» Simono Daukanto gyvenimo faktai

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Biografijos » Veikla

SIMONAS DAUKANTAS (1793-10-26 - 1864-12-06) » » » Rašytojas

Simonas Daukantas
Simonas Daukantas - Lietuvos istorikas, rašytojas ir švietėjas, vienas iš pirmųjų tautinio atgimimo ideologų.

Gimė Kalviuose, dab. Skuodo rajonas, eigulio šeimoje.

Mokėsi Kretingos pradinėje ir Žemaičių Kalvarijos 4 klasių mokyklose, Vilniaus gimnazijoje, 1822 m. baigė Vilniaus universitetą, bet dėl filomatų-filaretų bylų teisių magistro diplomą gavo tik 1825 m. Iškart po to išvyko į Rygą, kur tarnavo Rygos generalgubernatoriaus kanceliarijoje.

Nuo 1835 m. – Senato valdininkas Sankt Peterburge, didesnę tarnybos dalį dirbęs už Lietuvos Metriką atsakingame Senato padalinyje. S. Daukanto ir jo bendražygių pastangomis iš carinės valdžios 1841 m. gautas leidimas steigti parapijines lietuviškas mokyklas Lietuvoje. Šis leidimas legalizavo jau veikiančias mokyklas ir leido plėsti jų tinklą, kas labai prisidėjo prie lietuvių kalbos išlaikymo ir plėtojimo.

Jau Sankt Peterburge S. Daukantas pradėjo bendradarbiauti su Motiejumi Valančiumi. 1850 m. grįžo į Žemaitiją. S. Daukantas tikėjo lietuvių tautą atgaivinti kultūrinės veiklos keliu, nematė politinio išsivadavimo iš Rusijos imperijos realių perspektyvų, tad, nors ir prijausdamas, pats nedalyvavo nei 1830-1831 m., nei 1863-1864 m. sukilimuose.

S. Daukanto visuomeninės – politinės pažiūros atsispindi jo istoriniuose ir populiariuose veikaluose (visi jie rašyti lietuvių kalba). Dirbdamas mokslinį ir kultūrinį darbą jis klojo lietuvių tapatybės pagrindus. Svarbiausiu savo uždaviniu laikė ieškoti lietuvių tautos istorijos šaltinių, juos tyrinėti ir rašyti knygas savo tautai, ją šviesti ir kelti jos savigarbą, savo vertės suvokimą.

S. Daukantas pirmasis aiškiai atskyrė tautą nuo valstybės. Tautos pagrindiniu skiriamuoju bruožu S. Daukantui yra kalba, o ne valstybingumas. Tautai būdinga sava kalba, visuomeninė santvarka, kasdieninio gyvenimo papročiai.


S.Daukantas pirmasis parašė Lietuvos istoriją lietuviškai. Jo darbai iš Lietuvos istorijos:

Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių (1822 m.);
Istorija žemaitiška (1838 m.);
Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių (1845 m.);
Pasakojimas apie veikalus lietuvių tautos senovėje (1850 m.).


S. Daukanto memorialinis muziejus:

J. Basanavičiaus g. 6, Papilė,
Papilės seniūnija,
Akmenės r., Šiaulių aps.
Lankytojai priimami: antradieniais – šeštadieniais 10.00 – 14.00 val.
Tel.: mob. 8 618 29 840, (8 ~ 425) 32 667 (namų)

Muziejaus stenduose pasakojama apie S. Daukanto gyvenimo ir kūrybos kelią. Vertingiausi eksponatai: S. Daukanto „Lietuvos istorijos pirmasis leidinys 1893 m.“, „Būdo“ – antrasis leidimas, S. Daukanto rankomis padaryta kėdė, kuriai apie 140 m., mokslininkų knygos apie S. Daukantą, dokumentų kopijos iš jo studijų Vilniaus universitete, iš viso pasaulio ekslibrių kolekcija skirta 200 metų S. Daukanto gimimo jubiliejui.
Informacijos šaltinis: ltvirtove.lt rinktinė informacija
  Paskutinis atnaujinimas: 2013-02-10
Rodyklė Simonas Daukantas nuotraukose »»» žiūrim ką turim »

• 2020 Spalio 21 d. Trečiadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Gilanda, Hilaras, Hilarija, Hiliaras, Hiliarija, Raitvilas, Raitvilė, Uršė, Uršulė, Uršulina, Vilma,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Kaip kovoti su rudeniška depresija?..... visų geriausias vaistas nuo ligų ir depresijos – imuniteto stiprinimas tinkamo poilsio, procedūrų ir vandens SPA pagalba. Tai gali būti poilsis vienam asmeniui, dviems ar visai šeimai. Lietuvoje t...

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute aprašyti savo mėgstamą įžymybę, ar norėtute tiesiog, pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Įspūdingas drugelių grožis..... iš ties drugeliai.. įspūdingi ir gražūs, dėl savo nepakartojamo spalvingumo.. ar ne taip?
Kai belieka tik brangus atminimas..... Yra gyvenime ir praeitis ir ateitis. Ir dideli darbai, ir didelės svajonės. Laimingas tas, kas moka atvira širdim Gyvenimo kančias praeiti ir mylėti žmones
Keistos figūros, dailininkų klaidos..... įdomių bei linksmų paveiksliukų rinkinukas tema - Keistos figūros, dailininkų klaidos - kaip ir nelabai mįslės, bet kažkaip nusprendėme prie jų visai tinka :)