» Berčiūnų Lietuvos Kankinių bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Berčiūnų Lietuvos Kankinių bažnyčia
Berčiūnų Lietuvos Kankinių bažnyčia © Wikipedia

Tai katalikų bažnyčia, stovinti Panevėžio rajone, Berčiūnų kaime, prie Sanžilės upelio kranto, ateitininkų stovyklos teritorijoje. Bažnyčia pastatyta per 4 metus Naujamiesčio klebono Rimanto Gudelio iniciatyva, pašventinta 1997 m. birželio 14 d., gedulo ir vilties dieną.

Pirmoji mūrinė bažnyčia Berčiūnuose pagal arch. Jono Muloko paruoštą projektą pradėta statyti 1939–1940 m. Bažnyčios statybą pristabdė sovietinė okupacija ir prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas. Tačiau turėta pakankamai statybinės medžiagos, todėl statybos tęsėsi, baiminantis ją prarasti. 1941 m. rudenį pašventinti bažnyčios pamatai. 1944 m. bažnyčia jau stovėjo. Tai buvo gotikinė, su vienu bokštu kairiajame šone, 17x12 m išmatavimų bažnyčia. Statinys buvo baltas, mūrinis, raudonu čerpių stogu, su Stasio Ušinsko sukurtais vitražais (languose ir centrinis bažnyčioje).

Bažnyčia buvo pašventinta, tačiau jos statyba nebaigta. Be to, buvo apgadinta, kai atsitraukdami vokiečiai 1944 m. susprogdino šalia buvusius karinių sviedinių sandėlius. Pokario metais bažnyčią uždarė. Vitražai ir kitas inventorius išdalinti kitoms bažnyčioms (didysis vitražas išvežtas į Krekenavos bažnyčią). Berčiūnų kurorte buvo įkurta pionierių-komjaunimo stovykla. 1957 m. rudenį bažnyčios pastatas stovyklos viršininko Trofimovo įsakymu susprogdintas.

1989 m., prasidėjus Lietuvoje atgimimui, stovykla gražinta Bažnyčiai, joje įsikūrė ateitininkų stovykla. Ateitininkų iniciatyva 1990 m. pradėta rūpintis naujos bažnyčios Berčiūnuose statyba.

Naujoji Berčiūnų Tautos kankinių bažnyčia tuometinio Naujamiesčio klebono ir Ateitininkų Federacijos vicepirmininko Rimanto Gudelio rūpesčiu buvo pradėta statyti 1994 m. Jai projektą paruošė arch. Algis Šironas. Bažnyčia iškilo kitoje vietoje, prie įvažiavimo į stovyklą, netoli tilto per Sanžilės kanalą. Baigta statyti ir pašventinta 1997 m. birželio 14 d., gedulo ir vilties dieną. Į naująją bažnyčią sugražintas St. Ušinsko vitražas „Jėzaus Širdis“, pokario metais buvęs Krekenavos bažnyčioje.

Nuo naujosios bažnyčios iki senosios bažnyčios pamatų nusidriekė keturiolikos Kryžiaus kelio stočių, pažymėtų koplytstulpiai. Koplytstulpių ansamblį kūrė meistrai Adolfas Teresius, A. Varžinskas, M. Būga. Išliko sena panevėžiečių tradicija per Didįjį penktadienį susitikti ir dalyvauti Kryžiaus kelio eisenoje Berčiūnuose. Ant senosios bažnyčios griuvėsių iškilęs skulp. Antano Kmieliausko sukurtas paminklas „Kristaus prisikėlimas“.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Panevėžio-Krekenavos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Panevėžio rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Kurorto g. 2, 35290 Panevėžys, Panevėžio m. sav.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 14 val.
Šeštadieniais: vasarą pagal susitarimą

ATLAIDAI:
Gedulo ir vilties diena – birželio 13 d., 18 val. Šv. Mišios ir Kryžiaus kelias
Didįjį Penktadienį – 12 val. Kryžiaus kelias


  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Geltonos spalvos poveikis..... Emociškai geltona spalva skatina viltis ir optimizmą, taigi labai tinka pataisyti nuotaikai bei depresijai nugalėti. Geltona aktyvina smegenų veiklą ir skatina naujos informacijos įsisavinimą. Ji
Faktai apie varnas..... Varna, skaitoma viena iš protingiausių paukščių - dalis šių paukščių negalėdami perskelti riešuto, jį numeta ant kelio, kad pervažiavusi mašina jį sutraiškytų ir po to viduje esančią valgomą dalį
Kaip elgtis žaibuojant?..... Vasara - vasarėlė, o ar žinote, kad apie 70 proc. dienų su perkūnija pasitaiko, būtent birželio – rugpjūčio mėnesiais? tad, ką vertėtų žinoti apie perkūniją ir žaibus..