Velykų tradicijos Lietuvos regionuose

Šventėms » Belaukiant švenčių » Kūčios » Kalėdos » Valentinas » Užgavėnės » Velykos » Helovinas » Vestuvės » Kalendorius


Margučių dažymas bei ridenimas - visoje Lietuvoje paplitusi tradicija. Habilituotas daktaras etnografas Juozas Kudirka pasakoja, kad akmens ir molio kiaušinių Lietuvoje aptikta dar XIII amžiuje, o remiantis rašytiniais šaltiniais, teigiama, kad margučių dažymo paprotys XVI amžiuje jau turėjo būti paplitęs visoje šalyje.

Kiaušinis - vaisingumo, gyvybės, kosmoso simbolis. Taip pat ir jo marginimo raštuose dažniausiai vyrauja saulė - šviesos, derliaus, gyvybės šaltinis. Populiarus ir „gyvatuko“ raštas. Manyta, kad gyvatės - požemio gyventojos, globojančios derlių. Tikėta, kad jų pavidalu iš požemio išlįsdavo ir protėvių vėlės. Pavasarį gyvatės turėjo prikelti augmeniją, žydėjimą, vaisingumą.

Specialią reikšmę turėjusi ir kiaušinio spalva.

• Raudona spalva simbolizavo gyvybę,

• Juoda - žemę,

• Mėlyna - dangų,

• Žalia - bundančią augmeniją,

• Geltona - pribrendusius javus.

Taigi margučių prisimarginti - šventas kiekvienos šeimynos ritualas, lemiantis laimingus ir vaisingus metus. Neveltui visoje Lietuvoje buvo paplitęs kiaušiniavimas - paprotys antrąją Velykų dieną lankyti kaimynus ir keistis margučiais.

Velykų tradicijos yra panašios visoje Lietuvoje - žmonės stengiasi išsijudinti: rideno kiaušinius, supasi sūpynėmis, žaidžia judrius žaidimus. Po ilgo pasninko, susikaupimo bei ramybės periodo, sugrįžta linksmybės, dainos, šokiai.

Tačiau, kiekvienas Lietuvos regionas turi ir savas savitas tradicijas:

• Žemaitijoje

... dažniausiai kiaušiniaudavo vaikai. Nuėję pas giminaitį ar kaimyną, įkišdavo pirštuką ar kelis į burną, taip parodydami, kiek margučių norėtų gauti dovanų. Žemaičių kraštuose kartais po namus keliaudavo ir persirengėliai su dainom - vadinamieji velykžydžiai. Taip pat šiuose kraštuose persirengėliai dalyvavo net bažnytinėse apeigose: kai kuriose parapijose gyvais vaidinimais būdavo atkuriamas Jėzaus prisikėlimas.

• Dzūkijoje

... lalavimas išskirtinė dainingiausio regiono tradicija. Dar ir dabar čia po kaimus vaikšto lalauninkai. Lalauninkų būrį dažniausiai sudarė tik nevedę vyrai. Susitarę jaunuoliai lalauti pradėdavo dar pirmosios Velykų dienos vakare. Atvykę prie trobos, lalauninkai specialiomis dainomis sveikindavo gaspadorių, girdavo šeimininkę, o jaunas, netekėjusias merginas pamalonindavo dar kitokiomis dainelėmis - lalinkomis. Jų tekste skambėdavo palinkėjimai greičiau ištekėti. Už dainas merginos turėdavo svečiams duoti riešutų.

Apskritai lalauninkus privalu gerai sutikti - pakviesti vidun, pavaišinti, mat jų apsilankymas buvo gerą lemiantis ženklas. Jei kuriais metais lalauninkai neaplankydavo sodybos, tai buvo nepagarba. Savo ruožtu po kaimus einantys jaunuoliai šykštesnei šeimininkei ir kokių pokštų pridarydavo ar „kad vištos ištintų“ palinkėdavo.

