» Faktai apie velykas
TOP meniu »
Pradžia »
Įdomybės »
Faktai »
Kategorijos »
Temos »
Nauji »
Liaudiškas folkloras » Palik PĖDSAKĄ

Dabar skaitote »
Šventės »»
Faktus apie velykas Amerikiečiams Velykos yra antroji šventė, per kurią galima apsivalgyti saldainių. Žinoma, pirmoji Helovynas.
Apie XIII amžių Lietuvoje margučiai buvo akmeniniai ir moliniai. Juos mūsų protėviai dėdavo po namo pamatais, kad apsaugotų trobesius nuo gaisro ir piktųjų dvasių.
Baltuosiuose Rūmuose nuo 1878 metų yra kasmetinė tradicija antrą Velykų dieną rengti margučių ridenimo konkursą.Šią tradiciją pradėjo prezidentas Rutherford B.Hayes su savo žmona Lucy.
Be kiaušinių, riebios mėsos ant Velykinio stalo senovėje būtinai turėjo būti ir saldumynų. Buvo tikima, kad metai bus geri, jei šeimininkai pavyko iškepti gardų pyragą.
Daugumoje kultūrų kiaušinis yra atgimimo simbolis.
Didžiausias pasaulyje šokoladinis kiaušinis buvo 10,39 metrų aukščio ir 19,6 m pločio (per storiausią vietą) bei svėrė 7200 kilogramų. Saldainis pagamintas ir rekordas buvo pasiektas Italijoje bei Gineso rekordų knygoje užregistruotas 2011-04-16 dieną.
Štai kaip Velykos vadinamos kitose šalyse: Prancūzijoje Paques, Ispanijoje Pascua, Latvijoje Lieldienas, Čekų Velikonoce, Vokiečių Ostern.
Šv. Velykos pati seniausia ir svarbiausia krikščionių šventė.
Egiptiečiai, persai, romėnai ir graikai kiaušinį laikė gyvybės simboliu. Manoma, kas paprotys per Velykas naudoti kiaušinius yra kilęs, būtent iš jų.
Floridoje per velykas marginami ne tik kiaušiniai bet ir viščiukai :)). Teigiamai, kad dažai viščiukams nėra kenksmingi.