» Vilkolakių legendos :: Mitai apie vilkolakius

Legendos apie vilkolakius. © Admin

 TOP meniu » Pradžia » Sielai »» Skaitiniai

Vilkolakiai - tai vienas iš pačių seniausių žmoniją itriguojančių mitų. Šią būtybę randame beveik visų pasaulio šalių legendose. Visiškai nesvarbu kuriame žemyne tu randiesi, neturi reikšmės ir tai, kas toks tu esi, tu tikrai esi girdėjęs apie žmones, pasiverčiančius vilkais naktimis...

Vis tik vilkolakių populiarumas ir būtent pasaulio šalių gausa veda prie to, kad šis mitas nuolat keičiasi. Tai lyg žaidimas “perduok žodį”, kuriame dalyvauja pernelyg daug žaidėjų ir galutinis žodis niekuomet neatitinka pradinio. Mituose tokiu būdu dingsta daug pradinių detalių ir atsiranda naujų paįvairinimų. Nuo senų laikų šios istorijos perduodamos iš kartos į kartą, ir nieko žmonėms nepadarysi – jie niekaip negali atsispirti pagundai vis pagražinti savo pasakojamą istoriją. Be jokių abejonių galime pasakyti, kad didžiausias propagandos nešėjas lieka Holivudas.

Režisieriai nuolat persistengia, norėdami įrodyti scenaristams, kad jie turi daugiau fantazijos nei pastarieji, ir štai jums vilkolakių legenda pavirsta jau tik paprasta fantazija, niekuo neatitinkančia tikrojo mito pasaka. Šiuolaikinis vilkolakių mitas turi labai nedaug bendro su tikruoju, senuoju mitu, ir kadangi mes visi esame aistringi filmų mėgėjai, mes puikiai žinome Holivudiškąją vilkolakių versiją ir daugelis iš mūsų net nenumano tikrosios vilkolakių istorijos.

Todėl aš nutariau jums pateikti septynis mitus apie vilkolakius, kurių mes prisirinkome iš filmų, kuriais mes tikime arba norime tikėti, ir kurie yra visiškai neatitinkantys pradinės legendos.


• Vilkolakiu galima tapti tuo atveju, jeigu jums įkando vilkolakis. Kaip mums nepaliaujamai kartoja begalė Holivudo filmų, vienas iš būdų tapti vilkolakiu yra to didžiulio gauruoto padaro įkandimas. Žinoma, mums gana linksma stebėti, kaip dėl įkandimų mito kovoja vampyrai su vilkolakiais, plačiausiai žinoma versija lieka ta, kad tik kraujo siurbikai gali perduoti savo palikimą vien įkandimu. Mums stengiamasi įteigti, kad vienintelis būdas tapti vilkolakiu yra įkandimas, ir visiškai nesvarbu, ar mes trokštame juo tapti, ar ne.

Ar jums niekada nekilo klausimas, iš kur, tokiu atveju, atsirado vilkolakiai? Holivudas nemini pirmojo vilkolakio atvejo. O juk yra be galo daug legendų apie pirmojo vilkolakio atsiradimą bei tai, kaip galima tapti vilkolakiu. Ir visuose mituose minima, kad visų pirma, reikia tikrai norėti sugebėti pasiversti vilku. Vienas iš pačių seniausių legendose randamų atvejų būtų tas, kad reikia visiškai apsinuoginti ir kurį laiką nešioti tik iš vilko odos padarytą diržą. Yra manoma, kad tai turi padėti pasijusti vilko odoje, išmokti mąstyti ir elgtis vilkiškai. Ir galų gale po truputį pradėti virsti į vilko pavidalą. Kitas randamas būdas būtų gerti lietaus vandenį iš vilko paliktų įspaustų pėdsakų. Ar tai jums neprimena vienos gerai žinomos pasakos? Žinoma, reikia būti tikrai ištroškusiam, kad šis būdas suveiktų. Na, o jeigu šie išbandyti būdai nesuveikė, lieka vienas iš pačių geriausių senųjų patarimų – sudaryti sutartį su velniu (tam reikia visų pirma tikėti velniais) – ir prašom jums, galite pasiversti vilku kiek širdis geidžia.


