Puansetija - tradiciškai laikoma kalėdiniu augalu ir yra perkama gruodžio mėnesį. Dažnai apibūdinamos kaip lepus "vienkartinis" augalas, ir paprastai iškart po Kalėdų keliauja į šiukšlių dėžę, turbūt taip manoma, nes tai gėlė, kuri pries ramybės periodą (~3 mėnesius) numeta lapus.
Tačiau tai daugiametės gėlės, tik jas reikia tinkamai prižiūrėti. Iš pradžių į žolę panašios puansetijos ilgainiui sumedėja ir virsta gražiais šakotais krūmeliais.
Puansetija (Euphorbia pulcherrima), puošniausioji karpažolė, priklauso karpažolinių šeimai ir yra kilusi iš Meksikos. Savaime šie augalai ten ir auga – Meksikoje, Gvatemaloje, Floridoje. Puansetijų yra per 100 rūšių. Jos gali būti ne tik ryškiai raudonos, kaip mums įprasta, bet ir baltos, rožinės ar net ryškios fuksijos spalvos. Kaip ten bebūtų, populiariausia yra raudona puansetija, juk būtent ši spalva siejama su Kalėdomis.
Apie šią gėlę yra ir legenda. Mažas berniukas Pablo ėjo į bažnyčią pažiūrėti prakartėlės. Pakeliui prisiminė, kad Kūdikėliui Kristui neturi jokių dovanų. Tuomet pakelėje pastebėjo augančias žalias šakeles ir jų priskynė. Kiti vaikai labai šaipėsi iš tokio jo poelgio, tačiau kai Pablo šakeles padėjo į Kristaus ėdžias, kiekviena šakelė nusidažė briliantiniu raudoniu, jos dabar per Kalėdas ir puošia namus.
Vietiniai indėnai actekai šią gėlę vadino Cuetlaxochitl – odos gėlė. Jie šį augalą naudojo, išgaudami raudonus dažus bei kaip vaistą nuo karščiavimo. Dabar šiomis gėlėmis per Kalėdas puošiami namai, bažnyčios, biurai visame pasaulyje. Jų galima įsigyti tiek gėlių parduotuvėse, tiek įprastuose prekybos centruose.
Puansetija tradiciškai žydi lapkričio – sausio mėnesiais. Jei patys rinksitės puansetiją, atkreipkite dėmesį į mažus gelsvus žiedelius pačiame viduryje: jei jie neprasiskleidę, raudoni pažiedlapiai išsilaikys apie pustrečio mėnesio, o jei pilnai išsiskleidę – kur kas trumpiau.
Puansetija, arba Kalėdų žvaigždė, anot specialistų, ne tik puošia aplinką, bet ir siurbia kenksmingas chemines medžiagas, aktyvina širdies veiklą, gerina kraujotaką ir net išsklaido slogią nuotaiką.
BEJE, puansetija nėra tokia jau nekalta gėlė, pasirodo gėlės syvai gali erzinti odą arba gleivinę.
Nei žiedai, nei lapai nėra pavojingi, ji taip pat neskleidžia jokio žmonėms ar gyvūnams kenksmingo aromato. Nuodingi yra balkšvi jos stiebo syvai.Nevertėtų liesti šio augalą. Parsinešus padėkite gėlę ten, kur jos nepasieks nei vaikai, nei naminiai gyvūnėliai ar paukšteliai (katės, papūgos ir pan.). Ir juo labiau – nepuoškite „Kalėdinės žvaigždės“ žiedais prašmatnių Kalėdinių patiekalų.
Pernai, per Kalėdas, į vieną Berlyno kliniką buvo atvežta grupė jaunuolių, besiskundžiančių pilvo skausmais. Visi jie svečiavosi pas vieną „išradingą“ šeimininkę, kuri vaišino egzotiškų vaisių salotomis, originaliai išpuošusi jas - Puansetija. Nors apsinuodijimas nebuvo labai stiprus, šventė vis tiek buvo sugadinta. Visiems teko keletą dienų laikytis griežtos dietos.
Puansetija - Kalėdų žvaigždė