikos valstybinė šventė.

Sprendžiant iš Livonijos eiliuotojoje kronikoje įvardyto Mindaugo tėvo turėto didžiojo kunigo titulo, Henriko Latvio kronikoje nurodytų kai kurių iki Mindaugo valdžiusių LDK valdovų žūties datų ir Volynės metraščio žinios apie tai, kad 1219 m. Lietuvos ir Haličo-Volynės taikos sutartis buvo sudaryta ir dviejų Mindaugo brolių ar pusbrolių vardu, galima spėti Mindaugą buvus arba 1213 m. prie Lielvardės žuvusio tiksliai neidentifikuoto Lietuvos didžiojo kunigaikščio, arba Lietuvos „vyriausiojo kunigaikščio“ „Živinbudo“ sūnumi, taip pat Daujoto jaunesniuoju broliu ar pusbroliu. Kai kurie istorikai teigia, kad Mindaugas galėjo būti kunigaikščio Rimgaudo įpėdinis.

Istorijos šaltiniuose Mindaugas pirmą kartą paminėtas 1219 m. kaip vienas iš kelių tikrosios Lietuvos arba vad. Lietuvos žemės kunigaikščių, kurių vardu gal smulkių lietuvių kunigaikštysčių konfederacijos vadovų, o gal tik vieno Lietuvos „vyriausiojo kunigaikščio“ „Živinbudo“ pasiuntiniai tais metais sudarė Lietuvos ir Haličo-Volynės valstybių taikos sutartį.

Kada Mindaugas įveikė kitus (hipotetinius) kandidatus į žuvusio jo brolio paliktą tuščią Lietuvos valdovo sostą ir tapo Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ar (pasak D. Ilovaiskio–E. Gudavičiaus teorijos) „pirmuoju suvienytos Lietuvos valdovu“, tiksliai nežinoma, tačiau tai, kad 1236 m. Haličo-Volynės didysis kunigaikštis Danila Romanovičius su Mindaugu derėjosi kaip su visos Lietuvos valdovu leidžia manyti, jog pastarasis didžiuoju kunigaikščiu tapo 1236 m. ar šiek tiek anksčiau.

1244 m. prieš Livonijos ordino valdžią sukilusiems pietiniams kuršiams pasiprašius Mindaugo globos, 1244–1245 m. žiemą pastarojo vadovaujama LDK kariuomenė, tada nesėkmingai bandžiusi užimti Livonijos riterių neseniai užvaldytą buvusią kuršių Embūtės (dabar ? Latvijoje, Liepojos rajono rytuose) pilį, visame tuometiniame Pietų Kurše (t. y. būsimoje „žemaičių dounininkų“ teritorijoje, – nepainioti su dabartinės, latviškosios Kurzemės pietine dalimi) ir galbūt nedidelėje tuometinio Šiaurės Kuršo dalyje (dab. Liepojos rajono pietinėje dalyje) laikinai įtvirtino Lietuvos didžiojo kunigaikščio administraciją.

1248 m. pab. ar pačioje 1249 m. pr. Mindaugui iš savo sūnėnų (našlaičių Daujoto sūnų) Tautvilo ir Gedvydo bei šiųdviejų kunigaikščių motinos brolio, visą ar dalį tuometinės Žemaitijos valdžiusio Vykinto atėmus jų tėvonijas, 1249 m. pavasarį ar vasarą Lietuvoje kilo vidaus karas (sprendžiant iš Volynės metraščio, tas karas kilo dėl „Lietuvos žemės“; pasak daugumos istorikų, Tautvilas su Gedvydu Lietuvos žemę ar jos dalį valdė iki 1248 m.). Mindaugo brolėnus stipria volynėnų ir polovcų kariuomene nedelsdama parėmė Haličo-Volynės valstybė; Tautvilas apie 1250 m. pr. dar atvyko į Rygą, ten apsikrikštijo, užsitikrino Livonijos katalikų bažnyčios hierarchų bei (neilgam laikui) Livonijos ordino paramą kovoje su Mindaugu ir tikriausiai apsiskelbė Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu. Vis dėlto iki 1254 m. trukęs Mindaugo karas su jo (centralizatoriška?) politika nepatenkintais vidaus oponentais (dauguma aukštaičių, rytinių (Vidurio Lietuvos) žemaičių, nalšėnų ir jotvingių 1249–1254 m. vidaus karo metu liko ištikimi Mindaugui) ir jų užsienio rėmėjais baigėsi visiška Mindaugo pergale. 1251 m. Mindaugo delegacijai, atvykusiai pas popiežių Inocentą IV tartis dėl Lietuvos valdovo krikšto, vadovavo Parbus. 1251 m. vasarį ar kovą apsikrikštijęs (šio krikšto iniciatorius buvo Livonijos krašto magistras Andrius Štirijietis) ir visokeriopą Vokiečių ordino Livonijos šakos palaikymą užsitikrinęs Mindaugas greitai išardė ir įveikė antilietuvišką tikrosios Lietuvos („Lietuvos žemės“) kunigaikščių Tautvilo ir Gedvydo, Haličo-Volynės, pietinių jotvingių ir vakarinių žemaičių koaliciją (daugumą Tautvilą palaikiusių lietuvių ir jotvingių Mindaugas nugalėjo ar perviliojo į savo pusę dar iki 1252 m. pab.).

Netrukus po Mindaugo ir kelių šimtų jo artimųjų bei vasalų katalikiško krikšto (Volynės metraščio liudijimu, Mindaugo krikštas buvęs grynai formalus), t. y. 1251 m. liepos 17 d., Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė popiežiaus Inocento IV Milane surašyta bule buvo paskelbta katalikiška Lietuvos karalyste, suteikiant jai „šv. Petro nuosavybės“ teises, - taip Lietuvą kaip suverenų europinės politikos subjektą pripažino didžiausias tuometinės Vakarų Europos autoritetas, taigi ir pati Europa.

Vainikuoti Mindaugą ir jo žmoną Mortą popiežius įpareigojo Kulmo vyskupą Heinrichą Haidenreichą. 1253 m. liepos 6-ąją arba birželio 29-ąją (sekmadienį, kuris tais metais sutapo su šv. apaštalų Petro ir Povilo švente) Mindaugas ir Morta gal specialiai vainikavimo iškilmėms sumūrytoje pirmojoje Vilniaus katedroje (pasak dalies lietuvių archeologų bei architektūros istorikų), o gal dab. Palatavio piliakalnyje esą stovėjusioje Latavos pilyje (pasak T. Baranausko) buvo vainikuoti (Rygos meistrų nukaldintomis karūnomis) Lietuvos karaliumi ir karaliene. Netrukus po to (1253 m. liepą) mainais už taiką ir Lietuvos valstybės tarptautinį pripažinimą Mindaugas kryžiuočiams atidavė visą Nadruvą, kai kurias tuometinės Žemaitijos teritorijas ir pusę Dainavos, 1255 m. spalį – visą Lietuvos valdytą Sėlos dalį, o 1259 m. rugpjūčio 7 d. – visą tuometinę Žemaitiją (beveik iki Šventosios rytuose), visą Skalvą ir beveik visą Dainavą.

Su Haličo-Volynės didžiuoju kunigaikščiu Danila Romanovičiumi Mindaugas susitaikė apie 1254 m. pab. (1255 m. taika dar buvo sustiprinta Mindaugui ar Vaišelgai už Danilos sūnaus Švarno ištekinus Mindaugo dukterį). 1258-1259 m. žiemą šią taiką nutraukė Aukso ordos karvedžio Burundajaus vadovaujamos totorių ir jų priverstinių sąjungininkų volynėnų kariuomenės žygis, kurio metu buvo nusiaubta ne tik tikroji Lietuva, bet ir Nalšia bei Dainava (iš popiežiaus Aleksandro IV 1260 m. bulės matyti, kad nuo šio totorių ir volynėnų puolimo nukentėjo didesnė LDK dalis). Dalis istorikų svarbiausiu Burundajaus žygio akstinu laiko „antitotorišką“ karaliaus Mindaugo politiką, – žinoma, kad 1255 m. jis netgi planavo ir jau buvo pradėjęs (netikėtai nutrūkusį) Lietuvos kariuomenės žygį į totorių valdomą Kijevą.

