» Didžiausias pasaulio ežeras

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Rekordai » Temos

Gamtos rekordai • Didžiausi • Rusija • Didžiausias pasaulio ežeras - tai, Kaspijos jūra – didžiausias Žemės ežeras Europos ir Azijos sandūroje, plytintis rytuose nuo Kaukazo kalnų, dėl didumo vadinamas jūra. Tai nenuotakus sūriavandenis ežeras.

Plotas apie 371 000 km2 (dėl vandens lygio svyravimo kinta), didžiausias gylis 1025 m. Vidutinis paviršiaus lygis ~28 m žemiau Pasaulinio vandenyno lygio.

Kaspijos jūra susiformavo maždaug prieš 10 mln. metų, kai senovinis Tetijos vandenynas pasidalijo į dvi šiuolaikines jūras – Juodąją jūrą ir Kaspijos jūrą.

Iš viso žinoma apie 70 šio vandens telkinio pavadinimų – Hirkanijos jūra, Chazarų jūra, Abeskuno jūra, Derbento jūra, ir kt. Irane Kaspijos jūrą vadina Chazarų arba Mazenderano jūra (pagal vienos iš Irano tautų pavadinimą). Dabartinis pavadinimas siejamas su pietvakarių krante prieš mūsų erą gyvenusios tautos pavadinimu.

Kaspijos jūra tyvuliuoja dviejų žemynų – Europos ir Azijos sandūroje. Ilgis iš šiaurės į pietus ~1200 km, iš vakarų į rytus nuo 195 iki 435 km, vidutiniškai 310-320 km.

Skalauja šių valstybių krantus:

Kazachstano, kranto linijos ilgis 2320 km.
Turkmėnijos, kranto linijos ilgis 1200 km.
Irano, Gilano, Mazandarano ir Golestano provincijos; kranto linijos ilgis 724 km.
Azerbaidžano, kranto linijos ilgis 955 km.
Rusijos, Dagestano ir Kalmukijos respublikos ir Astrachanės sritis; kranto linijos ilgis 695 km.
Jūros akvatorija sąlyginai skirstoma į tris dalis – Šiaurės Kaspija, Vidurio Kaspija ir Pietų Kaspija – kurių ploto santykis yra 25, 36 ir 39. Riba tarp Šiaurės Kaspijos ir Vidurio Kaspijos yra linija Čečėnės sala – Tub-Karagano kyšulys, riba tarp Vidurio ir Pietų Kaspijos – linija Gyvenamoji sala – Gan-Gulu kyšulys.

Kaspijos jūra :: Didžiausias pasaulio ežeras
Kaspijos jūra :: Didžiausias pasaulio ežeras

• 2020 Balandžio 3 d. Penktadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Irena, Kristijonas, Ričardas, Rikardas , Rimtautė , Saudarga, Saudargas, Saudargė, Saudravas, Saudravė, Saugailas, Saugailė, Vytenė, Vytenis,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Vandens pramogų nauda.... ar žinote, kad pati reikšmingiausia vandens pramogų nauda, šiuo metu dar ir aktualiausia.. jog stiprinama imuninė sistema. Dėl vandens šalinasi toksinai. Tad būtent šis procesas prisideda prie imu...

6 kitokios kalėdinių dovanų idėjos..... LaisvalaikioDovanos šiemet pataria daugiau galvoti ne apie materialius pirkinius, bet savo brangiausius nustebinti patirtimis, ir pateikia 6 idėjas.. tegul Kalėdos NEtampa daiktų pirkimo maratonu....

Aukščiausi kalnai pasaulyje..... ar žinote koks kalnas yra aukščiausias Lietuvoje? Pasirodo 2004 m. buvo nukarūnuota iki tol aukščiausia Lietuvos kalva - Juozapinės kalnas (292,90 m) ir aukščiausiu tapo...

Siūlome paskaityti

     DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote paminėto rekordo pagerintus rezultatus, ar norėtute tiesiog, pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

    Faktai apie velykas..... Ar žinote, kaip Velykos vadinamos kitose šalyse: Prancūzijoje – Paques, Ispanijoje – Pascua, Latvijoje – Lieldienas, Čekų – Velikonoce, Vokiečių – Ostern
    Kalėdų kojinių legenda..... tai ne lietuviškas Kalėdų šventės atributas, tačiau Lietuvoje vis labiau prigyjanti tradicija Kūčių vakarą namus papuošti Kalėdinėmis kojinėmis - tai gan miela namų dekoracija..
    Vabalas raganosis..... įdomūs faktai iš gyvūnų pasaulio... taigi, ar žinote koks gyvūnas pasaulyje stipriausias, lyginant su jų pačių svoriu... ar bandote spėti?