Bombonešiui tolstant, įgula matė milžinišką grybą, kylantį virš jų į beveik 14 km aukštį. Apačioje Hirosimą apgaubė tiršti dūmai, todėl įvertinti padarinius buvo sunku. Bet niekas neabejojo, kad padaryta žala milžiniška. Tik vėliau jie sužinojo, kad per sprogimą, kurio karštis tūkstančius kartų viršijo Saulės paviršiaus temperatūrą, akimirksniu sudegė 80 tūkst. žmonių, o vėliau aukų skaičius išaugo iki 200 tūkst.
"Debesis atrodė lyg verdančio aliejaus katilas, kiek toliau matėme gaisrus, - sakė Olandas. - Vėliau mūsų ryšio operatorius Dickas Nelsonas man pasakė: "Mes žinome, kad karas baigtas." Negalėjome įsivaizduoti, kaip japonai tęstų kovą po to, kai parodėme tokią jėgą."
Per visą šešių valandų kelionę atgal į bazę įgula klausėsi radijo, laukdama pranešimo apie Japonijos kapituliaciją. Jie dar negalėjo patikėti, kad prireiks antros branduolinės bombos, kurią numetė kita įgula ant kito miesto, kad priešai pagaliau pasiduotų.
Vaizdas užgniaužė širdį - dauguma amerikiečių "Enolos Gay" įgulą laiko didvyriais, bet kai kurie vadina juos masiniais žudikais. Olandas teigia iki šiol sulaukiantis grasinimų ir įžeidžiamų skambučių.
"Tai priverčia akimirką susimąstyti", - pripažino vyras.
Praėjus kelioms dienoms, kai buvo susprogdinta branduolinė bomba, Olandas ir kiti "Enolos Gay" įgulos nariai nukeliavo į Nagasakį, kad savo akimis pamatytų padarytą žalą.
"Vaizdas buvo baisesnis, nei galėjau įsivaizduoti. Labiausiai buvau pritrenktas, kai pamačiau japonų kareivį, einantį gatve tarp priplotų pastatų. Įsivaizdavau jį kovojantį kare, grįžtantį namo ir randantį savo miestą sugriautą. Tai buvo labai širdį gniaužianti akimirka", - prisipažino Olandas.
Tačiau jis dėl nieko nesigaili: "Ar padaryčiau tai dar kartą? Taip, jeigu aplinkybės būtų tokios pat."
[Šaltinis: Kauno Diena]