» Kašalotas :: Physeter macrocephalus
Jūs esate »
Pradžia »
Pomėgiams » Gyvūnų pasaulis »
Temos »» Įvairūs gyvūnai
Kašalotai :: Physeter macrocephalus. © Gabriel Barathieu | wikipedia
Kašalotas (Physeter catodon arba Physeter macrocephalus) - tai žinduolis, visą laiką gyvenantis vandenyje, vienintelis banginių (Cetacea) būriui piklausančios kašalotinių (Physeteridae) šeimos atstovas. Kašalotas yra ne tik vienas iš didžiausių pasaulyje plėšrųjų žinduolių, bet ir triukšmingiausias gyvūnas pasaulyje, jo spragsėjimas, gali pasiekti net 235 decibelų, tokio garso vibracijos gali pražudyti žmogų. Palyginimui, garsus roko koncertas skleidžia tik maždaug 115 decibelų garsą, o lėktuvo variklis 140 decibelų garsą, o žmogaus kalbėjimo metu yra skleidžiamas 60-65 decibelų stiprumo garsas.
Kašalotai yra apie 11-20 m ilgio ir iki 20-57 tonų svorio, ką tik gimęs jauniklis sveria apie toną ir būna net 4-4,5 metrų ilgio. Galva kašalotų labai didelė, jos priekinė dalis buka, beveik kvadratinė, pilna skystų riebalų, kurie padeda išlaikyti plūdrumą, t.y. gebėjimą plaukti vandens paviršiuje. Ieškodamas maisto kašalotas paneria labai giliai, teigiama kad.. į didesnį kaip 3000 m gylį, kuriame gaudo galvakojus moliuskus, kurie ir yra pagrindinis jų maistas.
Kašaloto smegenys sveria net 8 kg ir yra laikomos didžiausios iš visų žinduolių. Palyginimui, sakykim mėlynojo banginio, kuris yra žymiai stambesnis už kašalotą, smegenys sveria tik 3 kg.
Kašalotai gyvena būriais, vieną būrį gali sudaryti viengungiai patinai, arba haremas iš vieno patino, keleto patelių ir jauniklių. Jų uoslė ir regėjimas prastai išsivystę, vandenyje orientuojasi pasikliaudami klausa. Kašalotai skleidžia trijų rūšių garsus: trumpai ir dažnai spragsi, šniokščia arba dejuoja. Kai užplaukia ant seklumos kašalotai pradeda garsiai riaumoti. Manoma, kad banginiai į krantą išplaukia sutrikus garso lokacijos sistemai. Dažniausiai jie užplaukia ant smėlėtų seklumų. Taip yra todėl, kad smėlis neatspindi garso. Vasarą kašalotai plaukia į Arkties vandenyną ir prie Antarktidos krantų, nes ten daugiau maisto. Kašalotai gyvena iki 50 metų. Kasmet jų populiacija mažėja. Šiuo metu, manoma, kad plaukioja apie 500 000 kašalotų.