• Sidabrinės kulkos yra vienintelis įmanomas būdas užmušti vilkolakį. Vienas iš pačių įdomiausių momentų filmuose, kai herojus pradeda lydyti savo sidabrinius papuošalus ir gamintis namų darbo kulkas. Manoma, kad šis metalas yra pagrindinis mūsų bičiulių vilkolakių priešas, lyg kriptonitas supermenui. Vienos kulkos užtenka, kad vilkolakis pavirstu dulkėmis. Labai juokinga.

Ir labia gaila, bet sidabras niekada nebuvo pradinių legendų apie vilkolakių dalimi. Žinoma, mituose yra ginklų prieš vilkolakius. Dažniausiai randama tai, kad ginklai būdavo gaminami iš kalno pelenų bei vietinių raganių daromų nuodų vilkams, ir netgi tai nebuvo būtina. Bet koks ginklas galėtų užmušti vilkolakį, jeigu sužeidimas būtų pakankamai stiprus. Sidabrinės kulkos pasirodė mūsų akiratyje daugmaž aštuoniolikto amžiaus viduryje, prancūziškoje legendoje apie Gevaudano pabaisą, kurią pribaigė būtent sidabrinė kulka. Tuo metu po truputį šis mito paįvairinimas ir pasklido po visą pasaulį, galiausiai įsiterpdamas į viena žinomiausių filmų apie vilkolakius – The Wolf Man. Reikia pastebėti, kad šiame filme vilkolakis užmušamas netgi ne kulka, o sidabrinio strypo smūgiu į galvą.


• Vilkolakiai atrodo kaip žmonės su vilko gaurais ir snukiu. Tai pačios baisiausios filmų scenos : mėnulio(pilnaties) nušviestoje vietoje pasirodo žmogus, kurį netikėtai apima traukuliai. Jo kūnas ima drebėti, kaulai laužytis, žmogus rėkia agonijoje, jo raumenys ir kaulai tiesiog sproginėja. Ir kai šita transformacija galų gale baigiasi, tai jau nebe žmogus. Tai, kas atsiranda jo vietoje yra tik baisus žmogaus – vilko mišinys. Padaras, stovintis ant dviejų kojų kaip stovėtų žmogus, bet su baisia gyvuliška išalkusio ir žiauraus vilko išvaizda.

Na, čia tai jau tikrai naktinių košmarų pasekmės, ir tikrai ne vilkolakių legendų pradininkų košmarų. Mūsų senoliai bijojo visiškai ne tokios groteskiškai baisios būtybės. Tų laikų vilkolakiai buvo paprasčiausiai žmonės, pasiverčiantys vilkais. Nuo tikrų vilkų juos skyrė labai nedaug požymių. Visoms legendoms būdingas vilkolakį nuo vilko skiriantis požymis – žmogiškos akys, kai kurie iš jų galėdavo kalbėti su žmonėmis, kai kuriems trūkdavo uodegos.


• Neįmanoma atpažinti žmogaus, galinčio pasiversti vilkolakiu. Viena iš pačių baisiausių šiuolaikinio vilkolakio privilegijų ta, kad faktiškai neįmanoma pasakyti, ar šalia sėdintis žmogus staiga nepasivers vilkolakiu perkąsdamas tave pusiau. Vienintelis atvejis būti tikram, kad kaimynas – vilkolakis, yra sulaukti mėnulio pilnaties. Ir jeigu tu tikrai smalsus, gali baigti savo gyvenimėlį vilkolakio skrandyje. Iš šios nežinojimo baimės ir gimsta baisieji monstrai vilkolakiai. Žmogus, kuris tau atrodo mažiausiai įtartinas gali pasiversti į vos ne iš pragaro gelmių atsiradusią gauruotą pabaisą ir paprasčiausiai tave suryti, hi hi hi…

Kaip ten bebūtų, o senovėje atpažinti vilkolakį nebuvo taip jau sunku. Daugelis fizinių požymių išduodavo šias būtybes. Dažniausiai jie turėdavo ausis daug žemiau nei kiti žmonės, jų nagai būdavo lenkti, antakiai suaugę ties nosimi. Yra pasakojama ir daugiau vilkolakius išduodančių požymių, tokių kaip jų eisena. Ji būtų įpatingai vingri, lyg vilko uodega jam beeinant. Na o pats tikriausias būdas atpažinti vilkolakį, ir tai mes randame beveik visuose mituose – plaukuotas liežuvis.


• Tik vyrai gali pasiversti į vilkolakius. Lon Chaney, Jack Nicholson, Taylor Lautner o dabar dar ir Hugo Weaving – atrodo, kad filmuose visi vilkolakiai yra vyrai. Tai, žinoma, yra pats didžiausias melas. Vienas iš pačių seniausių mitų apie vilkolakius pasakoja, vilkolakiais pasiversdavo moterys, kurios dėvėdavo iš vilko kailio pasiūtus rūbus. Tikrai retai filmuose sutinkame moteris, pasivečiančias vilkolakiais, bet vis tik kelios išimtys šiai taisyklei yra. Egzistuoja keli filmai, tokie kaip „ She Wolf ‘‘ arba „Dog Soldiers“. Ir staiga pasirodo, kad visi šiuolaikiniai vilkolakiai, (pvz. New Moon), pusiau apsinuoginę, tampa kažkokiu tai sekso simboliu.


• Vilkolakiai ir Vampyrai yra patys didžiausi priešai. Kur bepažiūrėsi ar bepaskaitysi, atrodo, kad šiuo metu vampyrai ir vilkolakiai tiesiog negali vieni kitų pakęsti. Ir viena iš priežasčių būtų ta, kad egoistiškai jie galvotų, jog moteriškos giminės atstovė turėtų pasirinkti tik vieną arbą kitą, kaip mums pasakoja Stephenie Meyer. Arba kad tai būtų amžiais trunkantis karas tarp šių dviejų rasių, pavyzdys, kurį randame visų fanų matytame “Underworld”. Nesvarbu, kaip bepažiūrėsi, o vampyrai ir vilkolakiai lieka kaip vanduo ir aliejus, negalintys vieni kitų pakęsti, pikti, žiaurūs ir nuolat alkani…

Čia taip pat galima pasakyti, jog jokia senovinė legenda ar mitas nepalaiko šios teorijos. Žinoma, visada egzistavo vilkolakiai ir visada randame vampyrus, bet priešiškumas tarp šių dviejų rasių atsirado iš senų gerų Holivudo fantazijų. Galbūt ši teorija kilo dėl nuostabaus kontrasto tarp šių rasių atstovų, juk vilkolakiai įkūnyja gyvuliškus mūsų instinktus, o vampyrai lieka tokie nepaliečiami. O gal dėl to, kad mes, žmonės, liekame abiejų rasių maisto pagrindu, todėl tarp jų kiltų medžioklės teritorijų konfliktas… Kokia bebūtų priežastis, vis tik senoviniuose mituose nerandame jokių žymių apie galimą konfliktą tarp vampyrų ir vilkolakių.


• Vieną kartą tapęs vilkolakiu juo būsi visą gyvenimą. Mums stengiamasi įteigti per filmus, kad vienintelė galimybė atsikratyti galimybės pasiversti vilkolakiu yra mirtis. Ko gero niekada nesame matę, kad žmogus, pasivertęs vilkolakiu, galėtų tęsti savo gyvenimėlį kaip normalus žmogus. Jeigu norime užbaigti su tomis nuolatinėmis nekontroliuojamomis transformacijomis, turėtume būti pašauti sidabrine kulka.

Ko gero nereikia net sakyti, kad tai tikrai mūsų senolių išmintis. Senovės graikai tikėjo, kad didelis fizinis nuovargis gali išvyti vilką iš žmogaus kūno. Viduramžiais Europoje būdavo imamasi įvairių priemonių : specialios medicininės mikstūros, chirurgo pagalbos arba seno gero egzorcizmo pagalba padėdavo nutraukti vilkolakio sutartį su velniu. O Olandai turėjo patį paprasčiausią būdą – užtekdavo paprasčiausiai ignoruoti vilkolakį pakankamai ilgai, kad jis vėl taptų normaliu žmogumi.

 • 1937-ųjų metų poezija

  ..... tai 1937-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)

  Kategorija: Sielai

 • Lietuvos internetinės radijo stotys

  ..... Nesėdėk tyloje! - netgi medikai rekomenduoja klausytis muzikos, tai ramina, padeda kovoti su stresu.. tereikėtų išsirinkti mėgstamiausią radijo stotį..

  Kategorija: Sielai

 • Skluptūros iš ginklų

  ..... Pasirodo ginklai gali būti ne tik grėsmingai atrodantys, bet ir visiškai mieli daikčiukai.. Argi ne būtų džiugu, jei ginklai būtų naudojami tik tokioms skulptūroms

  Kategorija: Sielai

 • Žaidimai su kortomis

  ..Kortos atsirado gilioje senovėje. Spėjama, kad jas atrado egiptiečiai, persai arba indai. Yra net hipotezė, kad lošimas kortomis kilo iš... šachmatų. Tad, pažaidžiame.. ;)

  Kategorija: Nuotaikai

 • Faktai apie žmogaus veiksmus

  ..... Sakoma žinai faktus - valdai situaciją. Tad, pasidairome.. įvairūs faktai apie miegą, čiaudulį, uoslę, valgymą, žvejybą, kūno temperatūrą bei žinoma kvėpavimą :)

  Kategorija: Įdomybės

 • Faktai apie žuvis

  ..... Ar žinote, kad į rytų Europą pirmosios auksinės žuvelės pateko tik XVII amžiuje. Nors pirmą kartą apie aksines žuveles, manoma kad paminėta apie 551-479 metais prieš mūsų erą

  Kategorija: Įdomybės

• 2018 Kovo 20 d. Antradienis.

• Geltonojo Žemės ŠUNS metai
(iki 2019-02-04)

• Pasveikink varduvininkus: Filomena , Filomenas , Irma , Irmantas , Irmantė , Irmė , Irmgarda , Irmina , Tautvilė , Žygimantas , Žygimantė ,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Siūlome paskaityti

 • Faktai apie pieštukus..... Ar žinote, kad.. būtent, paprastas pieštukas yra vienas prieinamiausių ir plačiausiai naudojamų rašiklių pasaulyje. Kasmet pieštukų prigaminama milijardai. Jų esama pačių įmantriausių ir visokios
 • Stančikų tiltai..... Stančikų tiltai, dar žinomi kaip Stančikų viadukai - tai du nebeveikiančio siaurojo geležinkelio tiltai šiaurės Lenkijoje, mažame Stančikų kaimelyje, netoli Kaliningrado srities, per Błędzianka up

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų ar klaidų, ar norėtute tiesiog pasidalinti savomis mintimis, idėjomis ar šiaip - brūkštelkit mums :))

Skluptūros iš nereikalingų daiktų..... Ką darote su įvairiais nereikalingais geležiukais ar smulkiais daiktais? dauguma matyt, kraunate į sandėliukus, su ta mintimi, kad, gal kada prisireiks. Žinoma nemaža dalis turbūt, tiesiog išmetat
Faktai apie mikrobangų krosneles..... Ar žinote, kad mikrobangų krosnelės veikia efektyviausiai kai sušyla. Jei prieš šildydami maistą paliktume mikrobangų krosnelę veikti tuščią 3 sekundėms, tai sumažintų bendras energijos sąnaudas i
Kaip pasisiųti kalėdinę kojinę?..... Kalėdinės kojinės - ne lietuviškas Kalėdų šventės atributas, tačiau Lietuvoje vis labiau prigyjanti tradicija Kūčių vakarą namus papuošti Kalėdinėmis kojinėmis - tai gan miela namų dekoracija..