» Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia
Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia © vietoves.lt

Tai bažnyčia stovinti Smalvų kaime, kaimo viduryje, kelių sankryžos suformuotoje aikštėje, 13 km i pietryčius nuo Zarasų. Breslaujos žemės teismo raštininkas Jonas Samsonas savo Smalvų pastatytai bažnyčiai 1598 m. paskyrė Jurgiškių sklypą, Bagdoniškės ir Pieviškės kaimus.

1600 m. įsteigtas reguliariųjų atgailos kanauninkų vienuolynas. Jiems atiduota ir bažnyčia. Smalvų dvare pirmoji koplyčia atsirado apie 1600–1609 m. Breslaujos žemės teisėjas Kazimieras Podbereskis 1674 m. koplyčios vietoje pastatė naują medinę bažnyčią. Ją konsekravo pavyskupis Mikalojus Slupskis. 1750 m. įkurta parapija, Podbereskiai įkurdino kanauninkus. 1766 m. bažnyčia perstatyta grafo Pliaterio ir parapijiečių pastangomis. 1804 m. minima parapinė mokykla.

Prancūzijos kariuomenė 1812 m. apgriovė vienuolyną. 1832 m. jis uždarytas. Iki tol vienuolynui priklausė jurisdika Smalvose, Rotaniškės ir Jurgiškių kaimai. Grafas Pliateris Smalvų kapinėse 1855 m. pastatė Šv. Rozalijos koplyčią.

Pliateriai su parapijiečiais 1857 m. pastatė dabartinę medinę bažnyčią. Klebonas Teofilius Rudžius 1866 m. už į atlaidus atvykusių svečių priėmimą klebonijoje nubaustas 50 rb, už išvykimą į Gaidę – 25 rb, 1868 m. už šoninio altoriaus įrengimą be valdžios leidimo – 100 rb. 1869 m. ištremtas į Archangelsko guberniją. 1897 m. parapijos kapinės apmūrytos. 1902 m. žaibas trenkė į bažnyčios bokštą, jis apdegė. XX a. pradžioje Zaborskis bažnyčios interjerą papuošė spalvingu augaliniu ornamentu.

1920 m. administracinė linija Smalvų parapiją perskyrė. Rytinė dalis su Smalvomis liko Vilniaus vyskupijoje, vakarinė – Panevėžio. Lietuvos pusėje esančius parapijiečius aptarnavo Zarasų kunigai Pasmalvio dvaro koplyčioje. 1982 m. pristatytas dviejų aukštų atviras prieangis su dvišlaičiu stogu. Bažnyčios ilgis 25,2 m, plotis 17,6 m, aukštis apie 15 m.

Bažnyčia liaudies architektūros formų, stačiakampio plano, vienabokštė. Šventoriaus tvora akmenų mūro. Šventoriuje stovi 3 tarpsnių medinė varpinė. Dailės paminklas – žalvarinis 1780 m. varpas, nulietas klebono P. Zviagino iniciatyva su dviem ornamentų juostomis ir Šv. Jurgio bareljefu. XX a. pradžioje bažnyčios interjeras dekoruotas spalvingu augaliniu ornamentu.

1992-06-15 registruota Kultūros vertybių registre.

Vyskupija: Vilniaus arkivyskupija.
Dekanatas: Ignalinos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Zarasų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Dvaro g. 2, Smalvos, 32400 Zarasų r.
Prie bažnyčios netoliese yra Smalvų kapinės.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
II: 15.30.
IV: 15.30.
VI: 15.30.
VII: 10.00.

Kunigas budi: I-VI - 15.00-15.30, VII - 9.30-10.00.
Atidaryta: I-VI - 15.00-15.30; VII - 9.30-10.00.


Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia nuotraukose:

Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Smalvų Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

Nemėžio mečetė
Nemėžio mečetė © vietoves.lt

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Įspūdingiausi pasaulio tiltai..... turbūt lengvai atspėsite koks tai tiltas.. būtent šis tiltas laikomas vienas iš lengviausiai atpažįstamų tiltų pasaulyje
Kaip sustiprinti atmintį?.....atmintis, itin subtilus dalykėlis, vertėtų nuolatos treniruoti atmintį, mokytis užsienio kalbų, mintinai išmokti labiausiai patinkantį eilėraštį, nuolat spręsti įvairius kryžiažodžius, sudoku ir pa
Faktai apie drabužius..... Teigiama, kad būtent Napoleonas sugalvojo sagas ant švarkų. Tokiu atveju jis siekė, kad kareiviai nevalytų savo nosies į švarkus kaip maži vaikai.