Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia

Sielai » Maldos namai » Liuteronai » Mažoji Lietuva » Šilutės rajono savivaldybė


Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčiaŠilutės evangelikų liuteronų bažnyčia © Vilensija | Wikipedia

Tai evangelikų liuteronų bažnyčia, įsikūrusi Šilutės centre, Lietuvininkų g. 21. Bažnyčios bokšto aukštis siekia 50 m, o bokšto laikrodis – didžiausias Lietuvoje: jo ciferblato skersmuo 2,5 m, didžioji rodyklė 1,10 m, mažoji – 0,80 m ilgio.

Šilokarčemos parapija susikūrė iš Verdainės parapijos. Vienas svarbiausių parapijos kūrimo iniciatorių buvo Hugo Šojus. 1910 m. Hugo Šojus kreipėsi į Rytų Prūsijos evangelikų konsistoriją, kad atsiskirtų nuo Verdainės parapijos ir sukurtų atskirą parapiją.

1923 m. įvykus sukilimui ir Klaipėdos kraštą prijungus prie Lietuvos, buvo pradėta planuoti bažnyčios statybas. 1924 m. prasidėjo bažnyčios statymo darbai. Vietiniai evangelikai liuteronai pagalbos kreipėsi į Prūsijos karalystės bendruomenes. Bažnyčios statybai aukojo įvairios organizacijos: Šalies bažnyčios fondas (vok. Fonds der Landeskirche), Vokietijos imperijos Žemės ūkio ministerija, Jubiliejinių aukų fondas, Vokietijos imperijos vyriausybė ir kt. Bažnyčios statybos fondą sudarė maždaug 200 000 markių.

1926 m. vasaros pabaigoje bažnyčia buvo pastatyta, o pa­šven­tinimo iškilmės organizuotos Martyno Liuterio gimimo dieną – lapkričio 10 d. Į bažnyčios atidarymą atvyko Vokietijos Vyriausiosios bažnyčios tarybos (vok. Oberkirchenrat –Vokietijos imperijos evangelikų liuteronų bažnyčios aukščiausioji institucija) viceprezidentas D. Conradas, Klaipėdos krašto generalinis superintendentas F. Gregoras, apskričių vyskupai, kunigai, svečių iš kitur bei daugybė parapijiečių. Giedant giesmę pirmiausia į naująją bažnyčią buvo įnešamos vokiška ir lietuviška Biblijos.

Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios, Šilokarčemos parapiją sudarė maždaug 5 500 žmonių. 1944 m. rugpjūčio 24 d. užregistruotos paskutinės bažnytinės laidotuvės, rugsėjo 24 d. – paskutinė santuoka. Tų pačių metų spalio 9 d. po Šilokarčemą jau važinėjosi sovietų tankai. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčia nenukentėjo ir net nebuvo apiplėšta. Pokarinė Šilutės evangelikų liuteronų bendruomenė oficialiai įre­gistruota 1948 m. rugpjūčio 27 d., o teisė naudotis bažnyčios pastatu suteikta 1949 m. kovo 23 d.

Šiuo metu parapija priklauso Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčiai, o ji turi apie 600–800 tikinčiųjų. 2013 m. Šilutės evangelikų liuteronų parapija šventė 100 metų jubiliejų.

Bažnyčios architektas Kurtas Gutknechtas (vok. Curt Gutknecht), stilius neogotikinis. Šiam stiliui būdinga griežta, plokštuminė kompozicija ir saikingos, modernizuotos neogotikos formos. Išsiskiria kvadratinis 50 m aukščio bokštas su smailiais trikampiais skydais, aukšta aštuoniakampe smaile ir mažomis smailiukėmis kampuose. Bokšto viršūnė – pati puošniausia pastato dalis, o bokšto laikrodis – didžiausias Lietuvoje: jo ciferblato skersmuo 2,5 m, didžioji rodyklė 1,10 m, mažoji – 0,80 m ilgio. Trys bažnyčios varpai nulieti Tiuringijos liejykloje, didžiausias iš jų sveria 1300 kg, vidurinis 620 kg ir mažasis 350 kg.

1997-12-31 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Mažoji Lietuva. Maldos namai Mažojoje Lietuvoje
Savivaldybė: Šilutės rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Šilutė [7]
Adresas: Lietuvininkų g. 21, 99134 Šilutė, Šilutės sen., Šilutės r. sav.
Tel: 441-52718
Kaip nuvykti? Waze, Google Maps



  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose

Siūlome pasidairyti..

Gedimino kalno funikulierius

Gedimino kalno funikulierius... Gedimino kalno funikulierius (arba dar vadinamas Vilniaus funikulieriumi) – trumpas geležinkelis su lynine traukle, įrengtas stačiame Gedimino kalno šlaite keleiviams į Gedimino bokštą Vilniuje už..

Akims » VERTA pamatyti

BMW finansinės paslaugos

BMW finansinės paslaugos... Naujo automobilio įsigijimas yra svarbus sprendimas, kuriam reikia atsakingai pasiruošti. Siekdami įsigyti kokybišką transporto priemonę, daugelis pirkėjų renkasi finansinius sprendimus, leidžianč..

Aktualijos » VERTA žinoti

Sveikata ir kompiuteris

Sveikata ir kompiuterisMedikai rekomenduuoja, Dirbant ar žaidžiant su kompiuteriu daryti pertraukas kas 40-60 minučių arba tiesiog kas valandą. Pertraukėlės metu reikėtų atsitraukti nuo kompiuterio ar televizoriaus.....

Aktualijos » Verta žinoti

Draskyklės – svarba katei ir žmogui

Draskyklės – svarba katei ir žmogui... Draskyklės yra labai svarbios fizinei ir psichologinei katės gerovei. Taip pat ir žmogui, nes kai yra tokia priemonė, tai nėra draskomi baldai ir kiti daiktai namuose. Katės turi tokį įprotį natūr..

Pomėgiams » GYVŪNŲ pasaulis

Buivydžių kabantis tiltas

Buivydžių kabantis tiltas... Tai kabantis pėsčiųjų tiltas per Nerį, sujungiantis Buivydžių (Vilniaus raj.) ir Beregovka (Švenčionių raj.) kaimus...

Akims » VERTA pamatyti

Žmonės kalba :: Nėr kam dirbti... o ar tikrai?

Žmonės kalba :: Nėr kam dirbti... o ar tikrai?... Žmonės kalba, kad nėra kam dirbti, tad paskaičiavom.. paaiškėjo... kad visgi yra, taigi susiimk.. į mus žiūri visas pasaulis.....

Įdomybės » AR ŽINAI


GYVENKIME • sveikaispalvotaipatogiaiskaniaidraugiškaistipriaietiškailinksmaipokštaujantgrybaujantkeliaujant • su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu!