» Kaip taupiai naudoti elektrą?
TOP meniu »
Pradžia »
Įdomybės »
Ar žinai? »
Temos

Dabar skaitote »
Ar žinai? »»
Taupymas Nepalikite televizoriaus ir kitų prietaisų veikti budėjimo režimu. Tokie elektros vampyrai, kaip apskaičiuota, suvartoja apie 5 proc. namų ūkyje suvartojamos elektros energijos.
Pavyzdžiui, 5 elektros prietaisai budėjimo režimu per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė.
Išjunkite, kai nenaudojate, šviesą kambaryje, televizorių ir kompiuterį.
Išjunkite kompiuterio ekraną, jei juo nesinaudojate bent 1520 minučių. Kompiuterį patartina išjungti, o ne palikti veikti budėjimo režimu, jei juo nesinaudojate ilgiau kaip valandą.
Elektros lizde paliktas mobiliojo telefono kroviklis toliau vartoja elektrą ir tuomet, kai telefono nebekrauna. Jį reiktų ištraukti iš elektros lizdo.
Elektrinį šildytuvą naudokite tik kai esate kambaryje.
Vėsią dieną atitraukite užuolaidas ar žaliuzes ir leiskite saulei įšildyti kambarį.
Stenkitės lyginti daugiau skalbinių, nes lygintuvas daugiausia elektros suvartoja kaisdamas.
Apskaičiuota, kad apšvietimui tenka nuo 15 iki 50 proc. visos suvartojamos elektros, todėl perdegusias lemputes pakeiskite taupiosiomis. Jos kainuoja brangiau nei įprastos, tačiau, įvairių tyrimų duomenimis, šviečia iki 4 kartų ryškiau ir veikia kelis kartus ilgiau. Tad vietoj 100 W senos lemputės pakaktų 2025 W taupančios energiją.
Jei naudojate paprastas lemputes, geriau apšvietimui naudoti vieną galingesnę nei daug silpnesnių.
Patalpose, kur nebūtina daug šviesos, pavyzdžiui, koridoriuje ar rūsyje, pakanka mažesnės galios lempučių, o laukui ar laiptinei apšviesti naudokite šviestuvus su judesio davikliais lempa užsidegs tik tuomet, kai sutemus įžengsite į jos apšviečiamą plotą, ir pati užges, kai ten nieko nebebus.
Maksimaliai išnaudokite šviesą tiek natūralią, tiek dirbtinę. Reguliariai valykite langus bei dulkes nuo elektros lempučių ir šviestuvo gaubtų. Apskaičiuota, kad nešvarumai iki 40 proc. sumažina šviesos pralaidumą.
Tinkamai apstatykite kambarį. Prieš langą pastatykite rašomąjį stalą, kad reikėtų naudoti kuo mažiau dirbtinės šviesos. Šviestuvas kambario kampe geriau apšviečia, nes šviesa atsispindi nuo dviejų sienų. Maksimaliai išnaudoti šviesą padeda ir šviesiai dažyti ar tapetuoti kambariai
Jei esate pelėda, sutaupyti padės dviejų laiko zonų tarifas: dienos ir nakties. Skalbimo mašiną, indaplovę ir kitus daug energijos vartojančius prietaisus naudodami po 23 val. arba savaitgaliais, pagal nakties tarifą už sunaudotą elektrą mokėsite gerokai mažiau.
Naudokite ekonominį skalbimo mašinos, indaplovės ir kitų buities prietaisų darbo režimą.
Skalbimo mašina ir indaplovė 8090 proc. elektros energijos suvartoja vien vandeniui pašildyti. Nemažai elektros sutaupyti galima nustačius žemesnę vandens temperatūrą.
Oro kondicionierių naudokite tik tuomet, kai jo tikrai reikia, nes per valandą jis sunaudoja apie 1 kWh elektros energijos, o galingesni ir kelis kartus daugiau.
Jei naudojatės elektriniu vandens šildytuvu, sutaupyti galite sumažinę temperatūrą keliais laipsniais. Įsigiję atgalinės atskaitos laikmatį, galėsite šildyti vandenį tik tuomet, kai reikia. Pavyzdžiu, darbo dienomis tik rytą ir vakare, todėl nereikės naudoti prietaiso visą laiką.
Jei ketinate įsigyti ar atnaujinti savo buitinę techniką, atkreipkite dėmesį, ar prietaisas ekonomiškas. Mažiausiai energijos naudojantys prietaisai žymimi raide A arba A+, A++. Ekonomiškiausi A+ arba A++ klasės buities prietaisai suvartoja iki 60 proc. mažiau energijos.
Įsigydami prietaisą taip pat atkreipkite dėmesį, kad iš pirmo žvilgsnio labai panašių prietaisų elektros energijos suvartojimas gerokai skiriasi. Pavyzdžiui, nešiojamasis kompiuteris suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos nei stacionarus. Rašalinis spausdintuvas suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos nei lazerinis.
R E K O M E N D U O J A M E
Kūčių būrimai ir spėjimai
..... kūčių vakaras dėl gausybės archaiškų papročių, lemiančių žmonių tarpusavio santykių darną, pagarbą mirusiems, ūkio gerovę, vedybas, buitį, įgavo ypatingai svarbaus, laukiamo švento, stebuklingo va
Didysis kunigaikštis Jogaila
..... JOGAILA (pilnai: Jogaila Algirdaitis; lenk.: Władysław II Jagiełło; Vladislavas II Jagiela; 1348 m. 1434 m. birželio 1 d.) Algirdo sūnus, Lietuvos didysis kunigaikštis (1377-1401), Rusijos val
Linksmi patarimai
..... koks bebūtų patarimas, juose visuomet yra mažas krislelis grynos tiesos