» Įspūdingi šimpanzių sugebėjimai

 Jūs esate » Pradžia » Pomėgiams » Gyvūnų pasaulis » Temos »» Įdomybės

Daug metų mokslininkai stebi, giminingiausius žmogui primatus - šimpanzes - tiria jų protinius sugebėjimus. Ir laikas nuo laiko pasirodo pranešimai apie neįtikėtinus atradimus bei tyrimų rezultatus.

Dar, 2007 metais, Kalgario universiteto mokslininkai aptiko įrodymų, kad ne tik žmonės mokėjo naudotis įrankiais – jie įrodė, kad Afrikoje atrasti primityvūs akmeniniai įrankiai buvo naudojami šimpanzių. Šis atradimas paskatino diskusijas apie evoliucijos teoriją ir padrąsino tuos, kurie teigė, kad ir beždžionės, ir žmonės paveldėjo kai kuriuos savo sugebėjimus iš bendro protėvio.

Akmeninius įrankius surado grupė archeologų, vadovaujamų dr. Julio Mercader iš Kalgario universiteto Afrikos tropiniuose miškuose Dramblio Kaulo Krante (Ivory Coast). Tyrimas parodė, kad jie pagaminti ne žmonių – dalis jų, meliono dydžio, žmonėms būtų per sunkūs, bet jų nusidėvėjimo žymės nėra natūralios erozijos padarinys. Vietovėje, kur buvo surasti įrankiai, taip pat prieš kelis tūkstančius metų nebuvo ir žemdirbių – kai kurie oponentai teigė, kad šimpanzės galėjo tiesiog pamėgdžioti žmones. Be to, ant įrankių rasta ir riešutų rūšių, nevalgomų žmogaus, tačiau mėgstamų beždžionių, liekanų pėdsakų.

„Mes žinome, kad šimpanzių įgūdžiai perskelti riešutus įrankiais yra perduodami viena kitai, o to išmokti trunka bent septynis metus. Tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio – riešutus reikia perskelti, o ne sutraiškyti. Kai kurioms riešutų rūšims perskelti reikia milžiniškos, tačiau labai apskaičiuotos jėgos“, sakė Mercader. „Mes galvojome, kad technologija yra išimtinai žmonių sritis, bet tai ne visai teisinga. Sunku įrodyti, kad beždžionės tokius įgūdžius įgijo imituodamos žmones, tačiau labai įmanoma, kad ir žmonės, ir didžiosios beždžionės primityvius akmens įrankius pradėjo naudoti nepriklausomai vieni nuo kitų. Atrodo, kad ir šimpanzės turėjo savo „akmens amžių“.

Mokslininkai nustatė, kad šimpanzės pasižymi net geresniais trumpalaikės atminties gebėjimais nei dauguma žmonių. „National Geographic“ dokumentinio filmo ištraukoje rodoma, kaip skaičių pažinimo mokoma šimpanzė.

Paspaudusi skaičius, sekoje einančius vienas po kito, šimpanzė gauna riešutą. Po kelių bandymų šimpanzė kuo puikiausiai gali atpažinti skaičius nuo 1 iki 9.

Japonijos mokslininkai, atlikę kelis šimpanzių atminties testus, nustatė, kad šimpanzės lengvai gali prisiminti skaičių buvimo vietą ekrane ir net nematydamos skaičių atsiminti, kokie skaičiai ir kokia seka buvo nurodyti prieš akimirką.

Nors paprastai šimpanzių protiniai sugebėjimai lyginami su 9-10 metų vaikais, devynerių metų vaikai tokias užduotis atlieka 10 kartų lėčiau ir dažniausiai klysta.

Šimpanzės

• 2023 Birželio 8 d. Ketvirtadienis.

• Juodojo vandens Triušio (Katino) metai (iki 2024-02-09).

• Pasveikink varduvininkus: Eigina, Eiginas, Eiginė, Eiginta, Eigintas, Eigintė, Medardas, Medas, Medė, Medilė, Merūnas, Merūnė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Kaip susikurti gerą slaptažodį?..... slaptažodis turi būti sudėtingas ir išskirtinis, kuo jis sudėtingesnis tuo jūsų paskyroje esanti asmeninė informacija saugesnė, beto.. slaptažodžius vertėtų reguliariai, maždaug kas 3-4 mėnesius k...

Gegužės minimos bei švenčių dienos..... turbūt puikiai visi žinote, kad būtent gegužės mėnesį švenčiama visų mamų diena - Motinos diena, bet ne tik.. sužinokite ir daugiau.. kokios minėtinos ir švenčių dienos, bûtent.. gegužės mėn...

Kaip sumažinti nelaimingų atsitikimų kelyje riziką?..... Vienas iš dažniausiai pasitaikančių nelaimingų atsitikimų kelyje priežasčių yra dėmesio stoka. Labai dažnai net nesusimąstome, kad nekaltas kalbėjimas telefonu ar filmo žiūrėjimas kelionės metu...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute pasidalinti savo mintimis - brūkštelkit mums :))

Kalėdiniai, naujametiniai e-atvirukai..... papildyta naujais e-atvirukais skirtais kalėdoms ir 2019-iems naujiems. Nudžiugink smulkmenėle draugus, artimiuosius, mylimuosius, bendradarbius, kaimynus ir šiaip mielus žmogeliukus :)
Sultono Mehmeto tiltas..... Tai tiltas Stambule, Turkijoje per Bosforo sąsiaurį, jungiantis europinę ir azijinę Stambulo dalis. Tiltas pastatytas 1988 m. maždaug už 5 km į šiaurę nuo Bosforo tilto.
Kaip palengvinti pirmadienio kančias?..... keli patarimai, kurie padės, kad ši diena prabėgtų lengviau, beto jie tinka bet kuriai dienai ne tik pirmadieniui