» Kryžių kalnas :: Jurgaičių (Domantų) piliakalnis

 Jūs esate » Pradžia » Akims » Verta pamatyti »»» Šiaulių r. »»» Meškuičiai »»» Piliakalniai

Kryžių kalnas :: Jurgaičių (Domantų) piliakalnis©

KRYŽIŲ KALNAS - tai nepakartojamas, vienintelis pasaulyje pasipriešinimo tikėjimo persekiojimams simbolis, kuriame kryžiai statomi nuo 1850 metų. Ir tai - maldininkų lankomiausia vieta Lietuvoje.

Kryžių kalnas liaudyje anksčiau dar vadintas Maldavimų kalnu, pilies kalnu. Yra teigima, kad ankščiau beje, kaip ir dabar dažnai kryžiai statomi meldžiant Dievo sveikatos.

Kryžių kalnas, tiksliau Jurgaičių (Domantų) piliakalnis, randasi apie dvylika kilometrų į šiaurę nuo Šiaulių (šalia Šiaulių-Rygos plento ir geležinkelio). Ant piliakalnio yra tūkstančiai kryžių, atvežtų ne tik iš įvairių Lietuvos vietų, bet ir iš užsienio.


Piliakalnis pailgas, 8-10 m aukščio, juosiamas pylimo. Šlaitai statūs, viršūnėje - ovalinė, primenanti balną, 25 m ilgio ir 20 m pločio aikštelė. Manoma, kad čia buvus pilis, Livonijos kronikose vadinta Kule, Kulan, kurią kartu su dar trimis pilimis 1348 m. užpuolę sudegino kalavijuočiai.

1993 metais Kryžių kalne lankėsi popiežius Jonas Paulius II, nuo tada Kryžių kalnas tapo plačiai žinomas visame krikščioniškame pasaulyje.

Rašytiniuose šaltiniuose Kryžių kalnas pirmąkart minimas XIX a. viduryje (kryžiai aptinkami nuo 1850 metų), gali būti, kad kryžiai pradėti statyti po 1831 m. sukilimo. Domantų kaimo ribose kryžius imta statyti ant Jurgaičių piliakalnio po to, kai caro valdžia žiauriai susidorojo su 1831 m. ir 1863 m. sukilimų dalyviais. Apie 1900 m. šventa tapusi vieta ėmė traukti vis didesnes tikinčiųjų minias - žmonės kalne statydavo kryžius tikėdamiesi malonės.

XX a. pradžioje Kryžių kalnas tapo sakraline vieta, jį gausiai lankė žmonės, vykdavo pamaldos, atlaidai. Tarybų valdžiai kalnas ir čia esantys kryžiai liudijo apie lietuvių religingumą, o tai prieštaravo tuo metu skleistai sovietinei ideologijai, todėl 1961 m. prasidėjo Kryžių kalno naikinimas: jis buvo nušluotas su buldozeriais, mediniai kryžiai sudeginti, metaliniai - nuvežti į metalo laužą, akmeniniai ir betoniniai - užkasti. Prasidėjo „buldozerinio ateizmo“ epocha, trukusi beveik 20 metų.

Kalną saugojo kariuomenė ir KGB, buvo planuota teritoriją užtvindyti, Kryžių kalną paversti sunkiai prieinama vieta. Bet po kiekvieno griovimo (o jų būta keturių, 1964-1984 m.) Kryžių kalnas vis atgimdavo, nors betoniniai kryžiai buvo suklojami į kelius, mediniai - deginami, o metaliniai išvežami į laužą.

2006 m. gruodžio 28-29 d. naktį Kryžių kalnas degė, maždaug 50 m² plote.


Taigi, egzistuoja dvi prielaidos, kodėl atsirado pirmieji kryžiai Jurgaičių piliakalnyje:

• Dėl nuoširdaus liaudies pamaldumo, dėkingumo Dievui ženklai.

• Dėl noro pagerbti čia palaidotus sukilėlius (žuvusius 1863 m. ar 1831 m sukilimo metu) ir sykiu pasipriešinti caro valdžiai, draudusiai ir visaip trukdžiusiai statyti kryžius.


Kryžių kalne, kaip teigia statistai, šiuo metu priskaičiuojama maždaug 200 tūkst. įvairaus dydžio kryžių.

  Pagrindiniai faktai apie kryžių kalną
  Kryžių kalno nuotraukų galerija

Kryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnisKryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnisKryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnisKryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnisKryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnisKryžių kalnas | Jurgaičių (Domantų) piliakalnis

Maldos namai..... Maldos namai - tai pastatai suburiantys tikinčiuosius bendrai maldai ir tai dažniausiai vieni iš įspūdingiausių pastatų, žinoma kaip ir visur.. atmetus kai kurias išimtis...

Apžvalgos bokštai, aikštelės..... vasara.. pats geriausias metas, atrasti bei aplankyti apžvalgos aikštelės bei pasigrožėti nuo jų atsiveriančiomis beribėmis panoramomis...

• 2024 Rugsėjo 9 d. Pirmadienis.

• Žaliojo Medinio Drakono metai (iki 2025-01-28).

• Pasveikink varduvininkus: Arginta, Argintas, Argintė, Pobiltas, Pobiltė, Pogilas, Pogilė, Ramutė, Ramutis, Serapina, Sergijus, Sonata,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Silvester Belt - Luktelk

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų ar klaidų, ar tiesiog norėtute pasidalinti mintimis, idėjomis ar šiaip neturite kam parašyti - brūkštelkit mums :))

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute tiesiog, pasidalinti savo mintimis atsakydami į mūsų klausimus - brūkštelkit mums :))

Juokingi užrašai ant automobilių..... Ant Moskvičiaus 412 (su ženklu 70): -Lėkčiau, lėkčiau, kad galėčiau..."
2024 m. nedarbo dienos..... ... Tad, kiek laisvų dienų turėsime 2024-aisiais? Pasirodo, kad 2024-aisiais nebus kada dirbti.. turėsime net 6 "ilguosius savaitgalius" ir vieną SUPER trumpą darbo savaitę...
Melagių dienos atvirukai..... gražūs e-atvirukai melagių (balandžio 1-osios) proga, tinkantys linksmiems draugams bei priešams :)