» Šv. Velykos

 Jūs esate » Pradžia » Šventėms » Kalendorius » Mėnesiai »» Balandis

Velykos – kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu.

Kiaušinis pagonių religijoje simbolizuoja kosmosą (dėl ovalios formos), gyvybės atsiradimą, vaisingumą (dėl to, kad tai gemalas). Manyta, kad pradaužus kiaušinį iš jo išlenda gyvybė gyvatės, pasivertusios gemalu, pavidalu. Todėl per Velykas buvo einama bukynių – vienas laiko kiaušinį, o kitas jį daužia kitu kiaušiniu.

Manyta, kad gyvatės – požemio gyventojos, globojančios derlių. Jų pavidalu iš požemio išlįsdavo ir protėvių vėlės. Pavasarį gyvatės turėjo priketi augmeniją, žydėjimą, vaisingumą. Dėl to margučiai per Velykas buvo ir ridinėjami – susiliesdami su žeme žadino požemio gyventojas.

Kiaušinių marginimas turėjęs magišką reikšmę. Ant kiaušinių skutinėtos saulutės (kad augmenijai netrūktų saulės), žvaigždės (kad laukams netrūktų šviesos ir naktį), žalčiukai (kad pabustų gyvybė), įvairi augmenija, raštų deriniai. Specialią reikšmę turėjusi ir kiaušinio spalva. Raudona spalva simbolizavo gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – bundančią augmeniją, geltona – pribrendusius javus.

Ascharijoje rastas ornamentuotas stručio kiaušinis, numargintas dar III a. pr.K. Dažytų kiaušinių rasta vokiečių vaikų kapuose. Vilniuje, Gedimino kalne rastas akmeninis margutis, o Dainų slėnyje – medinis. Jie priskiriami XIII a. Šiose vietose buvę pagonių dievų šventyklos. Taigi jiems ir buvo paaukoti šie margučiai.

Tikėta, kad kiaušiniai turėję ypatingų galių – jų valgydavo sergantieji, jais apdėdavo žaizdas. Nevaisingos moterys gydydavosi, gerdamos žalius kiaušinius. Didžiausią galią turėję Velykų kiaušiniai. Vyrai užkasdavo kiaušinius laukuose, kad laukai geriau derėtų, moterys pasilikdavo keletą dažytų kiaušinių ir po Velykų, tikėdamos, kad jie saugo nuo Perkūno.


Velykė - kaip kalėdų senelis per kalėdas, taip per velykas - Velykė arba Velykų bobutė. Ji vaikams atnešdavo po du margučius ir palikdavo juos ant palangės. yra pasakojama, kad Velykų bobutė gyvena pamiškėje ir margina kiaušinius, kuriuos pavasarį dovanoja vaikams, bet tik geriems vaikams.
» S k a i t y t i  a n t r ą  d a l į



Velykų eglutė - paprastai tam yra prisiskinama išsprogusių kačiukų arba žilvičių šakelių, ant jų prikabinėjama sausainių, popierinių avinėlių, paukščiukų. Taip pat nereikėtų užmiršti ir kiaušinių pakabinti. Aišku tuščių, be trynių ir baltymų, juos pradūrus abiejuose kiaušinio galuose ir išpūtus baltymą su tryniu. Reikėtų pakabinti 9 ar 12 kiaušinių, mat šie skaičiai laikytini magiškais, nešančiais laimę. Tikėta, kad kiaušiniai nuo šio medelio neša laimę ir sėkmę.


Velykų prietarai.

* Per velykas negalima ilgai miegoti ir šukuotis - galvą skaudės.
* Reikia šaudyti į viršų - taip nelaimes ir piktas dvasias nuvysite.
* Jei velykų rytą, prieš pat saulėtekį, nusiprausite šaltu vandeniu - visus metus nesirgsi
* Kad visus metus nieko nepritrūktų, pirmąjį nuluptą kiaušinį supjaustyk ir padalyk po gabalėlį visiems šeimos nariams.


Velykų apeigos.

