» Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia
Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia © vietoves.lt

Tai katalikų bažnyčia Stelmužės kaime, Zarasų rajone, ant kalnelio, prie Stelmužės ąžuolo. Bažnyčia ir XVIII a. varpinė – Lietuvos architektūros paminklas bei viena seniausių išlikusių medinių bažnyčių Lietuvoje.

Bažnyčia pastatyta 1650 m. kaip Ilūkstės parapijos filija ir priklausė kalvinams. 1713 m. Stelmužės dvaro savininko Folkerzambo lėšomis rekonstruota, perstatyta.

Bažnyčią surentė latvių meistrai tik kirviais aptašydami sienojus, nenaudodami metalinių vinių ar pjūklų. Interjeras įrengtas po 1713 m. Folkerzambų lėšomis. XIX a. viduryje kunigavo Juozapas Silvestras Dovydaitis, čia įsteigęs mokyklą ir pats mokęs vaikus skaityti ir rašyti. Pastate nuo 1963 m. veikia liaudies skulptūros muziejus, vėliau tapęs bažnytinio meno muziejumi.

Dabar senoji bažnytėlė ne tik originalus ir ypač Zarasų krašte lankomas muziejus, bet čia kartą per mėnesį bei didžiųjų religinių švenčių metu aukojamos Šv. Mišios.

Liaudies architektūros stiliaus, turi klasicizmo bruožų. Medinė, stačiakampio plano, vienanavė, su šiek tiek siauresne presbiterija, turinčia trisienę apsidę. Portikas iš trijų pusių apjuostas kolonomis. Sienos suręstos iš tašytų rastų bei apkaltos lentomis. Stogas dvišlaitis, dengtas gontais. Baroko formų altorius ir sakykla puošti bareljefais, horeljefais unikaliomis medžio drožybos skulptūromis. Šventoriaus vakariniame pakraštyje stovi XVII a. vidurio medinė, stačiakampė, keturšlaičiu stogu varpinė – autentiškas sakralinės architektūros statinys. Rytiniame pakraštyje išlikę Pirmojo pasaulinio karo aukų kapai.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Zarasų dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Zarasų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Ąžuolo g. 14, Stelmužė, Imbrado sen., Zarasų r. sav.

Pamaldos:
vyksta kartą per mėnesį (paskutinį sekmadienį).


  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Nertos snaigės kalėdiniai eglutei..... nertos snaigės - tokiems žaisliukams pasidaryti, daug laiko nereikia, tereikia truputį mokėti megzti vašeliu..
Vasario minimos bei švenčių dienos..... Ar žinojote, kad būten vasario mėnesį yra Tarptautinė knygų dovanojimo diena.. ir ne tik.. sužinok daugiau.. kokios minėtinos ir švenčių dienos, būtent.. vasario mėnesį
Spiralinis menas..... Nuostabus Chan Hwee Chong menas - tai gan įdomūs spiraliniai piešiniai..