» Olimpo dievai :: Kaip atsirado Olimpo dievai?

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Graikų mitologija

Iš pradžių buvo vien amžinas, beribis, tamsus Chaosas - gyvybės šaltinis. Visi nemirtingieji dievai atsirado iš beribio Chaoso. Iš Chaoso atsirado ir deivė Žemė - Gaja. Ji plačiai nusidriekė ir davė gyvybę viskam, kas gyvena ir auga joje.

Beribis Chaosas pagimdė amžinąją Tamsą - Erebą ir tamsiąją Naktį - Niuktę. O iš Nakties ir Tamsos atsirado amžinoji Šviesa - Eteris ir džiaugsminga šviesa Diena - Hetera. Šviesa paklydo po pasaulį, naktis ir diena ėmė keisti viena kitą.

Galingoji Žemė pagimdė bekraštį mėlyną Dangų - Uraną, kuris nusidriekė virš pačios Žemės. Jis įsiviešpatavo pasaulyje. Uranas vedė žemę, pastarieji susilaukė šešių sūnų ir šešių dukterų - galingų titanų. Jų sūnus titanas Okeanas ir deivė Tetidė susilaukė jūrų deivių - okeanidžių ir upių. O titanas Hiperionas ir Tėja susilaukė Saulės - Helijos, Mėnulio - Selenos ir rausvaskruostės Aušros - Eos. Pati Eos susilaukė vėjų ir žvaigždžių. Tačiau galingoji Žemė pagimdė ne tik titanus, bet ir tris milžinus - kiklopus, su viena akimi kaktoje, ir dar tris penkiasdešimtgalvius milžinus - šimtarankius. Jų galia buvo beribė.

Uranas pradėjo nekęsti savo vaikų milžinų, nutrenkė juos į Žemės gelmes ir uždraudė grįžti į pasaulį. Motina Žemė labai kankinosi. Susikvietė savo vaikus titanus ir ėmė kurstyti prieš tėvą. Pakelti ranką prieš tėvą išdrįso tik jauniausias sūnus Kronas. Jis gudrumu įveikė savo tėvą ir atėmė jo sostą. Tačiau deivė Naktis, bausdama Kroną, prigimdė daugybę siaubingų dievų: mirties dievą - Tanatą, nesantaikos deivę Eridę ir kt. šie dievai atnešė siaubą apgaulę, karus ir nelaimes į pasaulį.

Kronas - viską ryjantis laikas.

Kronas nužudė savo tėvą ir įgavo viso pasaulio valdžią.

Kaip tik tuo metu iš Urano kraujo gimė Erinėjos - kraujo keršto deivės: Alechto, Megaira ir Tisifonė. Erinėjos gyveno pažemyje ir baudė žmones už įvykdytas neteisybes. Nužudyto kūną Kronas įmetė į jūrą. Urano kraujui susilietus su jūros puta gimė deivė Afroditė (pagal kitą versiją ji yra Dzeuso dukra). Uranui atsiskyrus nuo Gajos visi titanai (Kronas, Mnemosinė - atsakinga už atmintį, Temidė - atsakinga už teisingumą, Rėja, Okeanas) iš požemio sugrįžo į žemę. Pirmieji žemės gyventojai ir buvo titanai. Kronas vedė seserį Rėją ir elgėsi su ja kaip jos tėvas, t.y. visus savo vaikus prarydavo, nes jam buvo išpranašauta, kad vienas jo sūnus atims iš jo valdžią.

Vieną kartą Rėja vietoj sūnaus Dzeuso davė praryti akmenį, o vaikas buvo paslėptas Kretos saloje. Dzeusas buvo užaugintas nimfų, o maitintas ožkos Amaltėjos pienu. Užaugęs jis privertė Kroną atryti visus savo vaikus - Poseidoną, Hadą, Herą, Demetrą ir Hestiją. Po šio įvykio prasidėjo dievų ir titanų kova. Dzeusui mūšyje padėjo kiklopai ir jis nugalėjo titanus, kuriuos nubloškė į Tartarą. Dėl tokio susidorojimo su Kronu, jo žmona ir sesuo Rėja iš pykčio susituokė su Tartaru, pagimdė šimtagalvę pabaisą Tifoną, tačiau Dzeusas susidorojo ir su juo. Po šios kovos Dzeusas su broliais pasidalino valdžią: jis pats valdė visą pasaulį - dangų, žemę, bet jam nepavaldus liko likimas. Likimą nuo to laiko valdo Moiros - likimo deivės, vaizduojamos kaip trys mergelės: Kloto verpia gyvenimo siūlą, Chesė jį laiko, o Atropė, kitaip dar nepermaldaujamoji, atėjus laikui jį nukerpa.

