» Šiaulių Frenkelio fabriko sinagoga

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Šiaulių Frenkelio fabriko sinagoga
Šiaulių Frenkelio fabriko sinagoga © Wikipedia

Tai buvusi žydų sinagoga Šiauliuose, buvusio Ch. Frenkelio odų fabriko teritorijoje. Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje veikė 500–600 sinagogų. Dabar jų belikę apie 90.

XX a. pr. Ch. Frenkelio odų fabrikas išaugo į garsų ir didžiausią visoje Rusijos imperijoje ir Pabaltijyje fabriką, ypač garsėjusį padų odų gamyba. 1907 m. į mūrinę buvo perstatyta XIX a. pab. Ch. Frenkelio statyta senoji medinė sinagoga. Pirmame pastato aukšte buvo patalpos skirtos melstis vyrams, antrame – moterims. Pusrūsyje įrengtas butas sinagogos tarnui, kuris tvarkė ir prižiūrėjo pastatą. Sinagoga buvo skirta fabriko darbininkams, tačiau švenčių metu čia susirinkdavo žydai iš aplinkinių kvartalų. Po 1941 m. nacionalizacijos, pritaikant sinagogą sporto salei, buvo pakeistas vidaus patalpų planas, užmūryta dalis langų, sunaikintas aron kodešas, cokoliniame aukšte įrengtos buitinės patalpos. Beveik nepakito tik pastato išorės vaizdas. Tai išlikusi vienintelė sinagoga Šiauliuose su būdingomis sinagogų architektūrai formomis. Dabar pastate įsikūrusi Šv. Pijaus X kunigų draugija (Vilniaus g. 68 ).

1914 m. fabrike dirbo apie 1 000 darbuotojų ir fabriko teritorijoje buvo net 48 mūriniai vieno–keturių aukštų pastatai.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Šiaulių miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Šiauliai [15]
Adresas: Vilniaus g. 68, Šiauliai, Šiaulių m. sav.
NEveikianti

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Faktai apie meškas, lokius..... Ar žinote, kad 2015 m. Biržų rajone, medžiotojų įrengtoje šėrykloje kurioje sumontuota kamera, buvo užfiksuota rudoji meška.
Anekdotų istorija..Spėjama, kad žodį - anekdotas - pirmą kartą pavartojo 5a. viduryje Bizantijos istorikas ir rašytojas Propijus savo veikale "Slaptoji istorija
Graikų mitologija..... sudaryta iš daugybės pasakojimų apie graikų dievus ir didvyrius. Šie pasakojimai sklido iš lūpų į lūpas. Dėl tikslių rašytinių šaltinių nebuvimo, graikų mitologijos tyrinėtojai bandydami atkurti