Pumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia

Sielai » Maldos namai » Bažnyčios » Aukštaitija » Pasvalio rajono savivaldybė


Pumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčiaPumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia © Vilensija | Wikipedia

Tai bažnyčia stovinti Pumpėnų miestelyje, 0,5 km į rytus nuo Panevėžio-Pasvalio kelio, Įstro (Lėvens dešiniojo intako) kairiajame krante. Vėlyvojo baroko stiliaus, turi ir klasicizmo bruožų. Spėjama, kad pirmoji bažnyčia pastatyta iki 1638 m. (mat vienas į Rusiją 1915 m. išvežtas varpas buvo pažymėtas 1638 m. data).

Iki 1675 m. Jurgis ir Povilas Zavadskiai įkurdino Pumpėnuose karmelitus ir jiems pastatė medinę bažnyčią. Ji su vienuolynu 1770 m. sudegė. Nuo 1782 m. veikė parapinė mokykla. Vienuoliams dovanotą palivarką su 16 kiemų iki 1784 m. atėmė Juozapas Šiška. 1784–1818 m. pastatyta dabartinė mūrinė bažnyčia.

1820 m. Pumpėnuose gyveno 5 vienuoliai karmelitai. Jie turėjo jurisdiką miestelyje. 1820–1832 m. bažnyčioje pastatyti 3 nauji altoriai. Rusijos valdžia 1832 m. vienuolyną uždarė, vienuolyno pastatas liko parapijai. 1880 m. gegužės 25 d. pavyskupis Aleksandras Beresnevičius bažnyčią konsekravo. Iš kunigo Teodoro Strasevičiaus palikimo 1803 m. pastatyta senelių prieglauda.

1830 m. iš akmenų išmūryta varpinė, apmūrytas šventorius. 1853–1859 m. klebonavęs J. Ulasevičius perstatė prieglaudą, išlaikė parapinę mokyklą, remontavo bažnyčią. Klebonas Jonas Šimkevičius 1898 m. įrengė 20 registrų vargonus (pirmieji vargonai įrengti iki 1804 m.). 1900–1915 m. klebonavęs Juozapas Viksva atstatė ūkinius trobesius, atnaujino bažnyčią, šventoriaus tvorą (palaidotas šventoriuje).

1912 m. įsikūrė Lietuvių katalikų blaivybės draugijos skyrius, 1913 m. įsteigęs arbatinę ir kepyklą.

Bažnyčia vėlyvojo baroko stiliaus, turi ir klasicizmo bruožų, stačiakampio plano (64 × 32,5 m) halinė, bebokštė, su pusapskrite apside, 3 priestatais. Vidus 3 navų, skliautuotas. Šventoriaus tvora akmenų mūro. Jame yra senos kapinės, į tvorą įkomponuota akmenų skaldos mūro varpinė.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Pasvalio dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Pasvalio rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Ąžuolyno a. 1, Pumpėnai LT–39235 Pasvalio r.
Tel: (451) 5 85 10
Kaip nuvykti? Waze, Google Maps

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 12 val.
Šiokiadieniais: 16 val.

ATLAIDAI:
Šv. Juozapo – kovo 19 d. (keliama į sekmadienį po 19 d.)
Švč. M. Marijos Škaplierinės – liepos 16 d. (keliama į sekmadienį po 16 d.)
Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų – rugpjūčio 15 d.
Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo – gruodžio 8 d. (keliama į sekmadienį po 8 d.)



  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose

Siūlome pasidairyti..

Šv. Kalėdų kojinių legenda

Šv. Kalėdų kojinių legenda... tai ne lietuviškas Kalėdų šventės atributas, tačiau Lietuvoje vis labiau prigyjanti tradicija Kūčių vakarą namus papuošti Kalėdinėmis kojinėmis - tai gan miela namų dekoracija....

Šventėms » ŠVENTĖS

Kaip pradėti savo verslą?

Kaip pradėti savo verslą?... taigi, pradėti savo verslą, nėra itin sudėtinga, sudėtingiausias etapas - sugalvoti idėją ir ją labai kruopščiai išnagrinėti..

Aktualijos » VERTA žinoti

Gyvūnų skulptūros iš kompaktinių diskų

Gyvūnų skulptūros iš kompaktinių diskų... Sean Avery menas - skulptorius ir iliustratorius iš Australijos Sean Avery kuria daugumai atpažįstamų gyvūnų skulptūras. Įdomu tai, kad moliu jo darbams tampa seni kompaktiniai diskai..

Sielai » TALENTAI

Kauno Botanikos sodas

Kauno Botanikos sodas.. arba Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas - įkurtas Aukštojoje Fredoje, Kaune. Veikia 2 skyriai – Ekspozicijų ir kolekcijų bei Mokslo. Mokslo skyriuje yra dendrologijos....

Akims » VERTA pamatyti

“Oculus” - arčiau realybės

“Oculus” - arčiau realybėsLos Andželas (Los Angeles) – virtuali realybė yra beveik čia pat, nors jos pirmasis įsikūnijimas turi trumpą baterijos veikimo laiką, vaizdus, kurie ne visiškai seka akies judesius ir yra linkę sukelt..

Pomėgiams » WEBinfo

Lietuvos istorijos faktai

Lietuvos istorijos faktai... Ar žinote, kad maždaug prieš 10 000–9 000 m. nutirpus ledynui, iš kaimyninių regionų dabartinės Lietuvos teritorijoje pasirodė pirmieji gyventojai. Seniausios stovyklos randamos pietvakarinėje..

Įdomybės » AR ŽINAI


GYVENKIME • sveikaispalvotaipatogiaiskaniaidraugiškaistipriaietiškailinksmaipokštaujantgrybaujantkeliaujant • su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu!