» Homero gyvenimo faktai

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Biografijos » Veikla

HOMERAS () » » » Rašytojas

Pirmasis Europos poetas :: Homeras
Homeras - pirmasis Europos poetas. Spėjama, kad jis gyveno XII-VII a.pr.Kr. Tokia prielaida daroma iš aprašymų Odisėjoj ir Iliadoj. Manoma, kad Homeras gimė Smirno mieste, Lidijos srityje, Mažojoje Azijoje.

Homeras reiškia „neregys“, todėl atsirado legenda, kad poetas buvo aklas. Kita vertus, Homeras taip pat – „įkaitas“ - tai galėjo nurodyti jo socialinę padėtį.

Kadaise septyni miestai varžėsi dėl teisės vadintis Homero tėvyne, bet ilgainiui ginčas neteko prasmės, nes dainius tapo visų graikų, o vėliau ir visos žmonijos poetu. Antika šį vardą tardavo su didele pagarba, nes Homerą laikė ne tik pirmuoju poetu, bet ir pirmuoju mokytoju, filosofu ir nesvyruodamas pridėdavo prie jo vardo epitetą „dieviškasis“. Tobulu epinės kūrybos pavyzdžiu Homero poemas laikė Aristotelis.

Žymusis Homero biustas buvo sukurtas Aleksandrijoje. Nuo Homero mirties buvo praėję 600 - 700 metų. Suprantama, kad skulptorius didžiojo poeto nebuvo matęs ir nežinojo, kaip jis iš tikrųjų atrodė. Tačiau kodėl jis nusprendė, kad Homeras buvo aklas? Kaip neregys poetas galėjo sukurti didingus literatūros kūrinius, kuriuose skaitytoją žavi tokia spalvinga vaizdinių paletė? Iš "Iliados" ir "Odisėjos" puslapių taip ir trykšta spalvų gausa: juodų antakių Dzeusas, šviesiaakė Atėnė, šviesiaplaukis karalius Menelajas, rudaplaukis karys Achilas, juodaakė gražuolė Briseidė ir t. t. Stebina ir metalų spalvos apibūdinimas: alavas - baltas, varis - rausvas, geležis - žila. Tai puikūs poetiniai palyginimai. Norint sukurti tokius palyginimus, pastebėti detales, reikalingas geras regėjimas.

Senovės graikai neabejojo, kad Homeras gerai matė. Daugiau nei du šimtus metų jo poemas iš kartos į kartą perduodavo keliaujantys dainiai - aedai. VI amžiuje pr. m. e. Atėnų tirono Pisistrato įsakymu jos buvo pirmą kartą užrašytos. Dar po šimto metų atsirado pirmosios Homero skulptūros. Savaime suprantama, kad jau niekas tuo laiku nebežinojo, kaip poetas iš tiesų atrodė, tačiau visuose to meto biustuose jis vaizduojamas kaip normaliai matantis žmogus.

Legenda liudija: Homeras buvo palaidotas Chioso saloje. Yra išlikę IV a. pr. m. e. monetų iš Chioso. Homeras jose panašus į Dzeusą su plačiai atmerktomis, gerai matančiomis akimis. Iodenos (Italija) miesto muziejuje yra išlikęs tos pačios epochos bronzinis biustas. Manoma, kad šis biustas - senesnio marmurinio Homero biusto kopija. Beje, ir čia Homeras „gerai mato“. Yra ir daugiau Homero gerą matymą liudijančių kūrinių. Taigi kodėl mūsų laikais taip paplitusi nuomonė, kad Homeras buvo aklas? Kada tokia nuomonė atsirado ir kodėl?

Pasirodo, Homeras regėjimo „neteko“ Aleksandrijoje - Aleksandro Makedoniečio pastatytame mieste. Aleksandrija tapo helenistinės kultūros centru. Plutarchas pasakoja, kad Aleksandras Makedonietis savo žygiuose nesiskyrė su „Iliados“ tekstu. Pasak jo, Aleksandras Makedonietis šią knygą laikė didžiausia vertybe, todėl visai suprantama, kad miesto centre buvo pastatyta Homero šventykla, o pats poetas - sudievintas. Tačiau Aleksandrijos išminčiams ankstesnis Homero įvaizdis atrodė ne toks intelektualus. Jų nuomone, poetas negalėjo atrodyti kaip paprastas mirtingasis. Jis turėjo įgyti nepaprastų bruožų. Ginčo ir diskusijų meną puikiai įvaldę helenistinės epochos filosofai, auklėti pagal Platono ir Aristotelio mokymus, mėgo pabrėžti išrinktųjų aklumo aiškiaregystę kaip pranašumą, leidžiantį išsiskirti iš „aklos“ minios. Todėl Homeras ir buvo pavaizduotas kaip neregys.

Dabar neabejojama, kad Homeras iš tikro buvo, spėjama, kad Iliadą jis parašė jaunystėje, o Odisėją – senatvėje.

