» Melagių diena :: Pasaulinė juoko diena

 Jūs esate » Pradžia » Šventėms » Kalendorius » Mėnesiai »» Balandis

Melagių dieną - t.y.balandžio pirmąją, kvailiai švenčia Naujuosius Markas Twainas (Mark Twain) yra pasakęs: "Balandžio pirmoji yra ta diena, kai prisimename, kuo esame visas likusias 364 metų dienas"

Kaip atsirado balandžio 1-ąją dieną minima melagių diena (kai kuriose šalyse ji vadinama kvailių diena), nėra iki galo aišku. Manoma, kad juokų ir pokštų dienos tradicija panašiu metu atsirado keliose kultūrose. Paprotys krėsti pokštus buvo švenčių, švęstų dar senovės Romoje kovo 25 dieną (Hilaria) ir Indijoje kovo 31 dieną (Huli), dalimi. Laikas sutampa su pavasario lygiadieniu, matyt, neatsitiktinai: pavasarį gamta krečia tikrus pokštus, kai oras gali staiga atšilti ar atšalti, vieną valandą šviečia saulė, o kitą lyja lietus.Būtent tą vienintelę metuose dieną - balandžio 1-ąją - galima meluoti kiek tik leidžia laki fantazija ir nesulauksime jokių priekaištų.
Maža to, užsitikrinsime sėkmę visiems ateinantiems metams. Manyta, kad „jeigu tą dieną nieko neprigausi, tau bus nelaimingi metai“. Užtat tądien visi verčiasi per galvas stengdamiesi sukurpti kuo įtikinamesnį melą ir taip šmaikščiai apmauti savo bičiulį ar giminaitį. Juk taip norisi smagiai sušukti: „Aprilius!“.

Būtina šios dienos sąlyga - negalima pykti ant to, kuris tave apgavo. Ne veltui sakoma, kad reikia juokauti tik su protingais žmonėmis. Būna ir taip, kad tave apgauna pats gyvenimas - imi ir gimsti „netyčia“ balandžio 1-ąją. Tuomet, patikėjęs, kad tavęs laukia šviesus rytojus, netikėtai nusivili ta negailestinga kasdienybe. Tada nejučia prisimeni, kad juoktis reikia nelaukiant, kol pasijusi laimingu, nes antraip rizikuoji mirti nė karto taip ir nenusijuokęs. Psichologas A. Miuntė, tarsi patvirtindamas šią taisyklę, pritaria, kad „nė pats velnias nepajėgs susidoroti su žmogumi, kol šis neprarado sugebėjimo juoktis“.


Balandžio kvailiai

Vis dėlto tokia šventė, kokia dabar švenčiama balandžio pirmąją, atsirado 1582 metais Prancūzijoje. Būtent tais metais buvo įvestas Grigaliaus kalendorius. Iki to laiko Naujųjų metų šventimas prasidėdavo kovo 25 dieną ir trukdavo aštuonias dienas iki balandžio pirmosios.
Reformavus kalendorių Naujųjų metų diena buvo perkelta į sausio 1-ąją. Kadangi tais laikais žinios perduotos iš lūpų į lūpas, nemažai žmonių apie kalendoriaus pakeitimus sužinojo tik po keliatos metelių, ir toliau Naujuosius Metus šventė balandžio 1-ąją. Tokius žmones "žinantieji" praminė balandžio kvailiais. Toks pašiepimas laikui bėgant virto tradicija balandžio pirmąją krėsti pokštus ir juokauti.

Ši tradicija iš Prancūzijos XVII amžiuje išplito į Škotiją ir Angliją. Vėliau ji pasiekė Anglijos ir Prancūzijos kolonijas Amerikoje. Taip balandžio pirmoji virto tarptautine pokštų diena, kai skirtingos nacijos propaguoja joms būdingą humoro jausmą.

• Štai Škotijoje kvailių arba melagių diena švenčiama dvi dienas. Antroji diena skirta juokeliams apie apatinę kūno dalį, todėl vadinama uodegos diena. Šioje šalyje žmogus, kuriam iškrečiamas pokštas, pavadinamas balandžio gegute.
» S k a i t y t i  a n t r ą  d a l į• Anglijoje pokštus galima krėsti tik pirmojo dienos pusėje, o žmogus, kuriam iškrečiamas pokštas, vadinamas pusgalviu.
• Prancūzijoje pokšto auka tampa balandžio žuvimi.
• Tokiose šalyse kaip Naujoji Zelandija, Airija, Didžioji Britanija, Australija ir PAR melų juokai geriausi iki 12 val., nes vėliau, tuos, kurie ir toliau meluoja, vadina balandžio kvailiais.
• Portugalijoje kvailių arba melagių diena švenčiama sekmadienį ir pirmadienį prieš gavėnią. Šioje šalyje tradicinis pokštas - į draugus mesti miltus.
• Išdaigų ir juoko diena nuo seno yra minima ir Lietuvoje. Seniau „melagio, arba šido, diena“ buvo siejama su kiekvieno žmogaus sėkmės tiems metams būrimu. Manyta, kad „jeigu tą dieną nieko neapgausi, tau bus nelaimingi metai“. Užtat tądien visi verčiasi per galvas stengdamiesi sugalvoti kuo įtikinamesnį melą ir taip šmaikščiai apgauti savo draugą ar giminaitį. Balandžio 1-ąją galima meluoti kiek tik leidžia laki fantazija ir nesulaukti jokių priekaištų. Be to, tai užtikrina sėkmę visiems ateinantiems metams.


