» Vytauto Didžiojo tiltas (Aleksoto tiltas)

 Jūs esate » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Tiltai


Vytauto Didžiojo tiltas (Aleksoto tiltas) © Laima | 2016

Lietuva
Ilgis: 16 m
Aukštis: 10,4 m
Pastatymo metai: 1930
Įtraukta į LR Kultūros vertybių registrą [objekto kodas 11627]
Tai tiltas per Nemuną Kaune (greta santakos su Nerimi), jungiantis Aleksotą su Senamiesčiu. Aleksoto pusėje, prie tilto, veikia Aleksoto funikulierius – vienas iš dviejų Kauno keltuvų bei vienas iš seniausių veikiančių keltuvų Europoje, veikia nuo 1935 m, o Senamiesčio pusėje – Vytauto bažnyčia.

Pirmasis medinis polių tiltas pastatytas 1812 m. Juo kėlėsi bėgantys iš Rusijos Napoleono armijos likučiai.

Nuolatinio tilto iš Kauno į Aleksotą nebuvo iki pat 1914 m. Vasaros metu ties Vytauto bažnyčia būdavo įrengiamas 245 m ilgio ir 2,3 m pločio laikinas plaustas. Per pavasario ir rudens potvynius vietoj jo ant pontoninių valčių būdavo įtaisomas keltas, o ižui plaukiant, keliamasi valtimis. Žiemą buvo važiuojama ledu.

Kai 1914 m. prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas, rusai pasistatė medinį tiltą (200 m aukščiau Vytauto bažnyčios), bet 1915 m. pasitraukdami sudegino. Vokiečiai ties Vytauto Didžiojo bažnyčia pastatė naują pontoninį, o vėliau, pasinaudojant rusų sudeginto tilto poliais, pastatytas medinis sąraminis tiltas, sudėtas iš trijų dalių, kurių viena atidaroma. Šis tiltas išsilaikė iki naujojo tilto pastatymo 1930 m.

1930 m. sausio 9 d. burmistrui Jonui Vileišiui pasiūlius, tiltas pavadintas Vytauto Didžiojo vardu. Naujasis tiltas iškilmingai atidarytas 1930 m. sausio 11 d. 15 val., tiltą pašventino Vytauto bažnyčios rektorius Juozas Tumas-Vaižgantas. Tais pačiais metais išardytas senasis 1915 m. statytas medinis tiltas.

1940 m. rugsėjo 3 d. Kauno burmistro Antano Garmaus įsakymu Vytauto Didžiojo tiltas pervadintas Aleksoto tiltu. Antrojo pasaulinio karo pradžioje rusų generolo Ivano Šlemino 1941 m. birželio 24 d. įsakymu Aleksoto tiltas užminuotas, o birželio 26 d. – susprogdintas. Vokiečių okupacijos metais pastatytas laikinas pontoninis tiltas ir juo visą okupacijos laikotarpį buvo naudojamasi.

Iki 1948 m. pastatytas laikinas medinis tiltas. Kai jį nunešė potvynis, vokiečių karo belaisvai pastatė dabartinį tiltą (arch. Levas Kazarinskis). Tiltas turėjo pakeliamąją dalį, tačiau ji veikė blogai ir nebuvo naudojama. Nebeliko arkinių konstrukcijų, paliktos tik tarpinės tilto atramos su ledlaužiais ir ramtai. Tiltas paaukštėjo apie porą metrų, įgavo nemažai naujų bruožų.

Tiltas įdomus savo plieninėmis konstrukcijomis, kurias sudaro keturi tarpatramiai, perdengti aštuoniomis nekarpytomis sijomis, o vidurinioji dalis (iki rekonstrukcijos) – pakeliama laivams praleisti. 1995 m. birželio 12 d. Aleksoto tiltas įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo architektūros-technikos paminklų registrą.

Vytauto Didžiojo tiltas (Aleksoto tiltas) nuotraukose:

Vytauto Didžiojo tiltas | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius:  Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt Vytauto Didžiojo tiltas :: Aleksoto tiltas :: Tiltai per Nemuną | Autorius: © Laima | www.ltvirtove.lt

Dabar Lietuvoje!

2024-09-14 08:06:47

• 2024 Rugsėjo 14 d. Šeštadienis.

• Žaliojo Medinio Drakono metai (iki 2025-01-28).

• Pasveikink varduvininkus: Eisvina, Eisvinas, Eisvinė, Krescencija, Krescencijus, Sanija, Sanita, Santa, Sirputis,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Silvester Belt - Luktelk

Kaip sukurti unikalų dizainą maišeliams su spauda?..... Unikalus maišelių dizainas gali turėti didelę įtaką jūsų prekės ženklo atpažįstamumui ir patrauklumui rinkoje. Kokybiškai sukurtas dizainas gali ne tik išsiskirti vizualiai, bet ir perduoti svarbi...

Šeimos medicina ir odontologija.... Sveikatą visuomet svarbu pasitikrinti, netgi tada, kai ji iš pažiūros visai gera ir neturite jokių nusiskundimų. Su šeimos gydytojų pagalba, galėsite sužinoti atsakymus į visus rūpimus, su sveikata...

Komfortiška poilsio erdvė – kokia ji turi būti?..... Komfortiška poilsio erdvė yra viena svarbiausių namų vietų, kurioje žmogus gali atsipalaiduoti, atgauti jėgas po ilgos dienos, ir pabėgti nuo kasdienio šurmulio. Tokia erdvė turi būti ne tik...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų ar klaidų, ar tiesiog norėtute pasidalinti mintimis, idėjomis ar šiaip neturite kam parašyti - brūkštelkit mums :))

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute tiesiog, pasidalinti savo mintimis atsakydami į mūsų klausimus - brūkštelkit mums :))

Kaip pasaulyje švenčiamos Kalėdos?..... Dažna šalis, turi savas ir Kalėdų tradicijas vienose šalyse puošiamos eglutės, kitose - palmės, vieni valgo kalėdinį kalakutą, kiti - kalėdinį pudingą. Tačiau, nesvarbu, kur bebūtumėte gruodžio 25
Faktai apie uoslę..... Ar žinote, kad astronautai kosmose praranda kvapo ir skonio pojūtį. Dėl gravitacijos nebuvimo, jų sinusai užsipildo skysčiu, iššaukiantis jausmą, tarsi sirgtum sloga.
Žilvinas Žvagulis..... Vo pasakyk, ar tu ateisi, Suklykus pempe ant dirvono? Aš tau runkelę vel išteisiu, Ir mūsų meilė bus be muonų..