VI-V a. pr. Kr. Atėnuose vyko panatėniškos rapsodų šventės, tų švenčių metu buvo varžomasi, kas gražiau padeklamuos Homero epus. Rapsodai kalbėjo su lazda ir laurų vainiku ant galvos. Lazda – žodžio teisė ir valdžia.

VI a. pr. Kr. Iliada ir Odisėja – kanonizuoti (Kanonas – griežta, saugoma norma). III a. pr. Kr buvo visiškai kanonizuoti abu tekstai. III-II a. pr. Kr. Abu tekstai buvo suskirstyti į 24 giesmes.


"Iliada" - laikoma seniausiu graikų ir kartu Vakarų literatūros kūriniu. Ji buvo parašyta hegzametru maždaug VIII a. pr. m. e. viduryje ir susideda iš 15 690 hegzametro eilučių.
Daugiau nei 15 000 "Iliados" eilučių rašoma apie Trojos karo baisumus, pavydą ir išdavystę, didvyrius ir dievus. Šis pasakojimas yra ne tik karo aprašymas, bet ir pirmasis raštiškas graikų kultūros liudijimas: "Iliada" padėjo pagrindą tolimesnei graikų literatūros raidai.
"Iliadoje" pirmą kartą buvo išvardinti visi dvylika Olimpo dievų ir nurodytos visų jų funkcijos.


"Odisėja" - viena iš didžiųjų homerinio epo poemų, kurios turinį sudaro grįžtančio iš Trojos karo gimtojon Itakėn pas išsiilgusią žmoną didvyrio Odisėjo dešimties metų klajonės, sutrauktos į 41 dieną. "Odisėja" skiriasi nuo antros didžiosios homerinės epinės poemos "Iliados" veikalo kompozicija, veiksmo vieta, vyriausiojo herojaus charakteriu ir pasakojimo tonu bei veikalo dvasia. Būdingiausias "Odisėjos" kompozicijos bruožas yra nesilaikymas chronologinės tvarkos. "Odisėjos" veiksmo vieta apsiriboja Trojadės pakrantės slėniu, čia žinomais kalnuoto iškyšulio Malėjos krantais, nebesiduodančia nustatyti pasakiška šalimi iki požemio karalystės vartų tolimiausiuose vakaruose. Su "Odisėja" yra susijęs ir romėnų literatūros atsiradimas ir jos aukščiausias pakilimas.
"Odisėjos" dvasia yra kitokia negu "Iliados". Čia mes regime ne didžiai drąsius kovotojus, kurių gyvenimo stichija yra kovos, karas, o drąsų jūreivį, turintį įveikti visokiausius pavojus, sugebantį prisitaikyti ir neprarasti blaivaus proto - šis sugebėjimas padeda rasti išeitį iš kebliausių padėčių.
Informacijos šaltinis: ltvirtove.lt rinktinė informacija
  Paskutinis atnaujinimas: 2013-02-09
Rodyklė Homeras nuotraukose »»» žiūrim ką turim »

• 2022 Gruodžio 4 d. .

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Airė, Aivaras, Bara, Barbė, Barbora, Barė, Bušė, Liugailė, Liutauras, Nadruvė, Nadruvis, Osmundas, Vainota, Vainotas, Vainotė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Vandens šildymo buitinėms reikmėms variantai..... Dražice OKC 125 boileriai būna vertikalūs, patogūs naudoti ir privačiuose namuose, ir daugiabučių namų butuose, ir visur kitur, kur per patį trumpiausią laiką ir labai dažnai reikia pašildyti...

2022-ųjų metų poezija..... tai 2022-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlome paskaityti ir pajusti šių metų kūrybos dvasią :) .....

Pūčkorių piliakalnis..... Tai piliakalnis Vilniaus miesto rytinėje dalyje, 0,2 km į pietus nuo S. Batoro g. pervažiavus Vilnios tiltą ir pasukus Pūčkorių gatve į dešinę, Naujosios Vilnios seniūnijoje, Pavilnių regioniniame...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar norėtute aprašyti savo mėgstamą įžymybę, ar norėtute tiesiog, pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Atvirukai bučinių dienos proga..... nustebink savo draugus bei pažįstamus, juk faktas, kad dauguma, net neįsivaizduoja - kad yra ir bučinių diena :)
Ar žinai įdomybės..... tai ar žinai kokia seniausia skulptūra pasaulyje? o parkūras? tiubeteika? koks šokis laikomas populiariausiu pasaulyje? nežinai? :O mes irgi nežinojome, o dabar žinome ir jums siūlome sužinoti :)
Kas yra parkūras?.....parkūras atsirado 1987 m., jo pradininkais laikomi David Belle ir Sebastien Foucan. Parkūre naudojamos gimnastikos, lengvosios atletikos, kovos menų...