Graikų dievai gyveno erdvėje tarp dangaus ir žemės, o rinkdavosi ant Olimpo kalno. Pagal šią vietą jie vadinami Olimpo arba Olimpiniais dievais. Visų Olimpinių dievų visuma vadinama Panteonu. Jam priklauso 14 skirtingų dievų: Dzeusas, Hera, Poseidonas, Demetra, Hestija, Arėjas, Hefaistas, Apolonas, Artemidė, Atėnė, Afroditė, Hermis, Dionisas ir Hadas. Tačiau ant Olimpo niekada nebūdavo daugiau kaip 12 dievų vienu metu. Dešimt dievų nuolatos būdavo ant Olimpo. Likę keturi – nebuvo nuolatiniai Olimpo dievai.

DEŠIMT nuolatinių Olimpo dievų:

• Dzeusas - dievų karalius, dangaus, perkūno ir žaibų dievas.
• Hera - santuokos ir vyriausia deivė.
• Poseidonas - jūrų dievas.
• Arėjas - karo dievas.
• Hermis - keliautojų, piemenų dievas, tarpininkas tarp žmonių ir dievų.
• Hefaistas - kalvių, amatininkų ir ugnies dievas.
• Afroditė - meilės ir grožio deivė.
• Atėnė - išminties, strategijos ir karo deivė.
• Apolonas - šviesos, gyvybės, medicinos, šaudymo iš lanko, menų, pranašysčių dievas.
• Artemidė - medžioklės ir laukinių žvėrių deivė.


Nenuolatiniai Olimpo dievai:

• Hestija - šeimos židinio deivė.
• Demetra - derlingumo ir žemdirbystė deivė.
• Dionisas – vyno ir ekstazės dievas.
• Hadas – požeminio pasaulio valdovas.

R E K O M E N D U O J A M E
1965-ųjų metų poezija

..... tai 1965-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)

Kas pasaulyje stipriausia

..... SAKOMA: stipriausia geležis, tačiau ją pasirodo gali išlydyti ugnis.. ugnis stipri, bet ją, pasirodo užgesina vanduo..

Atostoginiai atvirukai

..... gražūs e-atvirukai - atostoginiai atvirukai, tinkantys linkėjimams mylimiems ar patinkantiems žmogeliukams :)

• 2022 Rugpjūčio 19 d. Penktadienis.

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Argauda, Argaudas, Argaudė, Autrimpas, Balys, Boleslavas, Boleslovas, Bolius, Emilija, Frumentas, Patrimpas,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Pūčkorių piliakalnis..... Tai piliakalnis Vilniaus miesto rytinėje dalyje, 0,2 km į pietus nuo S. Batoro g. pervažiavus Vilnios tiltą ir pasukus Pūčkorių gatve į dešinę, Naujosios Vilnios seniūnijoje, Pavilnių regioniniame...

Kaip išnaikinti tarakonus?..... Tarakonai ieškodami maisto, apsistos namuose ir jūsų virtuvėje, vonios kambaryje ir kitose gyvenamosiose patalpose. Deja, jie greitai dauginasi ir gali platinti ligas. Jei pavargote dalytis savo n...

Laukinė aborigenų bakchanalija..... Kartu su žmona tuo metu gyvenome Puškonių kaime ir kiaules auginome nuolat, tačiau paršelius auginimui pirkdavome turguje. Kadangi iš vieno eilinio paršelių pirkimo viena kiaulaitė labai sparčiai ...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Atminimo žvakutė!..... kažkada man sakė, nereikia tokio puslapio, paklausiau kodėl? atsakė - tai liūdesys, bet juk gyvenimas ir susideda ir iš liūdesio ir iš linksmų akimirkų. Tad puslapis, kam svarbus prisiminimas..
Faktai apie vandens gyvūnus..... Ar žinote, kad mėlynasis banginis sukelia didžiausią triukšmą savo švilpimu iš visų gyvūnų. Jis gali siekti net 188 decibelus..
Faktai apie šunis..... Ar žinote, kad daugiausia nuostolių savininkams atnešančiomis veislėmis paskelbti: vokiečių dogai ir čihuahua. Tarkim, vokiečių dogai per savo gyvenimą pridaro nemalonumų (pvz., ką nors sugraužia)