» Ežiukai :: Ką vertėtų žinoti apie ežius?

 Jūs esate » Pradžia » Pomėgiams » Gyvūnų pasaulis » Temos »» Įvairūs gyvūnai

Ežys - tai vabzdžiaėdžių (Insectivora) būrio gyvūnas, priklausantis ežinių (Erinaceidae) šeimai. Nugara ir dalis šonų apaugę spygliais, kurių ilgis siekia iki 3 cm. Suaugę ežiai turi apie 5000 +– 6000 spyglių. Jauni ežiai turi tik apie 3000 spyglių.

Kūno ilgis siekia nuo 10-ies cm. (lot. Hylomys parvus) iki 44-ių cm. (lot. Echinosorex gymnura). Uodegos ilgis nuo 1 iki 21 cm. Svoris (lot. Echinosorex gymnura) gali siekti iki 1400 g. Snukutis pailgas, gali būti nuo ilgo ir plono iki trumpo ir plataus. Akys - apvalios arba kriauklės formos. Puikiu regėjimu ežiukai nepasižymi, tačiau jų klausa yra labai stipriai išsivysčiusi. Ausys paprastai būna nedidelės, kriauklės formos, tačiau yra ir ilgaausių. Ežių galunės turi po penkis pirštus, išskyrus keturpirščius ežius(lot.Atelerix Albiventris). Jų galunės turi po keturis pirštus. Ežys turi 36-44 dantis. Gamtoje ežiai gyvena 3-4 metus, o nelaisvėje gali sulaukti 10 metų.

Paprastai, ežiai gyvena miškų pakraščiuose, parkuose, soduose, laukuose, savanose, stepėse, dykumose. Ežiai slepiasi po kelmais, išvirtusiais medžiais, po akmenimis, tankiuose krūmuose, taip pat rausia urvus.

Ežiukai gamtoje minta uogomis, vaisiais, šaknimis, tačiau pimenybę visgi teikia gyviems padarams: įvairiems vabzdžiams, moliuskams, šliužams, sraigėms bei gyvatėmis. Taip pat minta dvėselena. Jie yra atsparūs gyvačių nuodams.

Spalio – lapkričio mėnesiais dauguma ežių užmiega žiemos miegu. Žiemos miego metu sulėtėja fiziologiniai procesai, kūno temperatūra nukrinta 5-6 laipsniais. Pavasarį kovo - balandžio mėnesiais, kylant temperatūrai, ežio širdis ima plakti tankiau. Miego metu organizmas naudoja sukauptas riebalų atsargas, visi gyvybiniai procesai veikia labai taupiu rėžimu: sulėtėja medžiagų apykaita, kvėpavimas, širdies plakimas, nukrinta kūno temperatūra. Šis procesas vadinamas hibernacija. Ežiai prabunda, kai aplinkos temperatūra pakyla iki 15 laipsnių. Stipriai atšilus žiemos metu, ežiai taip pat gali prabusti.

Afrikoje, kur vasaros metu pakyla labai aukšta oro temperatūra ir karščiai tampa nebeįmanomi, ežiai užmiega vasaros miegu. Šis procesas vadinamas estivacija. Procesas vyksta panašiai kaip ir hibernacija, tačiau žymiai silpnesnis.

Poruojasi kovo-balandžio mėn. Nėštumas trunka 6-7 savaites. Per sezoną ji pagimdo 1-2 jauniklių vadas. Vadoje dažniausiai būna 3-5 jaunikliai. Poros vaikai gimsta apaugę minkštais šviesiais spygliukais. Praregi po 14-18 dienų. Kalbėti pradeda po 1-1.5 mėn. Lytiškai subręsta būdami 10-12 mėnesių.

