» Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia
Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia © vietoves.lt

Tai bažnyčia stovivti Upninkų gyvenvietėje, Šventosios kairiajame krante, apie 12 km nuo jos žiočių (pats Upninkų kaimas yra tarsi saloje, nes iš trijų pusių jį supa upės: Širvinta, Šventoji ir Neris). Įrengta 1845 m., turi klasicizmo bruožų, akmenų mūro.

Iki šių dienų Upninkuose bažnyčių buvo kelios: pirmoji bažnyčia buvo pastatyta 1477 m. Radvilos Astiko ir 1650 m. atgaivinta, nauja katalikų bažnyčia pastatyta 1717 m., bet 1750 m. perkelta į kitą vietą. XVIII a. ten veikė parapinė mokykla. 1806 m. tuometinė bažnyčia sudegė ir laikina bažnyčia buvo įrengta mūrinėje dvaro koplyčioje. Po 1828 m. buvo pastatyta medinė bažnyčia, tačiau ir ji sudegė 1842 m.

Dabartinė bažnyčia buvo įrengta akmenų mūro dvaro grūdų sandėlyje, 1844–1845 m., o 1859 m. pašventinta. 1863 m. leista atvykstantiems kunigams retkarčiais laikyti pamaldas. Iš pradžių pamaldos būdavo laikomos bažnyčios rūsyje, kuris anksčiau buvo naudojamas kaip dvaro ledainė.

Upninkų dvaro savininkas liuteronas Bulmeringas 1864 m. prašė valdžios bažnyčią uždaryti, o pastatą grąžinti dvarui, tačiau prašymas buvo atmestas. Dabartinės bažnyčios formą sudaro ne tik buvusios originalios sienos, bet ir klebonų bei parapijiečių pastangomis pristatytos šoninės navos. Bažnyčia 1907–1911 m. buvo suremontuota, 1912 m. paskirtas kunigas. Klebono rūpesčiu 1915 m. atkurta mokykla. Joje pamokos vyko lietuvių kalba (dėstė klebonas ir dar vienas mokytojas).

Klebonas Antanas Gaslauskas su vargonininku apie 1917 m. suorganizavo pavasarininkų kuopą, chorą. 1935 m. bažnyčia buvo sutvarkyta tiek iš lauko, tiek iš vidaus, uždengtas skardinis stogas. Antrojo pasaulinio karo pradžioje atliktas kapitalinis vargonų remontas. Vėlesniais karo metais, kuomet karo frontas ėjo per Upninkus, papildomi statiniai sudegė, o pati bažnyčia buvo suniokota ir gerokai apdaužyta (į bažnyčią pataikė keletas tanko patrankos sviedinių), sugadinti vargonai, nuplėšta bažnyčios stogo dalis, apvogta. Nuo to laiko bažnyčia buvo kelis kartus minimaliai remontuota pačių klebonų jėgomis ir iniciatyva.

Bažnyčioje yra trys altoriai. Didžiajame, barokiškai perkrautame, yra šv. arkangelo Mykolo paveikslas, tapytas drobėje aliejumi. Yra išlikę XIX a. medinių skulptūrų, senojo tipo vargonai, 1665 m. žalvarinis varpas, XIX a. pab. geležinis ornamentuotas kryžius. Bažnyčią juosia akmenų mūro tvora. Šalia bažnyčios stovi medinė varpinė.

Vyskupija: Kauno arkivyskupija.
Dekanatas: Jonavos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Jonavos rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Paupio g. 1 Upninkų k. 55483 Jonavos r.
Tel: (349) 54842; mob.: 8 684 47 47

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Šeštadieniais 12 val. (jei užsakyta)
Sekmadieniais 12.30 val.

ATLAIDAI:
Šv. Jurgio – balandžio 23 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)
Švenčiausiosios Jėzaus Širdies – keliama į trečiąjį sekmadienį po Sekminių
Šv. arkangelo Mykolo – rugsėjo 29 d. (keliama į artimiausią sekmadienį).


Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia nuotraukose:

Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Beždžionių tiltas per Nerį..... Tai ant metalinių vielų pakabintas lentų lentelių tiltukas per Nerį Vilniaus rajone, tarp Liucionių ir Papunės (Skersabalių) kaimų. Ir turbūt, neapsiriksiu parašydama, kad tai vienas iš žinomiausi
Keisčiausi pasaulyje festivaliai ir šventės..... turbūt Ispanija labiausiai garsėja keistų, netgi žiaurių švenčių gausa: pomidorų, ožkų mėtymo, šokinėjimo per kūdikius, prisikėlimo globėjo garbinimo
Natiurmortas - kas tai?..... reikšmingų natiurmortų XIX a. nutapė F. Goja, E. Delakrua, G. Kurbė, impresionistai ir postimpresionistai. V. van Gogo natiurmortai ekspresyvūs ir dramatiški, P. Sezano - tapybiški ir raiškūs