Statybos techninė priežiūra padeda užsakovui gauti informaciją apie darbų eigą ir užtikrina, kad statiniai būtų užbaigti griežtai laikantis statybos terminų ir standartų, taisyklių ir saugos normų.
Pagrindiniai statybų techninės priežiūros tikslai ir procesaiPagrindinis statybų techninės priežiūros tikslas - kontroliuoti terminus, apimtį ir kokybę. Gali atsitikti taip, kad net geros reputacijos ir kvalifikuoto rangovo specialistai pažeidžia technologiją arba nesąžiningai atlieka savo darbą. Užsakovas, neturėdamas patirties ir žinių statybos srityje, negali vizualiai įvertinti, ar visi procesai vyksta teisingai, ar ne. Kvalifikuotų inžinierių atliekama statybos kontrolė atskleidžia vėlavimus, technologijos pažeidimų atvejus ar perdėtas apimtis ir padeda sumažinti pertvarkymo išlaidas bei išvengti problemų eksploatuojant pastatus.

Kokie yra statybų techninės priežiūros procesai?
Kitas svarbus statybos kontrolės procesas - nuolatinis į statybvietę pristatomų medžiagų kokybės ir kiekio stebėjimas. Kontroliuojančios įmonės specialistai įsitikina, kad statybinės medžiagos ir įranga atitinka projekto sąmatą. Kai kalbama apie finansinius projekto aspektus, statybų techninės priežiūros specialistų darbas taip pat apima biudžeto sudarymą, optimizavimą ir išlaidų apskaičiavimą. Rangovas arba projektuotojas gali nuvertinti arba pervertinti medžiagų kiekį, o užsakovas ne visada turi pakankamai žinių ir laiko išsamiai patikrinti sąmatas, todėl statiniai viršija biudžetą ir gaištamas papildomas laikas trūkstamoms dalims ir medžiagoms pirkti. Kompetentinga ir savalaikė statybos kontrolė ir techninė priežiūra ne tik užtikrina, kad projektas bus baigtas laiku, bet ir garantuoja saugumą vėliau eksploatuojant biurą. Užsakovas gali būti tikras, kad ateityje nekils problemų su inspekcinėmis organizacijomis.
Reikalavimai rangovams ir statybos darbų vadovamsKadangi statybos techninės priežiūros procedūra yra apibrėžta teisės aktais, techninę priežiūrą vykdantiems specialistams ir įmonėms taikomi reikalavimai, iš kurių svarbiausias - turėti savireguliacinės organizacijos išduotą leidimą šiai veiklai. Tokios įmonės darbuotojų sąraše turi būti elektros, vandentiekio, vėdinimo sistemų architektūrinio ir inžinerinio projektavimo, kainodaros ir kt. specialistai.
Statybų techninės priežiūros specialisto pareigos yra šios:• projekto dokumentacijos tikrinimas;
• išlaidų sąmatos teisingumo tikrinimas;
• statybos darbų grafiko laikymosi kontrolė;
• naudojamų medžiagų ir įrangos kokybės ir sandėliavimo metodų kontrolė;
• operatyvus pažeidimų nustatymas ir pašalinimas;
• atliktų darbų priėmimas;
• projekte nustatytų statybos ir montavimo darbų apimties laikymosi kontrolė;
• vykdomosios dokumentacijos kontrolė ir kt.