» Aukščiausi kalnai pasaulyje

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » TOPai

1. Aukščiausias pasaulio kalnas

... arba aukščiausia Žemės viršukalnė - Everestas (Everest arba Mount Everest), dar žinomas kaip Džomolungma (Chomolungma, tibetietiškas vardas) arba Sagarmatha (nepalietiškas vardas) arba Žumulangma (Zhumulangma, kinietiškas vardas), virš jūros lygio iškylantis 8850 m.. Everestas taip pat, tituluojamas ir kaip aukščiausias Azijos kalnas. Kalnas priklauso Himalajų kalnyno Mahanlangūr Himalo kalnagūbriui, skiriančiame Nepalą nuo autonominės Kinijos Tibeto srities. Nepalo pusėje šalia Everesto įsikūręs Sagarmathos nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Anglišką pavadinimą Everestas (Mount Everest) kalnui suteikė Karališkoji geografijos taryba 1865 m. Jis buvo pavadintas sero Džordžo Everesto, vieno iš pirmųjų kalno tyrinėtojų, garbei. Pirmąsias ekspedicijas į Everestą surengė anglai 1921 m., vadovaujant garsiam alpinistui Džordžas Meloris.

Aukščiausias pasaulio kalnas | Wikipedia

2. Aukščiausias Vakarų Europos ir Europos Sąjungos kalnas

Monblanas (pranc. Mont Blanc, it. Monte Bianco – Baltasis kalnas) esantis Alpėse - aukščiausioje ir didžiausioje kalnų sistemoje Europoje. Kalno aukštis – 4810,45 metrų.. Monblanas yra dviejose valstybėse - Prancūzijoje ir Italijoje.

Po Monblano kalnu iškastas Monblano tunelis (11 611 m ilgio), pastatytas 1965 m. Jis yra vienas pagrindinių Alpių transporto sistemos elementų. Šiuo tuneliu Italija perveža apie trečdalį visų savo prekių į šiaurinę Europą.

Pirmieji žmonės, užkopę į viršūnę buvo Žakas Balma ir Mišelis Pakardas, padarę tai 1786 metų rugpjūčio 8 dieną.

Aukščiausias Vakarų Europos ir Europos Sąjungos kalnas | Wikipedia

3. Aukščiausias Kaukazo kalnas

Elbrusas, tai kalnas Kaukazo kalnuose, Rusijoje, netoli sienos su Gruzija. Vakarinė Elbruso viršūnė, kurios aukštis siekia 5 642 metrus, rytinė viršūnė yra šiek tiek mažesnė – 5 621 m.

Elbrusas, yra ties Europos ir Azijos riba, todėl faktas, kad Elbrusas yra aukščiausias Europos kalnas yra ginčytinas, ir paprastai aukščiausiu Europos kalnu laiko Alpėse esantį Monblaną (4810 m). Elbruso kalnas yra užgesęs stratovulkanas, kuris kadaise buvo aktyvus.

Antikoje kalnas buvo žinomas kaip Strobilus. Manyta, kad būtent, čia prie uolos buvo prikaltas Prometėjas.
Aukščiausias Kaukazo kalnas | Wikipedia

4. Aukščiausias Pietų Amerikos kalnas

Akonkagva, randasi Anduose - ilgiausioje pasaulyje kalnų grandinėje, Argentinos teritorijoje (Mendosos provincija), netoli Čilės sienos. Akonkagvos kalno aukštis siekia 6,960.8 m.

Akonkagvos kalnas, taip pat.. tituluojamas, kaip aukščiausias Pietų pusrutulio kalnas. Pirmasis į kalną 1897 m. sausio 14 d. įkopė šveicaras Mathias Zurbriggen.

Aukščiausias Pietų Amerikos kalnas | Wikipedia

5. Aukščiausias Šiaurės Amerikos kalnas

Denalis (Denali), dar žinomas kaip Makinlio kalnas (angl. Mount McKinley), yra JAV, Aliaskoje, Aliaskos kalnagūbryje, Denalio nacionaliniame parke. Makinlio kalno aukštis siekia 6190 m. ir jį dengia amžini sniegynai ir ledynai.

1897 m. kalnui oficialiai buvo suteiktas Makinlio pavadinimas JAV prezidento William McKinley garbei, o 2015 m. oficialiai pervadintas į Denalį. Rusų dokumentuose vadinamas Bolšaja Gora (Большая Гора – didelis kalnas).
Pirmieji įkopė (1913 m. birželio 7 d.) anglas Hudson Stuck bei amerikiečiai Harry Karstens, Walter Harper ir Robert Tatum.

Aukščiausias Šiaurės Amerikos kalnas | Wikipedia

6. Aukščiausias Afrikos kalnas

Kilimandžaras (Kilimanjaro), tai vulkaninis masyvas Rytų Afrikoje, Tanzanijoje, įeina į Kilimandžaro nacionalinį parką. Dar žinomas kaip Kaizerio Vilhelmo kalnu (Kaiser-Wilhelm-Spitze) - taip buvo vadinamas Vokiečių valdymo metais.