Balandžio pirmosios pokštai gali būti patys įvairiausi: nuo paprastų, kaip "Žiūrėk, tavo batų raišteliai atsirišo!", iki labai kruopščiai sumanytų ir parengtų. Gana dažnas triukas - nustatyti kieno nors žadintuvą valanda anksčiau.
Humoras ir pokštai yra gana universalūs dalykai. Daugumoje šalių balandžio pirmąją pokštai kiaurą dieną krečiami draugams ir giminėms. Į šį žaidimą įsitraukia net žiniasklaida.
Balandžio pirmoji yra tokia diena, kai pokštus krėsti tiesiog leistina. Vis dėlto pokštaujant nederėtų prarasti budrumo, nes galite pats tapti kitu balandžio kvailiu!
Televizijos ir spaudos žurnalistai kabina makaronus kiek tik telpa - apvesdina pramogų verslo, sporto žvaigždes, dalija neregėtus prizus, pagreitina mokslinės fantastikos kūrinių įgyvendinimą.
Iki skausmo turbūt, žinomos istorijos su persuktomis laikrodžių rodyklėmis, suplyšusiais ar išteptais drabužiais ir panašūs juokeliai gana įprasti, bet, žiūrėk, užsimiršęs, kad šiandien visi tik ir taikosi tave apmauti, imi ir patiki išgalvota istorija, taip gardžiai prajuokindamas melagį.
Štai vienais metais balandžio 1 dieną Didžiosios Britanijos televizijos žiūrovai išvydo dokumentinį filmą apie fermerius, auginančius spagečius. Buvo parodyta, kaip fermeriai skina derlių nuo spagečių medžių.
Seniau kaime buvo paprotys nesusivokiančius pusbernius siuntinėti pas kaimyną ko nors nesamo parnešti, pavyzdžiui, „gaištuvėlio“ arba „žiočių“.
Kaime „gaištuvėliu“ vadino vos gimusį kūdikį, mat su juo daug laiko sugaištama, o „žiotimis“ - tarpą, kuris atsiranda tarp metmenų siūlų audžiant. Nesusivokiančiam kaimynas prikraudavo į maišą gelžgalių ar kitko, kad parneštų šeimininkams. Iš to, žinoma, buvo gražaus juoko, o pusberniui - pamoka.

Taigis juokas - dalykas rimtas… juoktis sveika… juokas prailgina gyvenimą… visiems tikrai gerai žinomi posakiai, kurie nekelia jokių abejonių. Prisiminkite jas dažniau, ir telydi Jus juokas visą gyvenimą. Ir visų svarbiausia per „aprilių“ negalima jokiu būdu pykti už jums iškrėstą, bet kokį, nors ir įžeidžiantį pokštą, deja...

Melagių diena :: Pasaulinė juoko diena
 Pasveikink šventės proga išsiųsdamas gražų e-atviruką

• 2020 Spalio 21 d. Trečiadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Gilanda, Hilaras, Hilarija, Hiliaras, Hiliarija, Raitvilas, Raitvilė, Uršė, Uršulė, Uršulina, Vilma,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Kaip kovoti su rudeniška depresija?..... visų geriausias vaistas nuo ligų ir depresijos – imuniteto stiprinimas tinkamo poilsio, procedūrų ir vandens SPA pagalba. Tai gali būti poilsis vienam asmeniui, dviems ar visai šeimai. Lietuvoje t...

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Siūlome paskaityti

Pėdsakas svetainėje

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute pasidalinti mintimis apie šventes - brūkštelkit mums :))

Kalėdų eglutės ir dekoracijos 2017..... ar žinote, kad didžiausia pasaulyje Kalėdų eglute laikoma Gubbio Kalėdinė eglutė, kuri yra Italijos mieste, Umbrijoje (centrinės Italijos regione), Perudžos provincijoje, ant Ingino kalno šlaito..
Gražūs žodžiai gimtadienio proga..... Kokia brangi Tau ši dienelė, Tik vieną kartą per metus. Tad sveikinu ir linkiu laimės Juk tai - gimtadienis brangus.
Atvirukai rudens proga..... gražūs bei šilti e-atvirukai rudens proga, primink savo draugams.. kad spalvingiausio metų laiko nepražiopsotų, darbų verpete :)