Ežiai turi gan unikalią raumenų sistemą, gindamasis ežys susiriečia į taisyklingą kamuoliuką, paslėpdamas savo snukutį bei kitas lengvai pažeidžiamas kūno dalis. Nors tiesa, gamtoje yra gyvūnų kurie visgi ežiukams yra pavojingi. Pavyzdžiui: apuokas, lapė, barsukas. Šie plėšrūnai ežį suėda su visais spygliais. Kas po to atsitinka ežio priešų skrandžiams... istorija nutyli :)

Ežiukai yra gan dažnai laikomi namuose. Ežiai visus vitaminus ir reikalingas maisto medžiagas turi gauti tik su maistu, nuo gaunamo maisto kokybės priklauso ežio sveikata, išvaizda ir fizinis aktyvumas.

Pagrindinis maistas - tai sausas, aukštos kokybės kačių maistas, vanduo, mėsa, daržovės (virtos bulvės, morkos, žirniai, moliūgai..), vaisiai (bananai, melionai, arbūzai, kriaušės, braškės...) ir vabzdžiai. Nors auginant namuose daug vabzdžių nerekomenduotina duoti, per daug riebalų negerai. Maiste turėtų dominuoti baltymai.

Laikant namuose vertėtų taip pat žinoti, kad ežiukams netinka karvės pienas ir jo gaminiai, nebent ožkos pienas, taip pat netinka žuvis, riešutai, grūdai...

Iš ties, vertėtų prieš nusprendžiant namuose laikyti ežiuką, beje, kaip ir bet kurį kitą gyvūną, pasidomėti apie jo gyvenimo būdą - nes ežiai - naktinis gyvūnas, jie aktyviausi būna temstant ir naktį iki 2-3 val.

Ežiukas

  Nežinantiems kaip atrodo ežiukas » daugiau ežiuko nuotraukų
  Keli faktai apie ežiukus
  Juoktis galima ne tik per balandžio 1-ąją » anekdotai apie ežiukus
  Ežiukų kalba bei garsai ir ką jie reiškia?
  Ežiukai sapne - ką reiškia jei sapnuojam ežius?

• 2019 Gruodžio 8 d. .

• Rudosios Žemės KIAULĖS (Šerno) metai (iki 2020-01-24)

• Pasveikink varduvininkus: Gedimina, Gedmina , Gedminas , Gedminė , Gedminta , Gedmintas , Gedmintė , Guntilda , Guntildas, Vaidgina , Vaidginas , Vaidginė , Zena , Zenas , Zenė , Zenis , Zenius , Zenona , Zenonas ,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi kalnai pasaulyje..... ar žinote koks kalnas yra aukščiausias Lietuvoje? Pasirodo 2004 m. buvo nukarūnuota iki tol aukščiausia Lietuvos kalva - Juozapinės kalnas (292,90 m) ir aukščiausiu tapo...

Kalendoriai 2020-iesiems metams..... tradiciškai ir 2020-iesiems, baltosios metalinės žiurkės metams, paruošėme kelis kalendoriaus variantus - tiesiog nusikopijuojate, atsispausdinate ir žingsniuojate per žiurkės metus :))...

2020 m. nedarbo dienos..... Tad, kiek laisvų dienų turėsime 2020-aisiais metais? Pasirodo, kad 2020-aisiais turėsime net 5 "ilguosius savaitgalius" o vienas iš jų SUPER... ...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute pasidalinti savo mintimis - brūkštelkit mums :))

Raudondvario senasis tiltas..... Tai senojo geležinio tilto liekanos per Nevėžį ties Raudondvariu, pastatytas ant betoninių atramų 1930–1931 metais, dab. Nevėžio gatvės tęsinyje.
Eilėraščiai apie gamtą..... Tirštoj, itališkoj dangaus mėlynėj, Du medžiai rieda tartum rutuliai, Ir skamba vėjai slidūs ir stikliniai, Aplink medžius, dainuojančius žaliai...
Sveikinimai Tėvo dienos proga.....Tėti mano tėti, Noriu pasakyti, kad tave labai myliu.. Ir tau dovanoti tortą ir ledų..