» Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė
Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė © vietoves.lt

Tai stačiatikių cerkvė Švenčionyse. Švenčionių stačiatikių parapija įsteigta 1842 m. Cerkvė pastatyta 1898 m. Rusijos caro valdžios ir parapijiečių lėšomis. 1928 m. atliktas kapitalinis remontas. 1945 m. parapijoje buvo 158 tikintieji. Sovietų valdžia ją įregistravo 1947 m., tuo metu tebuvo likę 85 parapijiečiai.

Pirmoji medinė stačiatikių cerkvė Švenčionyse buvo pastatyta stačiatikių kapinėse ant kalnelio 1743 metais. 1842 metais Švenčionyse buvo įsteigta stačiatikių parapija.
1895 metais buvo užsakytas mūrinės cerkvės projektas. Carinėje Rusijoje buvo įsteigtas cerkvių statybos komitetas, kuriam vadovavo M. Muravjovas. Komitetas privalėjo peržiūrėti ir patvirtinti visų pateiktų statyti cerkvių projektus.

1898 metais pagal žymaus rusų architekto Michailo Prozorovo projektą, valstybės iždo ir vietinių mecenatų lėšomis, buvo pastatyta dabartinė Švenčionių Švč.Trejybės cerkvė. Architektas Michailas Prozorovas apjungė senosios Rusijos ir Bizantijos architektūros elementus.

Cerkvėje gražiai apjungta centrinė dalis su varpine į vientisą statinį. Centrinė dalis yra graikiškojo kryžiaus plano su apside rytinėje cerkvės dalyje. Virš centrinės dalies iškyla didysis kupolas, žemiau aplink jį puikuojasi 4 mažesni puskupoliai. Prie centrinės cerkvės dalies, vakarinėje dalyje, gražiai prisišlieja varpinė su kupolu, šiek tiek mažesniu už centrinį kupolą.

Vakarinėje dalyje labai gražus arkinis įėjimas su nedideliu kupolu, į kurį veda net trys arkiniai įėjimai.Cerkvės fasado sienas puošia siauros, ritmiškai besikartojančios baltos ir mėlynos horizontalios linijos. Arkiniai cerkvės langai dekoruoti arkatūra, t. y. tarpusavyje sujungtų dekoratyvių arkų eilė.

2007-09-11 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Švenčionių rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Švenčionys [3]
Adresas: Vilniaus g. 20, Švenčionys, Švenčionių sen., Švenčionių r. sav.

Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė nuotraukose:

Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė | Autorius: vietoves.lt  Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 NAUJAUSI straipsniai

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Chuck Norris..... turbūt sudėtinga būtų atrasti žmogų, kuris "nepažinotų" - Volkerio, Teksaso reindžerio arba nebūtų girdėjęs garsiųjų Chucko Norriso faktų
Ką jogos išmintis pataria įsimylėjėliams?..... daugelis nerandančių meilės numoja ranka.. ir toliau taip gyvena, pasirodo tereikėtų pasigilinti į klausimą - KODĖL? štai ką sako jogos išmintis
Kaip atpažinti kiaulių gripą?..... liga prasideda staigiai, skauda galvą ir akių obuolius, padidėja temperatūra, “laužo”