» Graikų dievai ir deivės

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Jūs esate » Ar žinai? » Graikų dievai ir deivės
Dzeusas

Dzeusas (romėniškas vardas - Jupiteris). Jis yra dievų karalius, dangaus, perkūno ir žaibų dievas. Žaibų svaidytojas. Labai ūmus, dažnai sukyla prieš žmones. Dievas Dzeusas dievų padedamas valdė visą žemę ir dangų, visą žmoniją ir pasaulį.

Dzeuso gimimas. Kronas nebuvo tikras, kad valdžia visada išliks jo rankose. Jis bijojo, kad jo vaikai nesukiltų prieš ji dėl sosto, kaip jis sukilo prieš savo tėvą Uraną. Jis liepė savo žmonai Rėjai atnešti jam ką tik gimusius vaikus ir negailestingai juos prarijo. Vos penktąjį vaiką prarijo, motina Rėja neapkentusi tokio baisumo, kad gali prarasti ir paskutinį savo vaiką, pasislėpė Kretos saloje. Ten gilioje oloje ir pagimdė slapčia sūnų Dzeusą, tapusį visų dievų karaliumi. Jį motina Rėja ir paliko ten augti, o tėvui įbruko į burną suvystytą akmenį. Šis jokios apgaulės neįtarė. O Dzeusas tuo metu augo ir stiprėjo Kretos saloje.

Išaugęs ir subrendęs Dzeusas sukilo prieš savo tėvą ir liepė jam atryti jo brolius ir seseris. Tėvas pakluso sūnaus įsakymui ir vieną po kito atrijo savo vaikus:

Hestiją - aukuro ir namų židinio deivė,
Demetrą - derlingumo deivė,
Herą - santuokos deivė (Dzeuso žmona),
Hadą - pragaro ir mirusiųjų dievas,
Poseidoną - jūros dievas.

Jie visi įsitvirtino Olimpe. Nors Dzeusas ir daug kovojęs, svaidęs žaibus ir griaustinius dėl Olimpo sosto, tačiau vis tiek jame įsigalėjo, kaip dievų karalius. Sau Dzeusas pasiėmė dangų, Poseidonas - jūrą, o Hadas - požeminę mirusiųjų karalystę. Nors visi tarpusavyje pasidalijo savo valdas, vis dėlto visur viešpatavo dangaus valdovas Dzeusas: jis valdė žmones ir dievus - visą pasaulį.

Dzeuso viešpatavimas olimpe - Olimpe viešpatavo Dzeusas, apsuptas pulko dievų, aišku šalia ir žmona Hera (santuokos deivė), galingoji Dzeuso dukra Atėnė (karo deivė) ir dukra Dikė (teisingumo deivė), jaunoji dukra Hebė, sūnus Hefaistas ( ugnies dievas) ir daug kitų dievų. Dzeusas yra tvirtumo įsikūnijimas, jo vyriškame, gražiame veide atsispindi didybė ir ramus valdžios supratimas. Dzeusas ir visi kiti dievai iškilmingose puotose sprendžia visus reikalus, lemia pasaulio ir žmonių likimą.

Iš Olimpo Dzeusas siunčia žmonėms savo dovanas ir įveda žemėje tvarką bei įstatymus. Dzeuso rankose yra žmonių likimas: laimė ir nelaimė, gėris ir blogis, gyvybė ir mirtis. Dzeusas žmonėms siunčia gėrio ir blogio dovanas. Jei žmogus pažeidžia Dzeuso nustatytą tvarką žemėje ir nesilaiko jo įstatymų, galingasis Dzeusas juos baudžia be gailesčio.

