Afrodiziakai – senovės graikų grožio ir meilės deivės Afroditės vardu pavadintos įvairios augalinės ir gyvūninės kilmės medžiagos, skatinančios lytinį potraukį ir aktyvumą, potenciją. Kartais afrodiziakais vadinami apskritai lytiniai dirgikliai, įskaitant ir erotines nuotraukas, knygas, filmus. Nors, ko gero populiariausias afrodiziakas – žmogaus gebėjimas fantazuoti. Tuomet smegenys išskiria medžiagas ir siunčia elektros impulsus, kurie veikia kaip stiprus vidinis stimuliatorius.
Kai kurių mokslininkų nuomone, afrodiziakai tėra blefas – jei tikim, kad kažkas turi ypatingų galių, iš tiesų pajaučiame teigiamą poveikį vien dėl savo įsitikinimų. Pasirodo, moksliškai niekas nepateikė tvirtų įrodymų, kad afrodiziakai veikia. Bet pagrįstų faktų, kad neveikia taip pat nėra. Akivaizdu, tik tai, jog lytinį pajėgumą didinančių preparatų prekyba klesti - agresyvios reklamos fone: elektroninio pašto dėžutes nuolat užplūsta siūlymai įsigyti neva stebuklingų produktų. Tačiau, nevertėtų skubėti naudoti cheminių vaistų. Išbandykit maisto produktus, jie veikia ne ką praščiau negu chemija.
Apskritai, vos ne kiekvienas valgomas dalykas tam tikru metu kurioje nors kultūroje buvo laikomas afrodiziaku. Ar žinojote, kad kažkada ypatingos galios buvo priskiriamos žvirblių smegenims ir net… bulvėms. Tiesa, pastarosios Europoje buvo vertinamos kaip afrodiziakas tik tada, kai pasiekė Senąjį žemyną ir kol netapo visiems prieinama daržove.
Tokie produktai kaip šokoladas, vanilė, migdolai, austrės, kava, medus, vynas įgavo mistinės prasmės, nes kažkada buvo egzotiški bei brangūs. Jų vartojimas - turtingumo ir jėgos ženklas, kuris, manoma, sužadindavo kitų žmonių seksualinį susidomėjimą.
Įdomus valgomų afrodiziakų pavyzdys yra avokadai. Medžio, ant kurio jie auga, pavadinimas ahuacuatl išvertus reiškia “sėklidžių medis”. Pažiūrėjus į šiuos vaisius, poromis kabančius ant šakų, nesunku suprasti, kodėl jiems buvo priskirtos ypatingos galios.
Indų Kamasutroje rašoma, kad prieš mylintis reikėtų pavalgyti patiekalą iš ryžių.
Prancūzijos karalius Henrikas IV, pagarsėjęs meilės nuotykiais, kas rytą išgerdavo stikliuką konjako, skiesto su kiaušinio tryniu.
Keltai, savo ruožtu, potencijai didinti gėrė alų su tryniu.
Vynas, manoma, irgi pasižymi afrodiziakų savybėmis.
Z. Froidas buvo įsitikinęs, kad patys veiksmingiausi lytinio potraukio stimuliatoriai yra ruginė duona, moliūgo sėklos, džiovinti vaisiai, dilgėlės, grybai.
Nuo seniausių laikų manoma, kad vyriški lytiniai organai ir jų išskyros turi stiprų erotinį poveikį. Buvo valgomos kai kurių gyvūnų sėklidės, geriama sperma. Juose esantys hormonai – testosteronas ir prostaglandinai – išties turi stimuliacinį poveikį.
Taigi, jei kyla klausimai kaip pažadinti lytinį potraukį, paaštrinti geismą... t.y. kaip paruošti romantišką vakarienę? tiksliau kokius produktus vertėtų rinktis romantiškai vakarienei?
Tačiau, reikėtų nepamiršt... romantiškai vakarienei svarbiausia visuma. Geras afrodiziakas bus tas, kuris skleis malonų, jaudinantį aromatą, pasižymės maloniu skoniu, bus valgomas skambant muzikai, su gražiais įrankiais, prie gražaus stalo, trauks akį savo gražia arba įdomia, vaizduotę žadinančia išvaizda, bus gardus, sultingas, apetitiškas. Nes ir koks įmantrus patiekalas bebūtų, bet neišvaizdžiai patiektas, įprastoje buitinėje aplinkoje, vargu ar jis suveiks taip kaip norisi :)