Masyvas sudarytas iš 3 kūgių, kurių aukščiausias siekia 5895 metrus. Kalno viršūnėje amžini sniegynai, ledynai. Pirmoji įkopė austrų ekspedicija (1889 m).

Aukščiausias Afrikos kalnas | Wikipedia

7. Aukščiausias Antarktidos kalnas

Vinsono masyvas (Vinson Massif), tai Elsvorto kalnų dalis, apie 1200 km atitolęs nuo Pietų ašigalio, aukštis siekia 4897 m. 2006 m. Vinsono masyvas buvo pavadintas Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų nario Carl Vinson garbei.

Pirmą kartą pastebėtas Vinsono masyvas buvo 1958 m., o į jį įkopta – 1966 m. 2001 m. ekspedicija pirmą kartą įkopė į masyvą rytiniu maršrutu ir pirmą kartą išmatavo masyvo aukštį naudojant GPS sistemas.

Aukščiausias Antarktidos kalnas | Wikipedia

8. Aukščiausias Australijos žemyno kalnas

Kosciuškos kalnas (Mount Kosciuszko), tai kalnas snieguotuose kalnuose (Australijos Alpių dalis), Kosciuškos nacionaliniame parke, aukštis siekia 2228 m. Kalnas 1840 metais buvo pavadintas lietuvių kilmės Lenkijos nacionalinio herojaus generolo Tado Kosciuškos garbei.

Kalnas nėra labai statuss, rašoma, kad į jį įmanoma užkopti be spacialios įrangos. Įrengtas kelias, beveik pasiekiantis viršūnę.

Aukščiausias Australijos žemyno kalnas | Wikipedia

9. Aukščiausias saloje esantis kalnas

Džaja (indonez. Puncak Jaya), tai viršukalnė rytų Indonezijoje, Naujosios Gvinėjos salos vakaruose, Papua provincijoje, Sudirmano kalnagūbryje, patenka į Lorenco nacionalinį parką. Džaja kalnas dar tituluojamas, kaip aukščiausias Okeanijos kalnas, aukštis siekia 5085 m.

Džaja kalnas dar žinomas kaip Karstenso piramidė, Nemangkavis (Nemangkawi). 1965 m. kalnas buvo pavadintas prezidento Sukarno vardu (Puncak Sukarno, Gunung Soekarno), o 1969 m. pervadintas į Džają.

1962 m. pirmieji šią viršukalnę pasiekė jungtinė ekspedicija (Hainrichas Hareris, Filipas Templas, Raselas Kipaksas, Albertas Huicenga).

Aukščiausias saloje esantis kalnas | Wikipedia

10. PASIDAIROME ir Lietuvoje..

Aukščiausias kalnas Lietuvoje - tai Aukštójo arba Aukštojas arba Aukštasis kalnas, aukštis siekia 293,84 m., aukštį 2004 m. nustatė Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai, nukarūnuojant iki tol aukščiausia Lietuvos kalva laikytą Juozapinės kalną (292,90 m).

Vardas kalvai suteiktas 2005 m. lapkričio 18 d. (Vilniaus rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T3-329. Aukštojas – vyriausio baltų dievo vardas.

Aukštójo kalnas yra Juozapinės kaime, ~24 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos, 3,5 km į pietvakarius nuo Medininkų, Medininkų aukštumos moreniniame masyve, Juozapinės draustinyje.

Kalno paviršius suformuotas per priešpaskutinį ledynmetį. Suklotas iš moreninio priemolio ir priesmėlio su žvirgždo, gargždo ir riedulių priemaiša. Kalno šiaurinis ir rytinis šlaitai lėkšti, o pietinis ir vakarinis statesni, suraižyti raguvų.

Regykla ant aukščiausiojo kalno Lietuvoje | Wikipedia

• 2022 Gruodžio 8 d. Ketvirtadienis.

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Gedimina, Gedmina, Gedminas, Gedminė, Gedminta, Gedmintas, Gedmintė, Guntilda, Guntildas, Vaidgina, Vaidginas, Vaidginė, Zena, Zenas, Zenė, Zenis, Zenius, Zenona, Zenonas,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Vandens šildymo buitinėms reikmėms variantai..... Dražice OKC 125 boileriai būna vertikalūs, patogūs naudoti ir privačiuose namuose, ir daugiabučių namų butuose, ir visur kitur, kur per patį trumpiausią laiką ir labai dažnai reikia pašildyti...

2022-ųjų metų poezija..... tai 2022-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlome paskaityti ir pajusti šių metų kūrybos dvasią :) .....

Pūčkorių piliakalnis..... Tai piliakalnis Vilniaus miesto rytinėje dalyje, 0,2 km į pietus nuo S. Batoro g. pervažiavus Vilnios tiltą ir pasukus Pūčkorių gatve į dešinę, Naujosios Vilnios seniūnijoje, Pavilnių regioniniame...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote (jei nenurodyta) minties kilmę ar autorių, ar norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

2020-ųjų metų poezija..... tai 2020-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlome paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :) ..
Ilgesio atvirukai..... gražūs e-atvirukai ilgesio tema, nevertėtų tylėti jei pasiilgote, tai.. reikėtų ir parodyti :)
1983-ųjų metų poezija..... tai 1983-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)