Gyvenimo faktai: Aleksandras Stulginskis

Įdomybės » Biografijos » Atsitiktinė biografija


Autorius: CC BY-SA 2.5


Aleksandras Stulginskis (1885 m. vasario 26 d. Kutaliuose, Raseinių apskr. – 1969 m. rugsėjo 22 d. Kaune) – antrasis Lietuvos prezidentas, signataras, vienas Lietuvos krikščionių demokratų partijos steigėjų, agronomas, Ūkininkų sąjungos steigėjas ir pirmininkas.

== Biografija ==
Aleksandras buvo jauniausias – 12-tas vaikas bežemių valstiečių Marijonos ir Dominyko Stulginskių šeimoje. Mokėsi Kaltinėnų liaudies mokykloje, metus dirbo Kaltinėnų valsčiaus raštininko padėjėju.
1904 m. baigė Liepojos gimnazijos 5 klases, 1908 m. – Žemaičių kunigų seminariją Kaune. Metus tobulinosi Insbruko universiteto (Austrija) Teologijos filosofijos fakultete. Atsisakė įšventinimo į kunigus. 1913 m. baigė Halės universiteto (Vokietija) Žemės ūkio institutą. Grįžęs į Lietuvą paskirtas Trakų apskrities Alytaus rajoniniu agronomu.
Pirmojo pasaulinio karo pradžioje atsidūrė Vilniuje, Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti vienas vadovų Vilniuje. Dėstė gamtos mokslus lietuvių gimnazijoje, vadovavo Lietuvių pedagoginiams kursams, buvo Vilniaus daržų steigėjas.
1917 m. rugsėjo 18–22 d. dalyvavo lietuvių konferencijoje Vilniuje. Išrinktas į Lietuvos Tarybą (vėliau Valstybės Taryba). 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. Valstybės Tarybos Tremtinių ir belaisvių grąžinimo komisijos narys ir vadovas.
1918 m. gruodžio 26 d. – 1919 m. kovo 12 d. II Mykolo Sleževičiaus Ministrų kabinete – ministras be portfelio. 1919 m. kovo 12 d. – 1919 m. balandžio 12 d. III Prano Dovydaičio Ministrų kabinete – ministro pirmininko pavaduotojas, vidaus reikalų, maitinimo ir viešųjų darbų ministras. 1919 m. balandžio 12 d. – spalio 7 d. IV Mykolo Sleževičiaus Ministrų kabinete – žemės ūkio ir valstybės turtų ministras. 1919 m. – vienas Ūkio banko steigėjų. Vienas Lietuvių krikščionių demokratų partijos steigėjų, Centro Komiteto pirmininkas, Lietuvos ūkininkų sąjungos steigėjas, pirmasis jos pirmininkas.
1920 m. gegužės 15 d. – 1922 m. lapkričio 13 d. Steigiamojo Seimo atstovas, išrinktas I (Marijampolės) rinkimų apygardoje. Priklausė Lietuvos ūkininkų sąjungos frakcijai, įėjusiai į Lietuvos krikščionių demokratų partijos bloką. 1920 m. gegužės 15 d. I posėdyje išrinktas Steigiamojo Seimo Pirmininku, nuo 1920 m. birželio 19 d. ėjo Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas. 1922 m. lapkričio 13 d. – 1923 m. kovo 13 d. Pirmojo Seimo, 1923 m. birželio 5 d. – 1926 m. birželio 2 d. Antrojo Seimo, 1926 m. birželio 2 d. – 1927 m. balandžio 12 d. Trečiojo Seimo atstovas. 1922 m. išrinktas Lietuvos Respublikos prezidentu, perrinktas 1923 m. birželio mėn., pareigas ėjo iki 1926 m. birželio mėn.
1927 m. pasitraukė iš politinio gyvenimo, tvarkė savo ūkį Kretingos valsčiuje Jokūbavo dvare, 1926–1941 m. buvo Pauliaus Dogelio gamybinio ūkio vedėjas, kooperatyvų „Lietūkis“, „Linas“ tarybų narys.
1941 m. birželio 13 d. TSRS okupacinės valdžios suimtas ir ištremtas į Krasnojarsko krašto Rešiotų stotį. 1952 m. nuteistas kalėti 25 metus, bet po 2 metų paleistas, dirbo Komijos autonominėje respublikoje sandėlininku ir komendantu Kvitkevoso miškų pramonės ūkyje, agronomu Pezmago tarybiniame ūkyje. 1956 m. grįžo į Lietuvą. 1957–1959 m. buvo Vytėnų sodininkystės daržininkystės bandymų stoties, įsikūrusios nacionalizuotame Vytėnų dvare (prie Kauno), vyresnysis mokslinis bendradarbis.
Palaidotas Kaune, Panemunės kapinėse.

Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie asmenybę - lietuviškoje Vikipedijoje.

Patiko [0]  Nepatiko [0]


Jūsų nuomonė padeda mums tobulėti
Įrašoma tik pirmą Jūsų nuomonė.
Jei turite ką plačiau parašyti.. administratoriaus el.paštas llaimaa[et.]gmail.com



Siūlome pasidairyti..

Knipelio tiltas

Knipelio tiltas... Tai varstomasis tiltas Kopenhagoje, Danijoje, vienas iš dviejų tiltų palei vidinį Kopenhagos uostą, atidarytas 1937 m. gruodžio 17 d. Dizaineris – Kaj Gottlob. Tiltas jungia dvi salas Slotsholmeną..

Akims » VERTA pamatyti

Ar įmanoma, būnant Lietuvoje, automobilį išsinuomoti užsienyje?

Ar įmanoma, būnant Lietuvoje, automobilį išsinuomoti užsienyje?... Keliaujantiems po užsienio šalis ir norintiems iš arčiau susipažinti su lankomų vietovių gamtos ir kultūros ypatumais verta naudotis automobilio nuoma užsienyje. Išnuomoję mašiną su savimi galėsit..

Aktualijos » VERTA žinoti

Pakuočių kokybė

Pakuočių kokybė... Pakuotės – tai ne tik pirmas fizinis kontaktas su produktu, bet ir svarbus veiksnys, užtikrinantis jo saugumą, patogumą ir patrauklumą vartotojui. Pakuočių kokybė turi tiesioginę įtaką ne tik..

Aktualijos » VERTA žinoti

Šilumos siurbliai – inovatyvus, ekologiškas ir ekonomiškas patalpų šildymas

Šilumos siurbliai – inovatyvus, ekologiškas ir ekonomiškas patalpų šildymas... Šilumos siurbliai yra ne tik inovatyvus, bet ir tvarus būdas šildyti patalpas. Jų privalumai apima ne tik ekonominės naudos aspektus, bet ir aplinkos draugiškumą bei universalumą..

Aktualijos » VERTA žinoti

Ką reikia žinoti renkantis garažo vartų automatiką?

Ką reikia žinoti renkantis garažo vartų automatiką?... Rinkdamiesi garažo vartus norime, kad jie nepriekaištingai tarnautų daugelį metų. Vien iš tvirtos medžiagos pagamintų vartų nepakanka. Reikėtų nepamiršti, kad pagrindinis vartų tarnavimo laikas..

Aktualijos » VERTA žinoti

Eilėraščiai apie skaičius

Eilėraščiai apie skaičius... Aš berniukas trejų metų. Man jau reikia trijų ratų. Mes į Vilnių nuvažiavom, Triratuką Vilniuj gavom.....

Sielai » EILĖRAŠČIAI


GYVENKIME • sveikaispalvotaipatogiaiskaniaidraugiškaistipriaietiškailinksmaipokštaujantgrybaujantkeliaujant • su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu!