» Motiejaus Valančiaus gyvenimo faktai

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Biografijos » Veikla

MOTIEJUS VALANČIUS (1801-02-16 - 1875-05-17) » » » Vyskupas

Motiejus Valančius :: Lietuvių grožinės prozos pradininkas
Motiejus Valančius - tai lietuvių grožinės prozos pradininkas, Žemaičių vyskupas (1849-1875 m.). M. Valančius padėjo pagrindus aukštesnio meninio lygio lietuvių realistinei prozai, kuri paskutiniajame XIX a. dešimtmetyje užėmė pirmaujančią vietą lietuvių literatūroje.

M. Valančius gimė Nasrėnų kaime (dabar Kretingos raj.), turtingo valstiečio šeimoje, buvo ketvirtas vaikas šeimoje, tėvai Mykolas ir Ona. Mokėsi Žemaičių Kalvarijos dominikonų mokykloje, Varnių kunigų seminarijoje, Vilniaus dvasinėje akademijoje.

Per 25 vyskupavimo metus vyskupas M. Valančius įšventino 550 klierikų kunigais, daugiau kaip 900 000 vaikų suteikė sutvirtinimo sakramentą, pastatydino 49 bažnyčias.

Dar prieš 1863 m. sukilimą jis steigė parapijines mokyklas, kuriose buvo mokoma lietuviškai, kovojo prieš girtavimą, rūpinosi lietuviškų raštų leidimu ir platinimu liaudyje. 1863 m. sukilimo idėjai nepritarė, bet slapčiomis stengėsi sukilėlius remti. Vyskupijos centras 1864 m. perkeltas į Kauną, čia reziduojantį vyskupą nuolat sekė policija, baudė gubernatoriaus administracija.

M. Valančius rinko ir leido lietuvių tautosaką. Caro valdžiai uždraudus spaudą lotyniškais spaudmenimis, jis suorganizavo slaptą lietuviškų knygų spausdinimą Rytų Prūsijoje. Jį palaikė ir kiti dvasininkai.

Motiejus Valančius mirė 1875 m. gegužės 17 d. Kaune, palaidotas Katedros kriptoje.

Motiejus Valančius yra laikomas blaivybės sąjūdžio Lietuvoje pradininku ir puoselėtoju. Judėjimo pradžia laikomi 1858 m., kai M. Valančius lankydamasis Kupiškyje paragino užsirašyti į blaivybės broliją ir pats užrašė daugiau nei šimtą pasižadėjusių negerti. Tais pačiais metais pradėjo Blaivybės akciją: lietuviai per dvejus metus sumažino alkoholio vartojimą net 8 kartus!


Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus.
Nasrėnų kaimas, LT-97330, Kūlupėnų seniūnija, Kretingos rajonas.
Tel. (8 ~ 445) 48 722.
Direktorius – Algirdas Čėsna.
Darbo laikas: trečiadieniais – sekmadieniais 9–17 val.
Informacijos šaltinis: ltvirtove.lt rinktinė informacija
  Paskutinis atnaujinimas: 2013-02-10
Rodyklė Motiejus Valančius nuotraukose »»» žiūrim ką turim »

• 2020 Spalio 21 d. Trečiadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Gilanda, Hilaras, Hilarija, Hiliaras, Hiliarija, Raitvilas, Raitvilė, Uršė, Uršulė, Uršulina, Vilma,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Kaip kovoti su rudeniška depresija?..... visų geriausias vaistas nuo ligų ir depresijos – imuniteto stiprinimas tinkamo poilsio, procedūrų ir vandens SPA pagalba. Tai gali būti poilsis vienam asmeniui, dviems ar visai šeimai. Lietuvoje t...

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute aprašyti savo mėgstamą įžymybę, ar norėtute tiesiog, pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Kiek dienų liko iki naujųjų metų?..... laikas nestovi vietoje .. tai ar žinote kiek dienų liko iki NAUJŲJŲ metų? nežinote... tai dirstelkite ir sužinosite :))
Originalus menas iš druskos..... Menas toks jau dalykėlis, kuo originalesnės medžiagos panaudojamos - tuo įdomiau. Žinoma druska, atrodo nieko originalaus... bet pažiūrėkit kokie šedevrai gaunasi iš paprastos druskytės... iš ties
Atminimo žvakutė!..... kažkada man sakė, nereikia tokio puslapio, paklausiau kodėl? atsakė - tai liūdesys, bet juk gyvenimas ir susideda ir iš liūdesio ir iš linksmų akimirkų. Tad puslapis, kam svarbus prisiminimas..