» Skarulių Šv. Onos bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Skarulių Šv. Onos bažnyčia
Skarulių Šv. Onos bažnyčia © vietoves.lt

Tai bažnyčia stovinti kapinėse Skaruliuose, Jonavos pietrytiniame priemiestyje, Pramonės ir Skarulių gatvių kampe, šalia kelio 143 Jonava–Žasliai–Kloniniai Mijaugonys (100 m įrytus), Neries kairiajame krante.

Dabartinė bažnyčia pastatyta 1620–1622 metais, senosios medinės bažnyčios vietoje, mūrinės bažnyčios fundatorius buvo dvariškis Andriejus Skarulskis.

XVI a. pabaigoje, 1582–1584 m., A. Skarulskis kaip dvariškis lydėjo kunigaikštį Mikalojų Kristupą Radvilą Našlaitėlį į Šventąją Žemę. Radvila Našlaitėlis ir jo palyda buvo bene vieni pirmųjų piligrimų iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, pasiekusių Kristaus gyvenimo ir kančios vietas. Sėkmingą dvejus metus trukusią piligrimystę, mena priekiniame bažnyčios fasade, virš durų, taip pat didžiajame altoriuje išlikęs vadinamasis Jeruzalės kryžius – Šv. Kapo riterio ženklas.

Bažnyčia 1656 ir 1812 m. apdegė. Po gaisrų suremontuota. Klebonijai 1832 m. priklausė Kunigiškių kaimas.
1898 m. pastatyta mūrinė varpinė. Bažnyčioje buvo Švč. Marijos paveikslas (parapijiečiai manė jį esant stebuklingą). Paveikslas kartu su altoriumi 1906 m. sudegė. 1782 m. pamokslai sakyti lietuvių ir lenkų kalbomis, XIX a. pabaigoje – tik lenkų. Pamaldos lietuvių kalba (perpus su lenkų) pradėtos laikyti nuo 1925 m.

Parapijai 1744 m. priklausė Kulvos bažnytkaimis ir 32 kaimai. Nuo 1777 m. veikė parapinė mokykla. Bažnyčia 1656 ir 1812 m. apdegė. Po gaisrų suremontuota. Klebonijai 1832 m. priklausė Kunigiškių kaimas.
1898 m. pastatyta mūrinė varpinė. Bažnyčioje buvo Švč. Marijos paveikslas (parapijiečiai manė jį esant stebuklingą). Paveikslas kartu su altoriumi 1906 m. sudegė. 1782 m. pamokslai sakyti lietuvių ir lenkų kalbomis, XIX a. pabaigoje – tik lenkų. Pamaldos lietuvių kalba (perpus su lenkų) pradėtos laikyti nuo 1925 m.

Skaruliai – istorinė, daug senesnė už Jonavą gyvenvietė. Tačiau sunyko dėl pernelyg gyventi užterštos aplinkos, kai 1965 metais netoliese buvo pastatyta Jonavos azotinių trąšų gamykla. Po 1989 m. įvykosios avarijos Jonavos „Azote" kaimas visiškai buvo iškeltas. 2003 m. balandžio mėn. Skarulių parapija panaikinta. Skarulių Šv. Onos bažnyčia tapo antrąja Jonavos parapijos bažnyčia.

2010 m. Šv. Onos atlaidais garsėjančios Skarulių Šv. Onos bažnyčios statinių kompleksas Jonavos rajone LR kultūros ministro įsakymu paskelbtas saugomu valstybės.

Bažnyčia renesansinė, turi ir gotikos bruožų, raudonų plytų, stačiakampio plano, bebokštė, su trisiene apside. Vidus 3 navų. Jas dengia kryžminiai skliautai, skiria pilioriai. Šventoriaus tvora 2 m aukščio, tinkuoto mūro. Jame stovi neogotikinė mūrinė varpinė (pastatyta 1898 m.). Varpinėje yra 2 vertingi Johano Delamarso lieti varpai. Yra XVII a. medžio skulptūrų.

Vyskupija: Kauno arkivyskupija.
Dekanatas: Jonavos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Jonavos rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Jonava [7]
Adresas: Skarulių g. 53, 55198 Jonava, Jonavos miesto sen., Jonavos r. sav.
Bažnyčią supa Skarulių kapinės.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Pirmaisiais mėnesių sekmadieniais 14 val.

ATLAIDAI:
Šv. Onos – liepos 26 d. (keliama į artimiausią sekmadienį).


Skarulių Šv. Onos bažnyčia nuotraukose:

Skarulių Šv. Onos bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Skarulių Šv. Onos bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Skarulių Šv. Onos bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Skarulių Šv. Onos bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Paskolos pagal skirtingus poreikius..... Paskola gali būti puikus sprendimas norint įsigyti ar renovuoti būstą, taip pat pradedant ar plėtojant savo verslą, žemės ūkiui ar kitiems poreikiams. Su paskola norimi tikslai pasiekiami žymiai g
Afrodiziakai ir jų savybės..... ar žinojote, kad pvz. paprastas svogūnas stovi ant aukščiausios geismą žadinančių produktų pakylos. Svogūnas, vadinamas "vargšų muskusu", Ajurvedoje minimas kaip šlapimą varanti bei žadinanti prie
Išmaniosios apsaugos sistemos: Daiktų interneto integravimas siekiant padidinti namų saugumą..... Vienas iš svarbiausių išmaniųjų apsaugos sistemų privalumų yra jų gebėjimas vykdyti stebėseną ir įspėjimus realiuoju laiku. Namų savininkai gali iš karto gauti pranešimus