Padrąsintas po Durbės mūšio kilusio antivokiško prūsų ir kitų baltų sukilimo bei pakurstytas LDK submonarcho Treniotos, 1261 m. vasaros pab. ar rudens pradžioje Mindaugas atsimetė nuo krikščionybės; išvijęs iš LDK beveik visus joje buvusius vokiečius ir susigrąžinęs 1259 m. jo paties Vokiečių ordinui užrašytą Žemaitiją, jis vėl atnaujino LDK karą su kryžiuočiais.

1268 m. popiežius Klemensas IV vienoje savo bulių Mindaugą pavadino „šviesios atminties valdovu“, – toks Mindaugo įvardijimas ne vieną istoriką privertė suabejoti Mindaugo 1261 m. apostazės realumu; vis dėlto tą apostazę nepriklausomai vienas nuo kito patvirtina net keturi iš skirtingų kraštų (Volynės, Livonijos, Lenkijos ir Lietuvos) kilę XIII–XIV a. šaltiniai, o Klemensas IV 1268 m. galėjo būti tiesiog nieko negirdėjęs apie Mindaugo atsimetimą nuo krikščionybės, nes popiežiumi jis tapo jau po Mindaugo mirties.

1263 m. rudenį Mindaugą (kartu galbūt ir jo sūnus Replį bei Girstautą) nužudė Treniotos (Mindaugo sesers vyras) vadovaujami suokalbininkai. Manoma prisidėjo ir Daumantas (hipotetinis Lietuvos didysis kunigaikštis, kuris valdė apie 1282–1285 m).

Viena iš kelių spėjamų Mindaugo žūties vietų yra Agluona (dabar – Latvijoje, į šiaurės rytus nuo Daugpilio). Iškart po Mindaugo žūties Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu pusmečiui tapo Treniota, o 1264 m. pavasario pab. – Mindaugo sūnus Vaišelga.

R E K O M E N D U O J A M E
Faktai apie varnas

..... Varna, skaitoma viena iš protingiausių paukščių - dalis šių paukščių negalėdami perskelti riešuto, jį numeta ant kelio, kad pervažiavusi mašina jį sutraiškytų ir po to viduje esančią valgomą dalį

1989-ųjų metų poezija

..... tai 1989-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlome paskaityti ir pajusti šių metų kūrybos dvasią :) ..

Efektyviausios priemonės ilgaalaikei langų švarai

..... Įvertinę jūsų pastatų langus, profesionalios langų valymo tarnybos kartu su jumis sudarys valymo grafiką, kuris geriausiai atitiktų jūsų langų poreikius ir bus jums priimtina kaina.

Paspėliokime! kas laimės eurovizijoje 2024?

• Airija - Bambie Thug - "Doomsday Blue" • Albanija - Besa Kokedhima - "Zemren n’dor?" • Armėnija • Australija • Austrija - Kaleen - "We Will Rave" • Azerbaidžanas • Belgija - Mustii - "Before the Party’s Over" • Čekija - Aiko - "Pedestal" • Danija - Saba - "Sand" • Estija - 5miinust & Puuluup - "(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi" • Graikija - Marina Satti - "Zari" • Gruzija - Nutsa Buzaladze • Islandija • Ispanija - Nebulossa - "Zorra" • Italija - Angelina Mango - "La Noia" • Izraelis - Eden Golan - "October Rain" • Jungtinė Karalystė - Olly Alexander - "Dizzy" • Kipras - Silia Kapsis - "Liar" • Kroatija - Baby Lasagna - "Rim Tim Tagi Dim" • Latvija - Dons - "Hollow" • Lenkija - Luna - "The Tower" • Lietuva - Silvester Belt - "Luktelk" • Liuksemburgas - Tali - "Fighter" • Malta - Sarah Bonnici - "Loop" • Moldova - Natalia Barbu - "In The Middle" • Nyderlandai - Joost Klein - "Europapa" • Norvegija - Gåte - "Ulveham" • Portugalija • Prancūzija - Slimane - Mon amour" • San Marinas - Megara - "11:11" • Serbija • Slovėnija - Raiven - "Veronika" • Suomija - Windows95man - "No Rules!" • Švedija • Šveicarija • Ukraina - Alyona Alyona & Jerry Heil- Teresa & Maria" • Vokietija - Isaak - "Always On The Run"

