» Faktai apie termometrą

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Faktai » Kategorijos » Temos » Nauji » Liaudiškas folkloras » Palik PĖDSAKĄ

 Dabar skaitote » Daiktai »» Faktus apie termometrą
• 1612 m. gydytojas Santorijus Santorijus sukūrė pirmąjį žmogaus kūno temperatūrai matuoti pritaikytą termometrą. Tai buvo stiklinis rutulys, prie kurio buvo pritaisytas graduotas vamzdelis. Žmogus turėjo kvėpuoti į stiklo rutulį. Rezultatai buvo itin netikslūs.

• 1714 m. D.G. Farenheitas (Gabriel Daniel Fahrenheit) pagamino pirmąjį gyvsidabrinį termometrą. Skalės gradavimui buvo parinkti trys taškai - druskos tirpalo užšalimo (0F), vidutinė žmogaus (100 F) ir druskos tirpalo užvirimo temperatūra.

• 1742 metais švedų astronomas Andersas Celsijus pasiūlė termometro skalę, kurioje vandens virimo taškas – 0 °C, o užšalimo – 100 °C. 1744-aisiais švedų botanikas Karlas fon Linėjus pasiūlė „apversti“ šią skalę (tiesa, dėl to yra nesutariama, ir teigiama.. kad pats A. Celsijus skalę apvertė). Ši skalė naudojama iki šių dienų - vandens užšalimo taškas – 0 °C, virimo – 100 °C.

• 1866 metais anglų gydytojas Tomas Klifordas Olbatas sukūrė medicininį termometrą - tai buvo apie 15 cm ilgio vamzdelis, žmogaus kūno temperatūrą išmatuodavęs per maždaug 5 minutes.

• 2012 m. aukcione Londone buvo parduotas brangiausias pasaulyje termometras – plona stiklinė kolbelė su gyvsidabriu. Ant termometro buvo įrašas, nurodęs savininką – D. G. Farenheitas. Pradinė termometro kaina siekė net 157 tūkst. JAV dolerių.

• Bekontaktis termometras matuoja temperatūrą nesiliečiant prie kūno, ir vos per ~3 sekundes.

• Galinstano termometras - stiklinis, bet, skirtingai nei gyvsidabrio, visiškai saugus. Jo sudėtyje esantys skystieji metalai – galis, indis, alavas yra visiškai netoksiški ir nepavojingi žmogaus sveikatai net ir sudužus termometrui. Vienintelis trūkumas – galinstano termometras gana sunkiai nusikrato.

• Gyvsidabrio termometrai Lietuvoje, pagal Europos Sąjungos direktyvas, neparduodami nuo 2009 m.

• Infraraudonųjų spindulių termometrais temperatūra matuojama nukreipiant jį į žmogaus galvą arba ausį.

• Pirmasis termometras buvo be skalės ir vadinosi termoskopu, kurį sudarė nedidelis tuščiaviduris stiklinis rutulys (apie 8 mm skersmens), kurio atviras galas buvo prilydytas prie stiklinio vamzdelio (apie 1 mm skersmens).

Patiko [0]Nepatiko [0]

Patiko Patiko Nepatiko Nepatiko

Jūsų nuomonė, mums padės tobulėti
Užsiskaitome tik vieną (pirmą) Jūsų nuomonę.
Jei turite ką plačiau parašyti.. administratoriaus el. paštas llaimaa[et]gmail.com
Nuomonių statistika ateityje bus atrandama čia

 Rekomenduojami video..

• 2022 Liepos 2 d. Šeštadienis.

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Gantautė, Jotvingas, Jotvingė, Jotvingis, Marijona, Marijonas, Martinijonas, Martis, Martys,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Kaip išnaikinti tarakonus?..... Tarakonai ieškodami maisto, apsistos namuose ir jūsų virtuvėje, vonios kambaryje ir kitose gyvenamosiose patalpose. Deja, jie greitai dauginasi ir gali platinti ligas. Jei pavargote dalytis savo n...

Laukinė aborigenų bakchanalija..... Kartu su žmona tuo metu gyvenome Puškonių kaime ir kiaules auginome nuolat, tačiau paršelius auginimui pirkdavome turguje. Kadangi iš vieno eilinio paršelių pirkimo viena kiaulaitė labai sparčiai ...

6 įkvepiančios idėjos šiltajam sezonui..... Su pavasariu ateina ir noras į kasdienybę įnešti daugiau spalvų, o vienas iš geriausių būdų tai padaryti yra spalvoti papuošalai. Šiuo metu spindintys visur – nuo TikTok’o iki garsiausių Europos m...

Siūlome paskaityti

Pėdsakas svetainėje

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote (jei nenurodyta) minties kilmę ar autorių, ar norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Viskas apie šv. Kūčias..... Kūčios tai šventė, Kalėdų išvakarės.. kurių metu išsivaduojama iš tamsiojo meto. Ši šventė tapatinama ir su krikščioniškąja – kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakarėmis. Kūčių ritualiniam valgymui nuo se
Faktai apie tautas..... Ar žinote, kad 27 proc. žmonių pagal statistiką, mano, kad iš visų europiečių vokiečiai yra patys nedraugiškiausi.
Rumšiškių apžvalgos bokštas..Tai 15 metrų aukščio bokštas Kauno marių regioniniame parke, jo statyba atsiėjo maždaug 90 tūkst. litų ir yra mokamas, į jį įkopti galima tik nusipirkus Rumšiškių liaudies muziejaus bilietą..