» Didžiausia pasaulio sala

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Rekordai » Temos

Gamtos rekordai • Didžiausi • Danija • Didžiausia pasaulio sala - tai, Grenlandija (Greenland). Ji yra ties šiaurės vakariniais Šiaurės Amerikos krantais, tarp Arkties ir Atlanto vandenynų. Salą supa Bafino, Labradoro, Grenlandijos jūros. Apie 80% salos paviršiaus dengia ledas (Grenlandijos ledo skydas).

Centrinėje dalyje ledo vidutinis storis 2300 m, didžiausias - 3400 m. Tūris - 2,6 mln. km³. Dėl visuotinio klimato atšilimo ledo danga palaipsniui tirpsta. Siaurais slėniais ledynai leidžiasi į jūrą ir sudaro daugybę ledkalnių (13-15 tūkst. per metus). Ledu nepadengtos sritys (plotis iki 250 km) driekiasi salos pakrantėse, ypač pietvakariuose ir šiaurėje. Joms būdingas plokščiakalnių reljefas (aukštis 400-600 m) ir kalnų masyvai (iki 2000 m). Rytinėje salos pakrantėje iškilęs aukščiausias kalnas - Gunbjornas (3694 m). Grenlandijos kranto linija labai raižyta, gausu fjordų (tarp jų ilgiausias pasaulyje - Skorsbio užutėkis), nemažų salų (Disko sala ir kt.).

Grenlandijos klimatas arktinis ir subarktinis; pakrantėse - jūrinis, virš ledyno - žemyninis. Vidutinė sausio temperatūra pakrantėje: nuo -7 C pietinėje iki -36 C, liepos mėnesio: nuo +10 C pietuose iki +3 C šiaurės vakaruose. Salos centre vidutinė sausio temperatūra yra -46 C, liepos -12 C. Metinis kritulių kiekis pietuose 800-1100 mm, šiaurėje 150-250 mm, virš ledo dangos 300-400 mm.

Pakrantėse būdinga tundros augalija, pačiuose pietuose yra kreivamiškių, o šiaurėje vyrauja arktinės dykumos. Grenlandijoje gyvena šiauriniai elniai, avijaučiai, baltieji lokiai, poliarinės lapės, baltieji vilkai (iš viso, virš 30 žinduolių rūšių), taip pat gausu jūrinių paukščių.

Grenlandijoje gyvena daugiau kaip 57000 gyventojų, kurių 88 proc. yra grenlandai (inuitai arba inuitų dalis susimaišusi su europiečiais, daugiausiai islandais ir danais. Like 12proc. - europiečiai, vėlgi - daugiausiai danai). Dauguma Grenlandijos gyventojų įsikūrę pakrantėse, ypač pietvakariuose, nes čia klimatas ne toks atšiaurus. Didžioji dalis gyventojų evangelikai liuteronai. Šalyje šalia oficialios grenlandų kalbos, dar kalbama daniškai ir angliškai.

[2011]

Didžiausia pasaulio sala
Didžiausia pasaulio sala

• 2020 Liepos 16 d. Ketvirtadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Danguolė, Danguolis, Faustas, Karmela, Marija, Vaigauda, Vaigaudas, Vaigaudė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Faktai apie bites..... Ar žinote, kad bitės medaus pūslėje telpa iki 60 mg nektaro.Per dieną ji gali atnešti iki 300-400 mg, per visą gyvenimą - 6-8 g nektaro....

Siūlome paskaityti

     DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote paminėto rekordo pagerintus rezultatus, ar norėtute tiesiog, pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

    Art Car Parade. Houston..... kelios nuotraukos iš automobilių parado Hiustone (Houston). Tiesiog crazy mašinėlės, kai kurios tiesiog meno kūriniai :)
    Faktai apie uodus..... Ar žinote, kad uodams labiau patinka vaikai nei suaugę ir šviesiaplaukiai nei tamsiaplaukiai.
    Susikurk E-atviruką pats..... arba tiesiog vardiniai e-atvirukai... pradžiai su keliais fonais, vėliau pažadam bus ir daugiau