Ačiū už pareikštą nuomonę
Užsiskaitome tik vieną (pirmą) Jūsų nuomonę.
Jei turite ką plačiau parašyti.. administratoriaus el. paštas llaimaa[et]gmail.com

Rezultatai.. žiūrim ką jau turim :))
• Airija - Bambie Thug - "Doomsday Blue" [2]
• Albanija - Besa Kokedhima - "Zemren n’dor?" [0]
• Armėnija [0]
• Australija [0]
• Austrija - Kaleen - "We Will Rave" [0]
• Azerbaidžanas [0]
• Belgija - Mustii - "Before the Party’s Over" [0]
• Čekija - Aiko - "Pedestal" [0]
• Danija - Saba - "Sand" [0]
• Estija - 5miinust & Puuluup - "(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi" [0]
• Graikija - Marina Satti - "Zari" [0]
• Gruzija - Nutsa Buzaladze [0]
• Islandija [0]
• Ispanija - Nebulossa - "Zorra" [0]
• Italija - Angelina Mango - "La Noia" [0]
• Izraelis - Eden Golan - "October Rain" [0]
• Jungtinė Karalystė - Olly Alexander - "Dizzy" [0]
• Kipras - Silia Kapsis - "Liar" [0]
• Kroatija - Baby Lasagna - "Rim Tim Tagi Dim" [1]
• Latvija - Dons - "Hollow" [0]
• Lenkija - Luna - "The Tower" [0]
• Lietuva - Silvester Belt - "Luktelk" [3]
• Liuksemburgas - Tali - "Fighter" [0]
• Malta - Sarah Bonnici - "Loop" [0]
• Moldova - Natalia Barbu - "In The Middle" [0]
• Nyderlandai - Joost Klein - "Europapa" [1]
• Norvegija - Gåte - "Ulveham" [0]
• Portugalija [0]
• Prancūzija - Slimane - Mon amour" [0]
• San Marinas - Megara - "11:11" [0]
• Serbija [0]
• Slovėnija - Raiven - "Veronika" [0]
• Suomija - Windows95man - "No Rules!" [0]
• Švedija [0]
• Šveicarija [0]
• Ukraina - Alyona Alyona & Jerry Heil- Teresa & Maria" [1]
• Vokietija - Isaak - "Always On The Run" [0]
•

• 2024 Kovo 19 d. Antradienis.

• Žaliojo Medinio Drakono metai (iki 2025-01-28).

• Pasveikink varduvininkus: Juozapa, Juozapas, Juozapata, Juozapatas, Juozapina, Juozapota, Juozapotas, Juozas, Juozė, Juzė, Juzefa, Prutenis,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Silvester Belt - Luktelk

Viniliniai tapetai - kas tai?..... Vinilinių tapetų pagrindą sudaro flizelinas arba popierius, o ant jo yra dedama pūsto vinilo danga. Būtent jos dėka šios sienų dangos įgyja daugybę privalumų. Viniliniai tapetai yra elastingi ir g...

Kaip šiuolaikiškai įrengti prieškambarį?..... Prieškambaris yra namų vizitinė kortelė, pirmasis erdvės įspūdis, kurį gauna svečiai įžengę į jūsų būstą. Tad svarbu, kad ši erdvė būtų ne tik funkcionali, bet ir estetiškai patraukli. Šiuolaikini...

Gėlytės iš nagų lako..... gražios, mažytės gėlytės, kurias nesunkiai galima pasidaryti paprasčiausio nagų lako ir nestoros vielutės pagalba.....

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Juozo Erlicko genialios mintys..... Aš mąstau, o jei išdrįstumėm paskelbt: Lietuva – tai bailių ir kvailių tauta! Kiek svečių
Faktai apie šachmatus..... žaidimas vyksta specialioje 8 x 8 langelių dydžio lentoje, kurioje varžovai kovoja dvejomis skirtingų spalvų kariaunomis (juodaisiais ir baltaisiais). Žaidimo tikslas – paskelbti priešininko karal
Artėja trumpiausia metų naktis - Joninės..... klausyki, budėki - galbūt paparčio žiedas jau skleidžiasi Jums