» Kaip elgtis žaibuojant?
Jūs esate »
Pradžia »
Aktualijos »»
Verta žinoti
Meteorologų duomenimis, apie 70 proc. dienų su perkūnija pasitaiko, būtent birželio rugpjūčio mėnesiais. Pavasarį perkūnijos dažnesnės rytinėje Lietuvos dalyje, rudenį vakarinėje, žiemą dažniausiai pajūrio rajonuose.
Perkūnija elektros iškrova atmosferoje tarp debesų ir Žemės arba tik tarp debesų, lydima šviesos (vad. žaibo) blyksnių ir garsaus dundėjimo (vad. griaustinio). Perkūniją paprastai lydi smarkūs vėjai, krituliai, kartais net kruša.
Žaibas yra vienas iš pavojingiausių meteorologinių reiškinių, visame pasaulyje per metus žaibas užmuša kelis šimtus žmonių. Pasirodo dažniausiai pasaulyje žaibuoja Ruandoje - vadinamajame Didžiųjų Ežerų regione, centrinėje Afrikoje - dažnai įvardijama, kaip pasaulio žaibų ir audrų sostinė, kurioje net 200 dienų per metus būna audringos ir su perkūnijomis.
ESANT PERKŪNIJAI, nuo žaibo patariama apsisaugoti laikantis šių principų:
Žaibuojant arba griaudžiant yra geriau pasilikti namuose, uždaryti langus ir duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacijos angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas.
Žaibuojant pavojinga kalbėti ar šiaip naudotis ir telefonu, apskritai rekomenduotina išjungti visus nereikalingus prietaisus.
Taip pat, žaibuojant pavojinga maudytis po dušu ar vonioje, plauti indus bei apskritai naudotis vandens čiaupais.
Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų bei namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.
Nuo žaibo patikimai apsaugo automobilis, tik reikia įtraukti anteną, uždaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų bei aišku sustoti kuo toliau nuo aukštų medžių ir elektros linijų.
Jeigu audra užklupo lauke, patariama nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų arba pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio greta žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų ir vengti aukštesnių atvirų vietų.
Ieškodami priedangos, (venkite atviros erdvės, kurioje būtumėte aukščiausias objektas ) nebėkite per plyną lauką, nes žaibas gali jus aplenkti.
Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti (arba atsisėsti ant akmens) nuokalnėje (dauboje), apėmus rankomis kelius, taip pat rekomenduotina nusiimti nuo savęs visus metalinius daiktus (papuošalus, laikrodžius, įv. sagtis ir pan). Rekomenduotinas atstumas tarp medžio ir žmogaus turi būti ne mažesnis kaip 3 m, dar geriau 810 m.
Žaibuojant pavojinga būti šalia vandens telkinių, ypač maudytis.
Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsiant reikia skubėti į krantą. O jei nėra galimybių išlipti, bent jau slėpkitės po tiltu, aukštu statiniu. Būtina išmesti inkarą.
Griaudžiant patariama nebėgioti, nevažiuoti motociklu ar dviračiu, nelaikyti rankose metalinių daiktų. Net į skėčio metalinį antgalį gali trenkti žaibas.
Pamačius kamuolinį žaibą, rekomenduojama elgtis ramiai, nejudėti ir prie jo nesiartinti, nebandyti paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas, nepatartina bandyti nuo jo ir bėgti, kadangi oro srovė gali jį pritraukti prie žmogaus.
Iš įdomesnių rekomendacijų: nesišukuokite plaukų, neglostykite kačių, šunų :).
IR DAR:
pastebėjus nukritusį elektros oro linijos laidą - pasirūpinkite, kad prie jo nesiartintų žmonės, gyvuliai, ir kuo skubiau praneškite apie tai telefonu 1802. Prie nukritusio elektros linijos laido negalima priartėti arčiau kaip 8 metrus.
elektros linijos laidus užkritus ant automobilio esant jame, iš jo negalima išlipti įprastu būdu. Kad nebūtų sukurta elektros grandinė ir žmogus nepatirtų elektros smūgio, iš automobilio reikia iššokti abiem kojomis. Likus automobilio viduje reikia stengtis nesiliesti prie metalinių detalių.
įvykus elektros iškrovai, pirmiausia apsaugokite save ir netoliese esančius žmones nuo galimybės patirti daugiau elektros smūgių. Nesilieskite prie žmogaus, kuris ką tik nukentėjo jo kūnu dar gali tekėti elektra. Atitraukti nukentėjusįjį nuo elektros srovės šaltinio galima tik stovint ant sausos lentos ar sausų rūbų, viena ranka. Rankas apsaugokite sausomis pirštinėmis ar sausu drabužiu. Tempti nukentėjusįjį patartina laikant už drabužių, neliečiant jo kūno.
nuo žaibo iškrovos nukentėjus žmogui - būtina jį pakelti nuo žemės, nunešti į saugesnę vietą (jei perkūnija dar nesibaigė), maždaug 2030 cm pakelti kojas, atlaisvinti kvėpavimo takus, apkloti ir kuo skubiau kviesti greitąją medicininę pagalbą. Kol atvyks medikai, reikia patikrinti nukentėjusiojo pulsą ir patikrinti kvėpavimą. Jei nėra širdies veiklos ir kvėpavimo požymių, nedelsiant pradėti išorinį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą.
BEJE, statistika teigia:
Dažniausiai trenkia į ąžuolą, tuopą, guobą, eglę.
Rečiausiai trenkia į klevus, beržus, akacijas.
Žaibas tiesiai į žmogų trenkia palyginti retai dažniausiai jo aukomis tampa stovėjusieji šalia medžio ar vandens telkinio.
Žaibas dažnai trenkia į tą pačią vietą.