» Kalėdų simboliai
Jūs esate »
Pradžia » Šventėms »» Kalėdos
Kalėdos yra viena iš populiariausių švenčių ne tik pas mus, bet ir visame pasaulyje. Ši šventė apipinta daugybės legendų ir pasakojimų apie įvairius Kalėdų simbolius. Taigi, kokie pagrindiniai Kalėdų simboliai arba tiesiog be ko neįsivaizduojamos kalėdos?
KALĖDŲ SENELIS
Turbūt nėra pasaulyje vaiko, abejingo Kalėdų Seneliui. Koks jis? Jau tapo įprasta matyti jį kaip linksmą apkūnų vyruką su balta barzda ir raudonais apdarais. Kūčių naktį Kalėdų Senelis, įsitaisęs elnių tempiamose rogėse, skrieja aplink pasaulį, dalindamas vaikams dovanas. Garsusis elnias Rudolfas pirmasis kinkinyje, jo raudona skaisti nosis nušviečia kelią šią tamsią naktį. Darbštusis elfas Elvinas lydi Kalėdų Senelį ir jam padeda.
Vaikams patinka rašyti laišką Kalėdų Seneliui, kuriame nurodo, kokių dovanų norėtų gauti. Kai kuriose šalyse įprasta šį laišką padėti ant palangės kartu su saldumynais, tikintis atkreipti Kalėdų Senelio dėmesį. Vaikai laukia nesulaukia ryto, kai po eglute ras savo kalėdines dovanas.
KALĖDŲ MEDIS (EGLUTĖ)
Šiais laikais neįsivaizduojame Kalėdų be Kalėdų eglutės, tačiau tai nėra tokia jau ir sena tradicija. Tradicijos puošti Kalėdų medį pradžia siejama su vokiečių vienuoliu, garsiu bažnyčios reformatoriumi Martynu Liuteriu. Pasakojama, kad jis vaikščiodamas miške pamatė apšerkšnijusias spindinčias eglutes. Toks grožis jį pribloškė. Jis parsinešė namo vieną nedidelę eglutę ir bandė atkurti vaizdą, kurį regėjo vaikščiodamas, apšviesdamas ją žvakės šviesa.
Viduramžiais vokiečiams ir skandinavams visžaliai medžiai namuose arba prie namų simbolizuodavo pavasario laukimą. Vėliau jie įgavo gyvybės reikšmę, todėl Europoje ir kitose pasaulio šalyse tapo Kalėdų simboliu.
Yra įdomi legenda, susijusi su Jėzaus Kristaus gimimu. Naktį, kai gimė kūdikėlis Jėzus, visi nešė dovanas į Betliejų. Alyvmedžio ir palmės šakelės su vaisiais buvo puiki dovana, tačiau spygliuočiai buvo siejami su nuostoliais ir sunkumais, nes nieko negalėjo duoti naujajam karaliui. Taigi, angelui pagailo medžio ir papuošė jį žvaigždėmis. Kūdikėliui Jėzui buvo smagu matyti apšviestą medį, todėl jis tapo Kalėdų simboliu Kalėdų eglute.
KALĖDŲ GĖLĖ puansetija
Apie šią gėlę legendas pasakoja meksikiečiai. Pagal vieną jų, mergaitė Marija ir jos broliukas Pablas nepasirūpino dovanomis kūdikėliui Jėzui bažnyčios prakartėlėje, nors tai buvo įprasta šioje šalyje. Jiems buvo liūdna ir nusiminę jie pakeliui į bažnyčią priskynė paprastų žolių ir padarė iš jų mažas puokšteles, kaip dovaną Jėzui Kristui. Pamatęs jų nuoširdumą angelas palaimino juos. Marija ir Pablas įteikė žalias puokšteles be galo nuoširdžiai, todėl visų nuostabai įvyko stebuklas žali lapai virto raudonais žiedais, tokiais gražiais, kaip žvaigždės.
