» Faktai apie termometrą

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Faktai » Kategorijos » Temos » Nauji » Liaudiškas folkloras » Palik PĖDSAKĄ

 Dabar skaitote » Daiktai »» Faktus apie termometrą
• 1612 m. gydytojas Santorijus Santorijus sukūrė pirmąjį žmogaus kūno temperatūrai matuoti pritaikytą termometrą. Tai buvo stiklinis rutulys, prie kurio buvo pritaisytas graduotas vamzdelis. Žmogus turėjo kvėpuoti į stiklo rutulį. Rezultatai buvo itin netikslūs.

• 1714 m. D.G. Farenheitas (Gabriel Daniel Fahrenheit) pagamino pirmąjį gyvsidabrinį termometrą. Skalės gradavimui buvo parinkti trys taškai - druskos tirpalo užšalimo (0F), vidutinė žmogaus (100 F) ir druskos tirpalo užvirimo temperatūra.

• 1742 metais švedų astronomas Andersas Celsijus pasiūlė termometro skalę, kurioje vandens virimo taškas – 0 °C, o užšalimo – 100 °C. 1744-aisiais švedų botanikas Karlas fon Linėjus pasiūlė „apversti“ šią skalę (tiesa, dėl to yra nesutariama, ir teigiama.. kad pats A. Celsijus skalę apvertė). Ši skalė naudojama iki šių dienų - vandens užšalimo taškas – 0 °C, virimo – 100 °C.

• 1866 metais anglų gydytojas Tomas Klifordas Olbatas sukūrė medicininį termometrą - tai buvo apie 15 cm ilgio vamzdelis, žmogaus kūno temperatūrą išmatuodavęs per maždaug 5 minutes.

• 2012 m. aukcione Londone buvo parduotas brangiausias pasaulyje termometras – plona stiklinė kolbelė su gyvsidabriu. Ant termometro buvo įrašas, nurodęs savininką – D. G. Farenheitas. Pradinė termometro kaina siekė net 157 tūkst. JAV dolerių.

• Bekontaktis termometras matuoja temperatūrą nesiliečiant prie kūno, ir vos per ~3 sekundes.

• Galinstano termometras - stiklinis, bet, skirtingai nei gyvsidabrio, visiškai saugus. Jo sudėtyje esantys skystieji metalai – galis, indis, alavas yra visiškai netoksiški ir nepavojingi žmogaus sveikatai net ir sudužus termometrui. Vienintelis trūkumas – galinstano termometras gana sunkiai nusikrato.

• Gyvsidabrio termometrai Lietuvoje, pagal Europos Sąjungos direktyvas, neparduodami nuo 2009 m.

• Infraraudonųjų spindulių termometrais temperatūra matuojama nukreipiant jį į žmogaus galvą arba ausį.

• Pirmasis termometras buvo be skalės ir vadinosi termoskopu, kurį sudarė nedidelis tuščiaviduris stiklinis rutulys (apie 8 mm skersmens), kurio atviras galas buvo prilydytas prie stiklinio vamzdelio (apie 1 mm skersmens).

R E K O M E N D U O J A M E:
Faktai apie lietsargius

..... Senoviniai piešiniai liudija, kad lietsargiai (skėčiai) buvo naudojami jau daugiau nei prieš keturis tūkstančius metų: Egipte, Asirijoje, Kinijoje, Japonijoje.

• 2021 Spalio 26 d. Antradienis.

• Baltojo Metalinio Jaučio metai (iki 2022-01-30).

• Pasveikink varduvininkus: Evaristas, Liauda, Liaudas, Liaudgina, Liaudginas, Liaudginė, Liaudginta, Liaudgintas, Liaudgintė, Liaudys, Liudginas, Mingina, Minginas, Minginė, Minginta, Mingintas, Mingintė, Vita,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Faktai apie šinšilas..... teigiama, kad šinšilų kailis pats tankiausias iš visų žinduolių gyvenančių sausumoje - iš vieno folikulo gali išaugti maždaug40-90 plaukų, o 1 kvadratiniame centimetre yra apie 25 tūkst. plaukelių...

Kašalotas..... Kašalotas (Physeter catodon arba Physeter macrocephalus) - tai žinduolis, visą laiką gyvenantis vandenyje, vienintelis banginių (Cetacea) būriui piklausančios kašalotinių (Physeteridae) šeimos ats...

Druskininkų lynų kelias..... Druskininkų lynų kelias, dar vadinamas Druskininkų funikulierius - yra vienintelis Lietuvoje, visus metus veikiantis lynų keltuvas, kurio viena stotelė yra prie Druskininkų vandens parko, o kita p...

Siūlome paskaityti

Pėdsakas svetainėje

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote (jei nenurodyta) minties kilmę ar autorių, ar norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Faktai apie tautas..... Ar žinote, kad 27 proc. žmonių pagal statistiką, mano, kad iš visų europiečių vokiečiai yra patys nedraugiškiausi.
Faktai apie lietsargius..... Senoviniai piešiniai liudija, kad lietsargiai (skėčiai) buvo naudojami jau daugiau nei prieš keturis tūkstančius metų: Egipte, Asirijoje, Kinijoje, Japonijoje.
Gražūs žodžiai palinkėjimams..... Tu šypsokis linksmai, nes jaunystė šviesi. Ir neleiski jos vėjams kedent. Ir atmink, kad visi esam žmonės maži, vieną kartą atėję gyventi.