Erazmas Roterdamietis - Erazmas Deziderijus Roterdamietis (ol. Erasmus Desiderius Roterodamus, 1469-10-28 1536-07-11) Nyderlandų dvasininkas, vienas garsiausių humanistų, filosofas bei teologijos mokslų daktaras. Tikrieji vardas ir pavardė Gerhardas Gerhadsas.
Erazmas Roterdamietis gimė Roterdame išsilavinusio bažnyčios tarno šeimoje. Erazmas tai slapyvardis, kuris graikų k. reiškia mylimasis, geidžiamasis. Vėliau prie šio graikiškos kilmės vardo buvo pridėtas jo vertimas į lotynų k. Desiderius. Pradinių mokslo žinių Erazmas sėmėsi Deventeryje.
Paskui, sekdamas vyresniojo brolio Piterio pėdomis, įstojo į augustinų vienuolyną. Čia mėgino užsiiminėti tapyba, knygų iliustravimu, rašė lotyniškas bukolines eiles, traktatus. Po penkerių metų išėjęs iš vienuolyno, buvo vyskupo sekretoriumi, lankėsi įvairių vienuolynų bibliotekose, gilindamasis į ankstyvosios krikškščionybės problemas. Pagaliau, jausdamas žinių trūkumą, Erazmas išvyko į Paryžių, Sorbonos universitete studijavo teologiją.
Erazmo darbai buvo žinomi visoje Europoje. Jis kritikavo tamsumą, visuomenės trūkumus, aukštino laisvą, protingą žmogų. Net šešios jo knygos pateko į draudžiamų knygų sąrašus. Jis nuolatos vertė tekstus iš graikų kalbos, skelbdavo senus, mažai kam žinomus praeities autorių darbus.
Erazmo Roterdamiečio literatūrinis palikimas labai gausus ir įvairus. Iš grožinių jo veikalų reikšmingiausi yra 1509 m. Anglijoje su nepaprastu įkvėpimu parašyta satyra Pagiriamasis žodis kvailybei išleista 1511 m. Paryžiuje, dialogų rinkinys Laisvi pokalbiai (Colloquia familiaria, rašyti 1518 1535 m.). Vienas iš labiausiai žinomų kūrinių didžiulis iš antikos autorių raštų surinktų posakių ir priežodžių, patarlių ir sentencijų rinkinys Patarlės (Adagia, 1500 m.), satyrinis prieš popiežių nukreiptas dialogas Julijus, neįsileistas į dangų ir kt..