» Vyžuonų Šv. Jurgio bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Vyžuonų Šv. Jurgio bažnyčiaTai bažnyčia stovinti Vyžuonose, 1 km į šiaurės rytus nuo kelio  118  Kupiškis–Utena, Vyžuonos (Šventosios kairiojo intako) dešiniajame krante. Dešinėje sienoje iš lauko pusės įmūryta akmeninė žalčio Vyžo galva, kairėje pusėje – akmeninis švedų patrankos sviedinys, kadaise kritęs į Vyžuonas.

Gotikinė Vyžuonų šv. Jurgio bažnyčia, funduota 1406 m. Vilniaus kašteliono Kristino Astiko, buvo išmūryta XV a. pirmoje pusėje pagal tuo metu Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje paplitusį kvadratinio plano trinavės halės su penkiasiene apside modelį.
Vyžuonų bažnyčiai 1522 m. dovanoti keli žemės sklypai. Katalikų bažnyčia minima 1553 m.

Nuo 7-ojo XVI a. dešimtmečio visi Vyžuonų savininkai buvo evangelikai reformatai (Mikalojus Radvila Rudasis, Jurgis Astikas, Mikalojaus Radvilos Rudojo sūnus, evangelikai Kiškos), tad jau tada koliatorių teise bažnyčia perėjo evangelikams reformatams.

Ukmergės pilies teismo sprendimu evangelikų reformatų bažnyčia 1656 m. perduota katalikams. Apie 1666 m. Radvilų nekropolis perkeltas į Kėdainių didžiąją kalvinų bažnyčią. 1736 m. pastatyta klebonija. Nuo 1777 m. minima parapinė mokykla. Mūrinė Vyžuonų bažnyčia 1793 m. turėjo 2 šonines koplyčias ir neseniai primūrytą priebažnytį. Jai priklausė Čerioškavietės ir Kunigiškių (anksčiau Žemaitėlių) kaimai.

Per miestelio gaisrą 1796 m. kovo 26 d. bažnyčia sudegė. 1811 m. ji buvo restauruota.

Klebono Antano Drukteinio rūpesčiu 1891–1892 m. bažnyčia perstatyta ir padidinta, primūrytas bokštas. Įrengti 9 registrų vargonai, Kryžiaus kelio stotys. 1898 m. bažnyčią konsekravo vyskupas Gasparas Cirtautas. Baigus mūryti bokštą, 1899 m. į jį įkelti varpai.

1912 m. apmūrytas šventorius. Per Pirmąjį pasaulinį karą į Rusiją išvežti varpai. Nuo 1914 m. vikaravo, vėliau klebonavo Aleksandras Mileika (1881–1944 m.). Jis 1931 m. pastatė dviaukštę mūrinę kleboniją, 1937 m. suremontavo ir išdažė bažnyčią.

Bažnyčia gotikinė, lotyniško kryžiaus plano, halinė (38 × 15 m), su trisiene apside, vienabokštė. Vidus 3 navų. Jas dengia kryžminiai skliautai, rūsį – cilindriniai skliautai. Yra 3 altoriai. Šventoriaus tvora akmenų mūro.

1992-06-12 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Utenos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Utenos rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: B. Radzevičiaus g. 23, Vyžuonos, Vyžuonų sen., Utenos r. sav.
Tel: (389) 6 03 22

Pamaldos:
ŠV.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 11.00 val.
Šiokiadieniais: 18 (nuo spalio – 17.00) val.

ATLAIDAI:
Šv. Kazimiero – kovo 4 d. (keliama į sekmadienį po 4 d.)
Šv. Jurgio (titulo) – balandžio 23 d. (keliama į sekmadienį po 23 d.)
Šv. Marijos Magdalenos – liepos 22 d. (keliama į sekmadienį po 22 d.)


  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Žalgirio arena..... tai viena didžiausių ir daugiausiai lankytojų galinčių priimti arenų Baltijos šalyse
Eilėraščiai su mėnesiais ir apie juos..... Rašiau rugsėjui laišką, Ant gelsvo klevo lapo. Kaip gaila!Nuo lietučio, Į rytą jis sušlapo. Vėl naują parašysiu...
Egipto mitologija..... archeologijos duomenys liudija, kad išsivysčiusi Egipto visuomenė egzistavo gerokai anksčiau už vieningos valstybės susidarymą. Tebesitęsiantys kasinėjimai Egipte pamažu keičia mokslininkų požiūrį