» Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika
Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika © Laima

Tai didžiausia monumentalios architektūros bazilikinė bažnyčia Baltijos šalyse. Iškilmingai pašventinta 2004 m. gruodžio 26 d. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1922 m. kilo idėja Kaune, tuometinėje laikinojoje sostinėje, pastatyti bažnyčią kaip padėkos Dievui už atgautą laisvę simbolį.

1926 m. buvo įsteigta šventovės statybos taryba, vykdomasis komitetas, įregistruoti įstatai. 1928 m. pabaigoje paskelbtas bažnyčios projektų konkursas. Iš 15 konkursui pateiktų projektų nė vienas neatitiko užduoties. Vis dėlto vietos buvo paskirstytos. Pirmąją premiją (6000 lt.) pelnė inž. J. Krasausko darbas, antroji premija (4000 lt.) skirta inž. Felikso Vizbaro projektui, trečioji premija (2000 lt.) atiteko inž. Karoliui Reisonui.

Statybos organizacinis komitetas išsirinko trečiąją premiją laimėjusio tuometinio vyriausiojo Kauno miesto inžinieriaus K. Reisono projektą ir pavedė jį tolesniam vystymui ir projektavimui. 1929 m. sausio mėn. Kauno miesto savivaldybė padovanojo bažnyčios statybai 9475 m² sklypą, esantį ant aukšto Žaliakalnio šlaito. Vieta parinkta vadovaujantis geru matomumu iš visų Kauno pusių. 1930 m. patvirtintas bažnyčios projektas, bet dėl brangumo (sąmata apie 3 mln. lt.) nerealizuotas. Iš esmės visai naujas projektas, pagal kurį pradėta statyba, paruoštas 1932 m. pabaigoje, patvirtintas 1933 m. balandžio 21 d. (statybos kaina 1–1,4 mln. lt.). Naujajame projekte buvo sujungta modernumo, bažnytinė ir paminklinė dvasia. Statomai bažnyčiai buvo pranašaujama XX a. architektūros paminklo ateitis. Tą turėjo nulemti moderni stilistika, pažangios konstrukcijos, geriausios statybinės medžiagos, labai gera statybos darbų kokybė.

1934 m. birželio 29 d. pirmojo Lietuvos eucharistinio kongreso metu buvo pašventintas iš Jeruzalės Alyvų kalno atvežtas kertinis akmuo ir pradėti montuoti pamatai. Šis sudėtingas darbas kainavo beveik 160 000 litų ir išeikvojo visas turimas lėšas, todėl darbai porai metų sustojo. Suaktyvėjo aukų rinkimas, buvo platinami 10 ir 50 centų bei 1 lito aukų – „plytų“ ženkliukai. Kiekvienas norintis galėjo „įmūryti“ savo plytą (viena plyta su įmūrijimu kainavo 10 centų).

1938 m. vasarą išmūrytos bažnyčios sienos, betonuojamas stogas. Iki 1940 m. sausio 4 d. bažnyčios statybai išleista 878 470 litų, aukų surinkta apie 590 000 litų (likusi suma gauta iš vyriausybės). 1940 m. pavasarį buvo baigti pagrindiniai statybos darbai.

Prisikėlimo bažnyčios statybos darbus nutraukė sovietinė okupacija: 1940 m. bažnyčia konfiskuota. Vokiečių okupacijos metais naudota kaip popieriaus sandėlis. 1952 m. vasario 8 d. Stalino potvarkiu bažnyčioje įkurta Radijo gamykla (vėliau pavadinta „Banga“), kurioje įrengtas įrankių cechas (projekto autorius A. Paškevičius, vyr. konstruktorius J. Meškauskas). Ant gelžbetonio rėmų buvo paklotos perdangos, suskaidžiusios šonines navas į tris, vidurinę navą – į penkis aukštus, nugriauta terasos koplyčia, vietoje kryžiaus iškilo televizijos antena, o ant varpinės sumontuoti skydai su užrašais lietuvių ir rusų kalbomis: „Šlovė TSKP“. Išorinėse šoninių navų sienose išplatinti langai, priekyje primūrytas tambūras. 1988 m. prasidėjus tautiniam Atgimimui, visuomenė ėmė reikalauti bažnyčią grąžinti tikintiesiems. Tais pačiais metais įstiklintas bažnyčios bokštas, sutvirtintos metalinės konstrukcijos. 1989 m. kovo 22 d. įregistruoti Prisikėlimo bažnyčios atstatymo tarybos įstatai. „Bangos“ gamykla įsipareigojo perduoti bažnyčios pastatą komitetui iki 1993 m. tokios būklės, kokios jis buvo perimant jį gamybos reikmėms. Tačiau, gamyklai bankrutavus, susitarimas nebuvo įvykdytas.

Atstatant projekte padaryta kai kurių pakeitimų. Buvo atsižvelgta į tai, kad atstatyta šventovė turėtų tarnauti ne vien sakraliniams poreikiams, bet ir kultūriniams renginiams.

1993 m. išleistas bažnyčiai skirtas pašto ženklas (dail. Eugenijus Gūzas). 1993-05-20 Prisikėlimo bažnyčia įrašyta į LR Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Vyskupija: Kauno arkivyskupija.
Dekanatas: Kauno I dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Kauno miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Kaunas [49]
Adresas: Žemaičių g. 31B, 44174 Kaunas, Kauno m. sav.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS bazilikoje
Sekmadieniais 9.30, 11, 12.30 val. – vaikų, 18 val. – jaunimo
Šiokiadieniais 18 val.
Šeštadieniais 18 val.
Švč. Sakramento adoracija trečiadieniais ir penktadieniais 18.30–19 val. bazilikoje.
Mažojoje bažnyčioje pirmadieniais – penktadieniais nuo 8.30 iki 16 val. Naktinė Švč. Sakramento adoracija kiekvieno mėnesio trečiąjį penktadienį (pradžia 19 val. po Šlovinimo vakaro, pabaiga šeštadienio rytą 7 val.)
Rožinio malda Spalio mėnesį 17.30 val.
Gegužinės pamaldos gegužės mėnesį 18 val.
Birželinės pamaldos birželio mėnesį 18 val.

ATLAIDAI:
Kristaus Prisikėlimo (Velykų)
Švč. Jėzaus Širdies – keliama į III sekmadienį po Sekminių
Švč. Mergelės Marijos Gimimo – rugsėjo 8 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)


Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika nuotraukose:

Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia :: Kauno miesto bažnyčios | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia :: Kauno miesto bažnyčios | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia :: Kauno miesto bažnyčios | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia :: Kauno miesto bažnyčios | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose
  Kauno Šiluvos Švč. Mergelės Marijos koplyčia


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Kaip pasidaryti kaspiną?..... KASPINAS... tai neatsiejama dovanų dalis, nors aišku galima supakuoti dovaną ir be kaspino, bet kaspinas suteikia daugiau dekoratyvumo, puošnumo ir pan... Kartais tik idėjos ir pritrūksta, tad, ka
Mintys apie tiesą ir melą..... gerai pagalvojus gerai, kai pasaulyje mūsų mintys gyvena ilgiau už mus. Įdomu būtų jei kažkas fiksuotų ir mano mintis
Ypatinga 2023-ųjų metų diena!..... pasirodo.. 2023-aisiais metais, turėsime net dvi ypatingas dienas, kurios turbūt labiausiai apaugusios mitais ir prietarais, kai nieks nesiseka, viskas krenta iš rankų ir pan...