» Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia
Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia © Laima

Bažnyčia (dar žinoma kaip Marijonų bažnyčia, Šaričių bažnyčia) stovinti Kauno senamiesčio rytuose, Laisvės alėjos gale, nedideliame kieme. Manoma, kad ši viena seniausių gotikinių Lietuvos bažnyčių išmūryta XV a. antrojoje pusėje (statyta maždaug 1460-1480 metais kaip neparapijinė kapinių koplyčia).

1503 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras ją paskyrė Kauno parapinei bažnyčiai. Apie XVI a. vidurį pristatytas neaukštas bokštas. 1655 m. apgriauta. Suremontuota apie 1680 m. 1782 m. vizitacijų aktuose teigiama, kad bažnyčia ilgą laiką stovėjo apleista. 1750 m. bažnyčia buvo patikėta gailestingųjų brolių rokitų brolijai, kuri įpareigojo brolius ne tik laikytis trijų vienuoliškų įžadų (skaistybės, ne­turto ir klusnumo), bet ir rūpintis vargšais ir ser­gan­čiaisiais maru. 1750 m. Vandžiogalos klebonas Petras Novomeiskis prie bažnyčios pristatė medinę ligoninę; įkurdinti Šv. Roko ordino vienuoliai, kuriems skirta piniginė fundacija.

Iki 1750 m. bažnyčia remontuota. 1782 m. buvo penki vienuoliai rokitai. Jie išlaikė ligoninės gydytoją. 1786 m. kunigas Jurgis Ulazevičius Kauno rokitams paskyrė 12 000 zlotų, 1790 m. kunigas Domas Mankovskis dovanojo palivarką, 1793 m. duota pievų, 1796 m. – pinigų. Rokitai bažnyčią atnaujino: navos gale pastatė vargonų chorą, o buvusio choro vietoje, bokšte, įrengė patalpas klebonui gyventi, bokšto išorėje pristatė laiptus. Rekonstruota bažnyčia pašventinta 1794 m. 1812 m. visi rokitų mediniai pastatai sudegė. Per gaisrą nukentėjo ir bažnyčia.

Ilgainiui likęs vienas vienuolis rokitas nebepajėgė rūpintis ligonine. 1824 m. bažnyčia su ligonine atiduota gailestingosioms seserims šaritėms (nuo pranc. charité – „labdara“). 1843 m. medinį ligoninės pastatą su visu turtu perėmė Kauno magistratas. Ligonius toliau leista slaugyti šaritėms. Šaričių vienuolynas uždarytas 1864 m., seserys vienuolės išvyko į Lenkiją. 1871 m. ligoninė perkelta į atstatytą pranciškonų vienuolyną. Šaritės pastatė atskirą mūrinį namelį kapelionui, o bažnyčios bokšte įrengė koplyčią ir ten pastatė Nukryžiuotojo Išganytojo figūrą; suremontavo bažnyčią. Iškėlus ligoninę, jos pastate įsikūrė muzikantai. Po 1880 m. senoji ligoninė nugriauta, o jos vietoje pastatytas privatus mūrinis namas. Nuo 1864 m. bažnyčia buvo Kauno parapijos filija. Apie 1920 m. nutinkuoti fasadai. 1921 m. bažnyčia perduota marijonams. Jie šventoriaus kampe pastatė mūrinį vienuolyną. 1948 m. vienuolynas ir bažnyčia uždaryti. Bažnyčia paversta medicinos įrangos sandėliu. Marijonų vienuolyne įsikūrė administracinės įstaigos, vėliau Požėlos rajono komunistų partijos ir vykdomasis komitetai. 1988 m. pradėjus statyti šių administracinių įstaigų priestatą ir rengiantis nugriauti bažnyčią, visuomenė pasipriešino.

1948 m. bažnyčia buvo uždaryta ir paversta medicininės įrangos sandėliu. Po sugrąžinimo tikintiesiems vėl atiteko Marijonų vienuoliams. 1988 m. vasarą pradėti bažnyčios architektūriniai tyrimai, o 1989 m. – restauravimas. Nuo 1991 m. vyksta pamaldos. Didžiausia sakralinė vertybė šv. Gertrūdos bažnyčioje yra kryžius su Nukryžiuotojo skulptūra, anksčiau stovėjęs kapinių koplytėlė­je, vėliau perkeltas į bažnyčios bokštą, o baž­nyčios uždarymo laikotarpiu priglaustas vie­name iš Katedros altorių.

Nuo seno jis garsė­jo tikinčiųjų gaunamomis malonėmis ir buvo la­bai gerbiamas. Per karus ir gaisrą nesunaikintas, jis ir šian­dien yra žmonių gausiai lankomas, nuošir­džiai gerbiamas ir tapęs dieviškųjų malonių šaltiniu visiems, nuoširdžiai to prašantiems. Kryžius stovi bažnyčioje tarp senojo ir naujojo altorių. Tikintieji turi galimybę prie jo prieiti ir pagarbinti. Aplinkui ant bažnyčios sienų aukso spalvos rėmuose sudėti votai - tikinčiųjų pa­dėkos ir prašymo ženklai.

1992-04-30 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Vyskupija: Kauno arkivyskupija.
Dekanatas: Kauno I dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Kauno miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Kaunas [49]
Adresas: Laisvės al. 101A 44291 Kaunas
Tel: (37) 20 02 58, 20 43 20

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais 9 ir 11 val.
Pirmadieniais, antradieniais 18 val.
Trečiadieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais 17 ir 18 val.
Šeštadieniais 10 val.
Švč. Sakramento adoracija – penktadieniais 10–17 val.
Dievo Gailestingumo vainikėlis kalbamas darbo dienomis 15 val.
Rožinio malda spalio mėn. darbo dienomis 17.30 val., sekmadieniais 10.30 val.
Gegužinės pamaldos gegužės mėn. darbo dienomis 17.30 val., sekmadieniais 10.30 val.
Birželinės pamaldos birželio mėn. darbo dienomis 17.30 val., sekmadieniais 10.30 val.

ATLAIDAI:
Dievo Gailestingumo – II Velykų sekmadienis
Šv. Gertrūdos – lapkričio 16 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)


Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia nuotraukose:

Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia :: Lietuvos bažnyčios | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Šv. Gertrūdos (Marijonų) bažnyčia :: Lietuvos bažnyčios  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Refinansavimas: kaip sumažinti paskolų naštą?..... Refinansavimas – tai finansinė paslauga, leidžianti skolininkams pakeisti turimą paskolą nauja palankesnėmis sąlygomis. Paprastais žodžiais tariant, refinansavimas apima esamos paskolos apmokėjimą
Patarimai, kaip prižiūrėti ir valyti virtuvinį kombainą..... Virtuvinis kombainas yra vertingas įrankis kiekvienoje virtuvėje, kuris palengvina maisto ruošimą. Tačiau, kad jis tarnautų ilgai ir veiktų nepriekaištingai, jam būtina tinkama priežiūra ir reguli
Padėkos žodžiai tėveliams..... Ačiū, Tėveliai, už jaunystę, Už polėkį, laimingąsias dienas, Už meilę, kurią gavome iš Jūsų, Už viską viską iš širdies dėkojame mes..