Tad, kaip nustatomas koks yra medus - juk bitininkai nelaksto paskui bites? Kauno bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Jankauskas: Bitės renka nektarą trijų kilometrų spindulio plote, dažniausiai - dviejų kilometrų.Jei 50 ar daugiau procentų medaus sudėties sudaro vieno augalo, medžio žiedų rūšis, pavyzdžiui, liepos, jis jau vadinamas vienarūšiu liepų medumi. Todėl gali būti vienarūšis aviečių, liepų, šaltekšnių, grikių, rapsų medus.
Bitininkai nustato rūšį žinodami, kuriuo metu neštas medus: kas žydi, kokie greta auga augalai, žydi laukai, pavyzdžiui grikių. Bitininkas dažnai bites atveža prie pat lauko, todėl žino, kad nektaras buvo neštas iš grikių, rapsų laukų.
Jei aplink daug pievų, greta miškas, o bičių bitininkas netaveža prie tam tikro lauko, tuomet medų pavadina pievų, miško. Nustatydamas medaus rūšį bitininkas taip pat remiasi jo kvapu, skoniu, spalva, kristalizacija.
Laboratorijose medaus rūšį galima nustatyti tiksliau: pagal žiedadulkių kiekį. Nešdamos nektarą bitės paima ir šiek tiek žiedadulkių, o jos turi savo skiriamuosius ženklus.
Medus | © ExplorerBob | pixabay