» Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčiaTai bažnyčia, plačiau žinoma kaip Vilniaus Misionierių bažnyčia, yra Vilniaus senamiestyje.

Pastatytą bažnyčią 1730 m. Viešpaties Dangun Žengimo vardu pašventino Vilniaus sufraganas Jurgis Ancuta. Vieta, kurioje iškilo bažnyčia su vienuolynu, misionierių buvo pavadinta Išganytojo kalnu; šis vardas dokumentuose neretai taikomas ir pačiai bažnyčiai.

1750-1754 m. pagal žymaus Vilniaus architekto Jono Kristupo Glaubico projektą paaukštinti jos bokštai, užstatyti frontonai, 1755-56 m. pristatytas prieangis, o šiuos naujus elementus gausiai išpuošė rokokiniai lipdiniai. Nuo tada ši vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčia iš kitų Lietuvos bažnyčių išsiskiria savo dviem lieknais penkių tarpsnių bokštais, įmantraus silueto frontonais, grakščiomis proporcijomis. Ji bazilikinė, trinavė. Prie siaurų šoninių navų prijungta po dvi koplyčias.

Po visa bažnyčia yra 12 patalpų rūsiai, kurie buvo naudojami tik palaidojimams. Bažnyčią puošia vėlyvojo baroko stiliaus, 1753 m. Vilniaus kalvių nukalti metalo plastikos dirbiniai (grotelės, ažūriniai kryžiai). Pagrindinio fasado antrojo tarpsnio nišose įkomponuotos Mozės ir Dovydo skulptūros, sukurtos XVIII a. viduryje, rokoko stiliaus, medinės, polichromuotos. Šios figūros dinamiškose teatrališkose pozose simbolizuoja Kristaus kaip Mesijo atėjimą ir yra nuoroda į bažnyčios titulą.

Pirmą kartą Misionierių bažnyčia ir vienuolynas smarkiai nukentėjo 1812 m., kuomet čia įsikūrė kariuomenės dalinys. 1839 m. vienuolyne buvo įrengtas kalėjimas, kuriame kalinti S. Konarskio sukilimo dalyviai.

1844 m. caro įsaku bažnyčia ir vienuolynas uždaryti. Vienuolyno pastatai ir žemės valdos atiduoti miesto valdžiai, bažnyčios inventorius - vyskupystės žiniai, vienuoliai išskirstyti po kitus vienuolynus. Po 18 metų, 1859 m. vienuolių misionierių pastangomis bažnyčia grąžinta tikintiesiems ir 1862 m. jos restauruotoje dalyje atnaujintos pamaldos.

XIX a. II-oje pusėje bažnyčia keliskart remontuota. XX-ojo šimtmečio viduryje bažnyčia uždaryta, vėliau jos patalpose įrengtos Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų saugyklos, 1993 05 19 d. bažnyčia perduota Vilniaus vyskupijos kurijai, ja laikinai naudojasi Lietuvos nacionalinis muziejus.

2003-05-08 bažnyčia įrašyta į Kultūros paveldo registrą ir priklauso Vilniaus misionierių vienuolyno statinių ansambliui.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Vilniaus miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Vilnius [70]
Adresas: Subačiaus g. 26, Vilnius, Vilniaus m. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Kaip parašyti laišką kalėdų seneliui..... Kaip parašyti laišką Kalėdų Seneliui? tai paprastai didelis vaikų rūpestis prieš šventes... o tai tikrai nesunku padaryti... Nors Kalėdų Senelis turi be galo daug darbo kalėdų metu ir prieš jas..
Faktai apie Japonija..... Ar žinote, kad Japoniją sudaro 6852 salos. Didžiausios salos: Hokaidas, Honšiū, Šikoku, Kiūšiū ir sudaro 97 % visos žemyninės Japonijos teritorijos. Daugumos salų paviršius kalnuotas, nemaža dalis
Galvosūkiai..... įdomių galvosūkių rinkinukas - proto mankštai, tad "palaužykime" galvas ..