• Aukštaitijoje

... aukštaičiai tikėjo Velykų bobute bei puošdavo Velykų medelį. Skirtinguose rajonuose Velykė skirtingai įsivaizduojama. Daug kur ji nupasakojama kaip miela moteriškė, kuri dailiame vežimėlyje veža vaikams margučių. Vežimaitį dažniausiai traukia kiškučiai, o rankose - saulės spindulių botagėlis. Kai kur Velykė pati važiuoja aukso karieta, kitur - tiesiog pintinėle nešina pėsčiom po kaimus vaikšto.

Suvalkijoje

... suvalkiečių Velykė - baisi, panaši į raganą. Velykų bobutė važinėja tik nakčia, pasikinkiusi vaško kumelaitę kanapine uodegaite, snarglių vadelėmis. Dieną ji negalėjusi pasirodyti, kad kumelaitė neištirptų. Tiek suvalkiečių, tiek ir aukštaičių vaikai niekada nematydavo, kaip ir kada dovanėles Velykė padeda.

Aukštaitijoje per Velykas buvo puošiama Velykų eglutė. Prie vienos tiesios medžio šakos buvo rišamos eglės šakelės, taip dirbtinai sukuriant eglės formos medelį. Šiame medelyje būdavo padaromi lizdeliai, į kuriuos įstatomi kiaušiniai. Paprastai buvo įstatomi 9 ar 12 kiaušinių, mat šie skaičiai laikyti magiškais, nešančiais laimę. Toks medelis dar buvo puošiamas išsprogusiais žilvičio kačiukais, popierinėmis gėlėmis, paukštelių formos sausainiais. Tikėta, kad kiaušiniai nuo šio medelio neša laimę ir sėkmę.


Patiko [0]  Nepatiko [0]


Jūsų nuomonė padeda mums tobulėti
Įrašoma tik pirmą Jūsų nuomonė.
Jei turite ką plačiau parašyti.. administratoriaus el.paštas llaimaa[et.]gmail.com



Siūlome pasidairyti..

Faktai apie badą

Faktai apie badą... Ar žinote, kad beveik ketvirtadalis badaujančių gyvena Afrikos kontinente.Ypač aktuali situacija susidarė centrinėje, rytinėje ir pietinėje Afrikoje, kur badauja 44% bendro gyventojų skaičiaus..

Pomėgiams » FAKTAI

Užgavėnių burtai

Užgavėnių burtai... Užgavėnių ateities spėjimai susiję daugiausiai su vedybomis ir būsimu derliumi. Jie labai panašūs į Kūčių nakties būrimus. Užgavėnių vakare merginos eina iš kiemo malkų glėbio atnešti. Parnešusios..

Šventėms » SKAITINIAI

Kur gali būti panaudojami dažnio keitikliai?

Kur gali būti panaudojami dažnio keitikliai?... Pagrindinė dažnio keitiklio, reguliuojančio variklio darbą, užduotis – pakeisti iš tinklo gaunamą įeinančią įtampą pagal tokią, kuri reikalinga normaliam sumontuotos įrangos darbui. Priklausomai n..

Aktualijos » VERTA žinoti

Žodžio Krokodilas simbolika

Žodžio Krokodilas simbolikaLietuvoje krokodilai nėra natūraliai gyvenantys gyvūnai, todėl jų simbolika dažniausiai yra perimta iš kitų kultūrų arba naudojama metaforiškai - krokodilai dažnai naudojami kaip metafora, simbolizuoj..

Įdomybės » ŽODYNAI

Kaip vadinate savo senelius?

Kaip vadinate savo senelius?Kaip vadinate savo senelius? - kažkada svetainės lankytojų klausėme kaip Jūs vadinate savo senelius - sulaukėme gan linksmų bei įdomių variantų :)..

Aktualijos » APKLAUSOS

1943-ųjų metų poezija

1943-ųjų metų poezija... tai 1943-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)..

Sielai » EILĖRAŠČIAI


GYVENKIME • sveikaispalvotaipatogiaiskaniaidraugiškaistipriaietiškailinksmaipokštaujantgrybaujantkeliaujant • su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu!