» Kairiarankystės atsiradimo priežastys

 TOP meniu » Pradžia » Sielai »» Skaitiniai

Kairiarankystė – genetinė ypatybė. Jei abu tėvai dešiniarankiai, tikimybė susilaukti kairiarankio naujagimio vos 2 procentai. Jei vienas iš tėvų kairiarankis, ši tikimybė išauga iki 17 procentų. Tačiau, jei abu tėvai kairiarankiai, tikimybė susilaukti kairiarankio vaiko išauga iki 46-50 procentų.

Kairiarankių vyrų yra 1,3-1,5 karto daugiau negu moterų. Dažniausiai kairiarankystė persiduoda iš kartos į kartą motinos linija.

Iki šiol ginčijamasi, kodėl tampama kairiarankiu. Yra sukurta galybė teorijų:

• Kariavimo teorija - ji teigia, kad ankstesniais laikais vyrai kariaudami kairiojoje rankoje laikė skydą, o dešiniojoje kalaviją. Kairioji ranka turėjo apsaugoti širdį nuo sužalojimo. Jei kovojama būtų kairiąja ranka, tuomet didesnė tikimybė sužeisti žmogų, pataikant į širdį.
• Istorinė teorija - pasak vieno Amerikos mokslininko, mūsų protėviai - hominidai - dešiniąją ranką naudojo užsikabinti už šakų, o kairiąją - įdėti maistą į burną. Per 8-10 milijonų metų klimato pokyčiai vėl sugrąžino hominidus ant žemės. Dešinioji ranka atsilaisvino, tad pradėta naudoti veiksmams, reikalaujantiems tikslių judesių, - medžioklei, darbo įrankiams laikyti.
• Ypatinga vaisiaus padėtis motinos įsčiose.
• Gimdymo trauma.
• Vyriškojo hormono testosterono padidėjimas būsimos motinos organizme.
• Kairiarankiais tampama, atsižvelgiant, kaip motina nešioja kūdikį, kuria ranka prispaudusi prie krūtinės ir kurią ranką prispaudusi vaikui.
• Įtakos turi ir krūtinės pusė, kuria motina maitina vaiką, nes tuomet vaikas lavina ranką, kuria bando išspausti pieną.

Tačiau, kairiarankystės atsiradimą lemia ne viena, o visas kompleksas priežasčių.

Kairiarankiai ar dešiniarankiai gimsta pagal tai, kuris galvos smegenų pusrutulis lemia mūsų judesius: kairiarankių – dešinysis, o dešiniarankių – priešingai.

Kairiarankiams būdinga kairiosios kūno pusės dominantė, t.y. dominuoja ne tik ranka, bet ir kairė akis, ausis, koja.

• Kairysis smegenų pusrutulis lemia kalbą, raštą, loginį mąstymą.
• Dešinysis – erdvinį mąstymą.

Kai žmogus sprendžia uždavinius, dirba kairioji, o kai kuria eiles ir muziką – dešinioji smegenų pusė. Tie, kurių geriau išvystytas dešinysis pusrutulis, dažniau naudojasi kairiąja ranka.

Taigi, vieni vaikai gimsta turėdami išvystytą kairį, kiti – dešinįjį pusrutulį.

Kaip bebūtų, kairiarankystė – unikalumas, prioritetas, o ne trūkumas.

Kairiarankystė ar dešiniarankystė formuojasi apie ketvirtuosius gyvenimo metus. Iki tol pastovumo gali nebūti. Po ketverių metų keisti rankos dominantę negalima.

Taip vadinamiems - "PERLAUŽTIEMS KAIRIARANKIAMS" - kyla daug sveikatos problemų: vaikas tampa nervingesnis, aikštingesnis, sutrinka jo miegas ir apetitas, skauda galvą, jis gali pradėti mikčioti, kentėti nuo nervinio tiko ir lėtinių ligų paūmėjimo, gali patirti mokymosi problemų, gali išsivystyti sunkios formos disleksija ir disgrafija, nebesugeba susikaupti, nes nuolatos jaučia pasąmoningą norą paimti pieštuką į kairę ranką ir drauge baimę padaryti ką nors ne taip, kaip reikalauja suaugusieji.

Formuojasi nepilnavertiškumo kompleksas – juk taip ilgai ir atkakliai jiems teigta, kad nėra tokie, kaip visi.

Tačiau „Perlaužti kairiarankiai“ paprastai gali būti ambidekstrai - tie, kurie, pajėgūs vienodai valdyti abi rankas.

  Garsiausi pasaulio kairiarankiai

 • Judith Braun menas

  ..... Judith Braun menas - menininkė savo fantaziją, visa ta žodžio prasme, pavaizduoja pirštais. Ir tai atrodo gan įspūdingai... :))

  Kategorija: Sielai

 • Piešimas ant vandens

  ..... įspūdingas piešimas ant vandens - ebru menas - nuostabiai atrodo

  Kategorija: Sielai

 • Fotografas David LaChapelle

  ..... David LaChapelle - Aš niekada nenorėjau būti garsus. Aš visada norėjau, kad mano nuotraukos taptų garsiomis

  Kategorija: Sielai

 • Gražus šventinis kaspinas

  ..KASPINAS... tai neatsiejama dovanų dalis, nors aišku galima supakuoti dovaną ir be kaspino, bet kaspinas suteikia daugiau dekoratyvumo, puošnumo ir pan... Kartais tik idėjos ir pritrūksta, tad, kaip p

  Kategorija: Šventėms

 • Liaudiškas folkloras apie estus

  ..... Iš liaudiškų folkloro aruodų - Estai neperka alkoholinių gėrimų, jie tiesiog nusiperka sulčių, o kai atsidaro - jos jau būna gerai surūgusios.

  Kategorija: Įdomybės

 • E-atvirukai - Labanaktis!

  ..... gražūs e-atvirukai, palinkėjimai Saldžių sapnų, tinkantys ne tik mylimiems žmonėms bet ir priešams :)

  Kategorija: Draugams

Siūlome paskaityti

 • Festivalis-konkursas RUMSHK’14..... Festivaliui-konkursui RUMSHK’14 vis labiau artėjant, skelbiame naujienas! Džiaugiamės, kad sulaukėme nemažą kiekį dalyvių konkurse, kas rodo,kad festivalis-konkursas RUMSHK įgauną pagreitį ir ...
 • Kalėdiniai, naujametiniai e-atvirukai..... papildyta naujais e-atvirukais skirtais kalėdoms ir 2019-iems naujiems. Nudžiugink smulkmenėle draugus, artimiuosius, mylimuosius, bendradarbius, kaimynus ir šiaip mielus žmogeliukus :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų ar klaidų, ar norėtute tiesiog pasidalinti savomis mintimis, idėjomis ar šiaip - brūkštelkit mums :))

Atvirukai sekretorėms..... turi draugę dirbančią sekretore? nustebink ir pralinksmink draugę, gražiu e-atviruku sekretorės dienos proga :)
Faktai apie pandas..... Ar žinote, kad raudonoji panda yra pirmoji tikroji panda. Ją atrado ir aprašė 1821 m., 48 metais anksčiau nei buvo "atrasta" Didžioji panda.
10 mūsų klausimų RAP.lt Radio nemiegančiam kūrėjui Simui..Rap.lt jau savaitę kaip reiškia daug įdomaus gyvenimo, tikimės tai virs mėnesiu, metais o kai švęsim jubiliejų ir Jus pakviesim ir klausysimės kartu...