* Reikia prisiskinti beržinių šakelių ir užtvoti dar miegantiems namiškiams per "uodegas". Šie prabudę turi duoti jums kiaušinį. ( Tik nepersistenkit...)
* Per Velykas einama bukynių. Dauždavo kiaušinius dažniausiai vyrai. Tas, kurio kiaušinis buvo stipriausias, garsėdavo per kelis kaimus.
* Ridinėjami kiaušiniai yra per specialų lovelį. Tas, kurio kiaušinisnuriedėdavo toliausiai, ne tik buvo laikomas nugalėtoju, bet ir laimingu žmogumi, kuriam viskas sekasi.
* Velykų dieną vaikai, dažniausiai iki 8 metų, eina kiaušiniauti. Atėjęs į trobą vaikas turėtų sudainuoti nedidelį posmelį, pvz.: „aš mažas vaikelis, kaip pupų pėdelis...“ ir įsikišti pirštą į burną – tai buvo ženklas, kad jis prašo kiaušinio. Įkišti du pirštai reiškė, kad vaikas prašo dviejų kiaušinių. Buvo ir tokių, kurie įsikišdavo į burną ir daugiau pirštų, bet tuomet paprastai jie išvejami už gobšumą, deja...
* Vaikinai per Velykas eina dėdinėti. Tai yra prašyti kiaušinių pas merginas. Ta, kuri neturi kiaušinių, yra prievarta nuvedama į vištidę ir sodinama į vištos gūžtą perėti.
* Suaugusieji eina lalauti. Pasiėmę barškučius jie eina į laukus ir laimina jų šeimininkus dainomis. Lalavimu ši apeiga vadinama todėl, kad dainų priedainiuose būdavo žodžiai : „ai lalu lalu“ , „ei lalo“ ir pan. Manoma, kad lalavimas seniau buvo skirtas deivės Lelos garbei. Vėliau į jį įtraukta netgi krikščioniškų elementų, pvz.:

„Kur akėta, te gyvuoja, ei lalo
Kur užsėta, te žaliuoja, ei lalo
Šventas Jurgis rasą krėtė, ei lalo
Šventas Jonas mėšlą vežė, ei lalo
Šventas Jokūbas rugius kirto, ei lalo
Šventa Ona pėdus rišo, ei lalo...“

Tad, neužmirškim senųjų tradicijų...

 Šv. Velykos ir viskas apie šventę
 Gražūs žodžiai sveikinimams
 Pasveikink šventės proga išsiųsdamas gražų e-atviruką
Patiko [0]Nepatiko [0]

Patiko Patiko Nepatiko Nepatiko

Jūsų nuomonė, mums padės tobulėti
Užsiskaitome tik vieną (pirmą) Jūsų nuomonę.
Jei turite ką plačiau parašyti.. administratoriaus el. paštas llaimaa[et]gmail.com
Nuomonių statistika ateityje bus atrandama čia

Ar kieto kuro katilai vis dar populiarūs?..... Pasaulyje, kuriame vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui ir atsinaujinančių šaltinių naudojimui, kyla klausimas – ar kieto kuro katilai vis dar turi savo vietą rinkoje? Atsakymas priklauso nuo...

2025 m. nedarbo dienos..... tad, kiek laisvų dienų turėsime 2025-aisiais? Pasirodo, kad 2025-aisiais turėsime 3 "ilguosius savaitgalius" iš kurių vienas super ilgas, net 5 poilsio dienos... ...

• 2025 Sausio 16 d. Ketvirtadienis.

• Žaliojo Medinio Drakono metai (iki 2025-01-28).

• Pasveikink varduvininkus: Leikantas, Leimantas, Leimantė, Marcė, Marcelė, Marcelijonas, Marcelijus, Marcelina, Marcelinas, Marcelis, Marcelius, Marcys, Marčius, Norgailas, Norgailė, Norgeda, Norgedas, Norgedė, Norgėlas, Norgėlė, Norgilas, Norgilė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Silvester Belt - Luktelk

Siūlome paskaityti

Pėdsakas svetainėje

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute pasidalinti mintimis apie šventes - brūkštelkit mums :))

Popierinių snaigių schemos..... išsikarpyti snaigę nėra sudėtinga, tereikia noro, fantazijos ir laiko, tad jei pritrūko fantazijos - snaigių schemos..
Kokie yra pagrindiniai garažo vartų automatikos privalumai?..... Garažo vartų automatikos sprendimai šiais laikais tampa neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo dalimi, ypač tiems, kurie vertina komfortą ir saugumą. Vietoje to, kad vargtumėte su sunkių vartų
Išskirtiniausi pasaulio vaikai..... ar esi girdėjęs, kas protingiausias pasaulyje žmogus, būdamas trejų metų sėdėdavo universitetinėse paskaitose