Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

Šventėms » 2025 metų kalendorius » Mėnesiai » Šiandien » Katalikų šventės » Skaitiniai


Jungtinių Tautų iniciatyva kasmet, nuo 1991 m., spalio 1-ąją minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į senėjimo problemas, pagyvenusių žmonių gyvenimo sąlygas, ugdyti jaunų žmonių pagarbą senyvo amžiaus žmonėms..

Kai kuriose šalyse šią dieną sudaromos būtent pagyvenusiems žmonėms skirtos televizijos ir radijo programos. Pagyvenusių žmonių teises ginančios asociacijos, visuomeniniai fondai organizuoja įvairius renginius, konferencijas, paramos akcijas.

Apie ketvirtadalį Europos gyventojų sudaro vyresni nei 60 metų asmenys. Iki 2014 m. 33 proc. padidės vyresnių nei 80 m. žmonių skaičius. Pasak Statistikos departamento, Lietuvoje vyresni nei 60 m. gyventojai sudaro 20 proc.; prognozuojama, kad 2030 m. tokie asmenys sudarys apie trečdalį gyventojų. O Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2060 m. Lietuvoje bus 2,5 mln. gyventojų, iš jų pensininkų – daugiau nei 800 tūkst.

Senėjimas yra normalus, laipsniškas procesas, susijęs su tam tikrais pokyčiais. Nacionalinėje gyventojų senėjimo pasekmių įveikimo strategijoje rašoma, kad ,,gyventojų senėjimas - sudėtingas reiškinys, sukeliantis įvairių socialinių ir ekonominių pasekmių". Mažėja vyresnių žmonių užimtumas. Senyvo amžiaus žmonės dažniau naudojasi sveikatos ir socialinės apsaugos paslaugomis, jiems reikia daugiau globos ir ilgalaikio gydymo.

Žmogaus sveikatą senatvėje lemia visas jo gyvenimas. Tai svarbiausia ES sveikatos strategijos "Kartu sveikatos labui", kuria siekiama, kad žmonės kuo ilgiau būtų sveiki ir džiaugtųsi gyvenimu, mintis. Dėl menko gimstamumo ir ilgėjančios vidutinės gyvenimo trukmės Europos visuomenė senėja. Šiai tendencijai stiprėjant mūsų visuomenė keisis. Tačiau prisitaikyti prie šių pokyčių būtina jau dabar - daugiau investuoti į prevenciją ir akcentuoti sveiko gyvenimo būdo privalumus. Naujų technologijų naudojimas prevencijai - daug galimybių teikianti sritis.

Sveikas senėjimas - tai galimybių užsitikrinti fizinę, socialinę ir dvasinę sveikatą optimizavimo procesas, kuriuo siekiama įgalinti pagyvenusius žmones aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime nepatiriant diskriminacijos ir džiaugtis savarankiškumu bei gyvenimo kokybe.

Siūlome pasidairyti..

Orginaliausia pavardė Lietuvoje

Orginaliausia pavardė LietuvojeAr lengva gyventi su originalia pavarde? spėju nevisai :). Kaip bebūtų, kelios įdomosios nugirstos, pamatytos, jūsų parašytos linksmuolės pavardės....

Nuotaikai » ANEKDOTAI

Gražiausios bažnyčios Lietuvoje

Gražiausios bažnyčios Lietuvoje... juk bažnyčios vieni iš įspūdingiausių pastatų argi ne taip?..

Akims » VERTA pamatyti

Atvirukai Boso dienos proga

Atvirukai Boso dienos proga... gražūs e-atvirukai boso dienos proga, juk savo viršininkus reikia ne tik gerbti, bet ir mylėti :)..

Draugams » E-ATVIRUKAI

3 dalykai, kurių turite nepamiršti, jei norite sveikos šypsenos

3 dalykai, kurių turite nepamiršti, jei norite sveikos šypsenos... Ko gero, net ir nereikia vardinti priežasčių, kodėl taip pat svarbu turėti gražią ir sveiką šypseną - tai yra susiję ne tik su jūsų fizine, bet ir emocine būsena. Tačiau taip pat nereikia pamiršti..

Aktualijos » VERTA žinoti

Faktai apie moliuskus

Faktai apie moliuskus... Ar žinote, kad sraigė tam tikromis aplinkybėmis - pavyzdžiui, sausros periodu - gali miegoti trejus metus...

Įdomybės » FAKTAI

Gedimino kalno funikulierius

Gedimino kalno funikulierius... Gedimino kalno funikulierius (arba dar vadinamas Vilniaus funikulieriumi) – trumpas geležinkelis su lynine traukle, įrengtas stačiame Gedimino kalno šlaite keleiviams į Gedimino bokštą Vilniuje už..

Akims » VERTA pamatyti


GYVENKIME • sveikaispalvotaipatogiaiskaniaidraugiškaistipriaietiškailinksmaipokštaujantgrybaujantkeliaujant • su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu!