» Žvainių Gaidžio koplyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Žvainių Gaidžio koplyčiaTai koplyčia stovinti šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje, Žvainiuose, Imbarės seniūnijoje, šalia Salantų, Gaidžio kalne.

Senoliai pasakoja, kad kalvoje stovėjusi senoji Salantų bažnyčia, kurios vietoje vėliau buvusi pastatyta koplyčia.

Padavimas byloja, kad kalvoje slapstėsi nuo šeimininko kirvio pasprukęs gaidys. Vidurnaktį iš kalvos pasigirsdavo šaižus jo giedojimas, kuris labai gąsdino pro šalį vykstančius praeivius ir keleivius. Pastačius ant kalno medinę koplytėlę, gaidžio giedojimas išnyko. Koplytėlei sunykus, 1927 m. pastatyta dabartinė mūrinė, neogotikinė koplyčia, kurios statybai plytas pagamino verslininko Juozo Pabrėžos plytinė.

Po Antrojo pasaulinio karo pasklido gandas, kad po Gaidžio koplyčia yra užkastas lobis. Aplinkui koplyčią ėmė sukiotis lobių ieškotojai, kurie ją nuniokojo. Salantų gydytojo Jono Simaičio rūpesčiu koplyčia buvo suremontuota, uždengtas naujas stogas, o 1948 m. liaudies meistras Petras Kalenda padarė naują altorių, Švč. Lurdo Marijos ir dvi Švč. Mergelės Marijos skulptūras. Vėliau koplyčia buvo apleista, altorius nuardytas, dalis sienų nugriauta, plytos išnešiotos.

Koplyčią 1988 m. atstatė akmens skulptorius Vilius Orvidas (pranciškonas br. Gabrielius, O. F. S.). Jos viduje įrengė altorių su akmenine mensa, kuriame pastatė iš granito iškaltą Švč. Dievo Motinos skulptūrą. Jo bendramintis dailininkas Vaidotas Žukas koplyčios vidaus sienas ištapė freskomis su siužetais iš Švč. Mergelės Marijos gyvenimo. 1988 m. gegužės 8 d. Gaidžio koplyčia buvo konsekruota.

1999 m. koplyčia nukentėjo nuo uragano „Anatolijus“, buvo nugriautas koplyčios bokštas ir dalis stogo.

2005 m. koplyčia buvo smarkiai nuniokota vandalų, išniekintas altorius ir sudaužytos ant jo stovėjusias skulptūros. Salantų seniūnijos ir parapijos iniciatyva bei lėšomis koplyčia buvo atstatyta, o altorius su skulptūromis restauruoti.

2011 m. vasario 19 d. Apaštališkoji penitenciarija Romoje suteikė 7 metams visuotinius atlaidus Gaidžio Švenčiausios Mergelės Marijos Apsilankymo koplyčią lankantiems titulinės šventės dienoje gegužės 31 d.

Koplyčia neogotikinė, šešiakampė, vienanavė, su šešiašlaičiu stogu ir aukštu bokšteliu, pagrindiniu fasadu atsukta į vakarus. Pamatai ir cokolis akmenų, sienos – raudonų plytų mūro. Pagrindiniame fasade įrengtos dvivėrės, arkinės durys, šiaurės rytiniame ir pietrytiniame – po arkinį grotuotą langeliai. Stogas medinės konstrukcijos, dengtas skarda. Bokštelio viršūnėje pritvirtintas kaltinis ornamentuotas kryželis.

Koplyčios interjere prie galinės sienos įrengtas altorius, kurį sudaro iš granito iškalta dekoruota mensa su užrašu „Ave Maria“ ir sienoje nutapytas retabulas. Altoriuje stovi Švč. Dievo Motinos (Švč. Mergelės Marijos su kūdikiu) akmeninė skulptūra. Šalia įėjimo pastatytas iš akmens nukaltas ir reljefiniu dekoru puoštas stovas šventam vandeniui laikyti.

Vyskupija: Telšių vyskupija.
Dekanatas: Palangos dekanatas.
Regionas: Žemaitija. Maldos namai Žemaitijoje
Savivaldybė: Kretingos rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Žvainiai, Imbarės sen., Kretingos r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Ypač plona elektronika,- galima apsukti aplink žmogaus plauką ir ji vis tiek veikia...Dar viena gera žinia biologiniai elektronikai,- mokslininkai sukūrė permatomą super ploną grandinę, kurį apsukta apie vieną žmogaus plauką, funkcionuoja. Koncepcijai įrodyti, mokslininkai įtaisė elekt
Atvirukai Velykų proga..... gražūs ir šilti e-atvirukai šv. velykų proga - pasveikink savo pažįstamus, draugus bei myliuosius su viena gražiausių švenčių pavasarį :)
Postringauja Bingelis..... visi arba beveik visi mėgsta anekdotus ir turbūt Lietuvoje nėra žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs kas toks yra bingelis :))