KALĖDINĖS LEMPUTĖS
Yra manoma, kad Vokietijoje gimė idėja Kalėdų eglutę puošti nedidelėmis žvakutėmis. XVII a. žvakutės ant eglės šakų buvo tvirtinamos vašku, ir tik gerokai vėliau atsirado specialūs laikikliai, gerokai sumažinę gaisro tikimybę. Šios tradicijos dėka visame pasaulyje paplito, būtent Kalėdinės lemputės, be kurių šiandien beveik neįsivaizduojama Kalėdinė eglutė.
KALĖDINĖS KOJINĖS
Tradiciškai Kalėdinės kojinės kabinamos virš židinio. Neturint židinio, tikrai manau atrasit namų kampelį, kurį galima būtų papuošti, juk tai puiki ir kolėdinė dekoracija. Į kojines paprastai dedamos įvairios smulkmenėlės, mielos dovanėlės. Suaugusiesiems tai šansas trumpam grįžti į vaikystę. Labiausiai ši tradicija paplitusi JAV. Mažieji prancūzai laukdami kalėdinių dovanėlių anaiptol nekabina ant židinio kojinių. Tikėdamiesi Kalėdų Senelio, kurį jie vadina Pere Noel, dovanų, jie už durų pastato savo batukus.
KALĖDINĖS GIESMĖS
Nors Kalėdos Australijoje yra panašios į europietiškas, tačiau būtent šioje šalyje gimė Kalėdinių giesmių, giedamų žvakių šviesoje (Carols by Candlelight), tradicija.
KALĖDŲ ŽVAIGŽDĖ
Gimus kūdikėliui Jėzui, danguje sušvito nauja žvaigždė. Ji rodė kelią Trims Karaliams. Kalėdų žvaigždės simbolis išliko iki šių dienų. Žmonės žvaigždėmis puošia namus ir bažnyčias, nes žvaigždė simbolizuoja viltį, sėkmę ir laimę gyvenime.
Įvairiose šalyje savaip pagerbiama žvaigždė. Aliaskoje berniukai ir mergaitės atlieka žvaigždės formos figūras, vaikšto iš namų į namus, giedodami kalėdines giesmes ir gauna skanėstų. Vengrijoje ant obuolių išraižoma žvaigždė manoma, kad tai neša sėkmę.
KALĖDŲ PYRAGAS
Vokietijoje per Kalėdas kepamas Stollen tradicinis Kalėdinis vaisinis pyragas. Šis pyragas gardinamas kardamonu, cinamonu, marcipaniniu įdaru bei razinomis, riešutais ar migdolais, o puošiamas cukriniu glajumi.
Kalėdinis pudingas kilo iš Anglijos ir Airijos, o vėliau paplito visame pasaulyje. Kalėdinis pudingas nuo paprasto pudingo ar pyrago skiriasi tuo, jog yra ne kepamas, o verdamas. Gaminant tradicinį Kalėdinį pudingą įprasta į jo vidų įdėti monetą ar šiaip kokį niekutį, kuris neša sėkmę tam, kuris jį randa.
Portugalijoje kepamas vaisinis Kalėdų pyragas, vadinamas Bolo Rei, puošiamas džiovintais vaisiais, o jo viduje neretai įkepamas koks nors nedidelis žaisliukas ar siurprizas.
Venesueloje per Kalėdas kepama Pan de Jamon šventinė duona, įdaryta kumpiu, alyvuogėmis, razinomis ir kitais priedais.
Albanijoje, yra kepamas ypatingas nacionalinis Kalėdų desertas panašus į pyragą, vadinamas bakllava.
Belgijoje - per kalėdinius pusryčius belgai valgo saldžią duoną, vadinamą cougnou arba cougnolle, kurios forma primena kūdikėlį Jėzų.
Kalėdų gėlė - Kalėdų žvaigždė - Puansetija - pasirodo nėra tokia jau nekalta..
Kalėdų eglutės puošimo tradicijos
Kalėdinių kojinių legenda
Ką vertėtų žinoti apie Kalėdų senelį?