Į Dzeuso valdžią niekas nedrįso kėsintis po įnirtingų kovų, nepalaužiamas teisybės ir tvarkos sergėtojas tebebuvo jis. Tačiau jam buvo skirta ir didelė pareiga: rūpintis pasaulio darna, ginti teisybę. Juk nekiekvienas galėtų prisiimti šitokią atsakomybę. Taip pat jam buvo skirta apvalyti žudikus , susitepusius krauju. Visas šis Dzeuso poelgis ir parodo, koks jis drąsus ir galingas. Taipogi be aistros viešpatauti pasaulyje, jis turėjo dar vieną aistrą - moteris. Pirmoji jo meilė buvo motina Rėja. Pastaroji nepritarė sūnaus vedybom, tad iš įtūžio Dzeusas pasinaudojo savo motina, taip numalšindamas savo geismą. Motina šlykštėjosi sūnum, o šis esą taip pasielgęs tik iš keršto. Kita jo geismo auka buvo Metidė. Toji taip pat priešinosi Dzeusui, bet juk jis visagalis, todėl ir pakluso jo valiai. Panašu, kad viena pirmųjų Dzeuso žmonų buvo titanidė Eurinomė. Jiedu susilaukė charičių ir trijų deivių, kurios gyveno Olimpe. Vėliau vedė ir Temidę, su ja taip pat susilaukė puikių dukterų. Tačiau tvirčiausia ir toli gražu ne laimingiausia santuoka buvo su Hera. Jiedu susilaukė ketvertą vaikų: Hefaistą, Arėją, Eileitiją ir Hebę. Jų santuoka nebuvo ideali jau vien dėl to, kad Olimpo valdovas nuolat svetimoteriavo.

“Dzeuso simboliai: žaibas, skeptras ir erelis. Romėniškas Dzeuso atitikmuo – dievas Jupiteris, induizmo – Djausas. Dievas vaizduojamas barzdotu, išdidžiu ir pagyvenusiu tvirto stoto vyru."

Graikų dievas Dzeusas
R E K O M E N D U O J A M E
MEGA akvariumas Kaune

..... tai didžiausias ir aukščiausias akvariumas Lietuvoje, 10 m aukščio ir 4 m pločio, jo ilgis 11 m, vandens talpa – 170 tūkst. litrų, akvariumo storis net 30 cm..

1981-ųjų metų poezija

..... tai 1981-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)

Faktai apie telefonus

..... Ar žinote, kad telefonu kalbantys žmonės nesugeba eiti tiesiai, nesuvokia aplinkos, praranda gebėjimą sutelkti dėmesį ir kelia pavojų sau bei aplinkiniams.

• 2022 Rugsėjo 30 d. Penktadienis.

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Bygaila, Bygailas, Bygailė, Bygirda, Bygirdas, Bygirdė, Bytautas, Bytautė, Byvainas, Byvainė, Gajana, Gudrė, Jaras, Jeronimas, Sofija, Vera, Veranas, Veras, Zofija, Žimantas, Žymantas, Žymantė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Pūčkorių piliakalnis..... Tai piliakalnis Vilniaus miesto rytinėje dalyje, 0,2 km į pietus nuo S. Batoro g. pervažiavus Vilnios tiltą ir pasukus Pūčkorių gatve į dešinę, Naujosios Vilnios seniūnijoje, Pavilnių regioniniame...

Kaip išnaikinti tarakonus?..... Tarakonai ieškodami maisto, apsistos namuose ir jūsų virtuvėje, vonios kambaryje ir kitose gyvenamosiose patalpose. Deja, jie greitai dauginasi ir gali platinti ligas. Jei pavargote dalytis savo n...

Laukinė aborigenų bakchanalija..... Kartu su žmona tuo metu gyvenome Puškonių kaime ir kiaules auginome nuolat, tačiau paršelius auginimui pirkdavome turguje. Kadangi iš vieno eilinio paršelių pirkimo viena kiaulaitė labai sparčiai ...

Siūlome paskaityti

     DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

    Menas ant purvinų automobilių..... Nors tai menas, paprastai iki pirmo vandens lašo, tačiau tai nuostabu.. Tad, važinėji su nešvariu automobiliu? nenustebk, kad kažkas ims ir papaišalios ant tavo automobilio
    Menas iš arbūzų..... Dauguma arbūzus valgo, o štai menininkai, iš arbūzo dar ir kuria nuostabias figūras, tikrus meno kūrinius... įspūdinga :)
    Didysis Gizos sfinksas..... mes pasitarėme ir nusprendėme, kad tai ko gero viena iš labiausiai bučiuojamų skluptūrų pasaulyje.. kaip? ar pritariate mūsų nuomonei