» Katauskių koplyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Katauskių koplyčiaTai koplyčia–mauzoliejus stovinti buvusio Katauskių dvaro sodyboje, Raseinių rajone, matoma nuo kelio 148 Raseiniai–Tytuvėnai–Radviliškis, apie 7 km į pietvakarius nuo Šiluvos. Koplyčia restauruota apie 2008 m.

Koplyčia yra Dubysos regioninio parko teritorijoje, pažintinio maršruto „Dubysos regioninio parko bažnyčios, sakralinis paveldas, šventvietės“ objektas. 1993 m. įtraukta į Kultūros vertybių registrą.


Įvairiuose šaltiniuose koplyčios pastatymo metai skirtingi. Pvz., 1868 m. Kauno gubernijos statistikos komiteto duomenimis, Katauskių koplyčią bajoras Koreva pastatė 1890 m., tačiau Telšių vyskupijos archyvuose teigiama, kad ji statyta 1770 m. Kas koplyčią statė, nežinoma. Neatmetama prielaida, kad antroji pastatyta sunykus pirmajai.

2008 m. balandžio 7 d. Raseinių rajono savivaldybės mero potvarkiu „Dėl darbo grupės sudarymo palaikų, rastų Katauskių dvaro koplyčioje ir Padubysio dvaro kapavietėje, sutvarkymui“ buvo sudaryta speciali darbo grupė. Katauskių kaimo bendruomenė, bendradarbiaudama su rajono Savivaldybės administracija, išvalė koplyčios vidų, perlaidojo jos rūsyje rastus palaikus, sutvarkė aplinką, atliko statinio išorės apdailos darbus.

Dvaras Katauskiuose (Kotowsczyzna) buvo glaudžiai susijęs su Lenkijoje ir Lietuvoje žinomomis Koreivų (arba Kareivų, Korevų) ir Korzonų pavardėmis. Pasitelkus Kultūros paveldo inspekcijos, Kauno arkivyskupijos, Korevų šeimos asmeninius archyvus bei kitą tyrimo medžiagą, prieita išvados, kad koplyčios kriptoje palaidoti:
Viktorinas Koreva,
jo žmona Benedikta Januševič – Korevienė,
jų sūnus, caro armijos atsargos generolas leitenantas Jaroslavas Ferdinandas Koreva (1832–?),
Jaroslavo ir Kamilos sūnus Henrikas (1863–1910),
dvarininkų Korzonų 10–12 metų sūnus.
dar vieni nežinomi palaikai (atmesta versija, kad čia atgulė Jaroslavo Ferdinando Korevos žmona Kamila Beresnevičiūtė, kuri palaidota Kražiuose).
Nežinoma, ar koplyčioje galėjo ilsėtis Korevos, gyvenę kitur, ne Katauskių dvare.

Koplyčia suręsta iš molio plytų, tinkuota, stilius – klasicizmas su romantizmo bruožais, tūris – kompaktinis, stačiakampis, užbaigtas trisiene apside, vieno aukšto, su pastoge ir laidojimo rūsiu. Koplyčia vienanavė, su įėjimu pietryčių pusėje ir stačiakampe anga į laidojimo rūsį grindyse. Yra 2 mediniai, vargonų chorą (neišlikęs) rėmę, pusapskritimio formos stulpai. Vidaus sienų, kolonų apdaila – tinkas su polichrominiu dekoru.

Regionas: Žemaitija. Maldos namai Žemaitijoje
Savivaldybė: Raseinių rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Koplyčios g. 1, 60423 Katauskiai, Šiluvos sen., Raseinių r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Įdomiausi vietovių pavadinimai..... paprastai keistus pavadinimus, turi patys mažiausi kaimeliai, kurie, deja baigia išnykti, juk koks čia kaimas jei jame viena sodyba ir du gyventojai.. tačiau, pažiūrėkime iš kitos pusės, būtent ji
Gražūs meilės žodžiai..... Tu mano gyvenimo saulė, Tu mano gyvenimo žvaigždėtas dangus, Nieks mūsų išskirti negali, nes Tu man brangiausias žmogus...
Postringauja Bingelis..... visi arba beveik visi mėgsta anekdotus ir turbūt Lietuvoje nėra žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs kas toks yra bingelis :))