» Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedra

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedraTai stačiatikių katedra, esanti Vilniaus senamiestyje ant Vilnios kranto, netoli Vilniaus Šv. Onos, Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios bei Šv. Mykolo bažnyčios.

Viena seniausių krikščioniškųjų šventovių Vilniuje. Kaip skelbia paminklinė lenta prie įėjimo, cerkvė pradėta statyti 1346 m. Algirdo žmonos Marijos iniciatyva, pašventinta 1348 m.

1495 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras čia tuokėsi su Ivano Didžiojo dukra kunigaikštiene Elena (kuri čia ir palaidota 1513 m.). Juos tuokė archimandritas Makarijus, vėliau nukankintas totorių ir paskelbtas šventuoju. Jo vardu pavadinta dešinysis katedros priestatas. 1511–1522 metais perstatyta kunigaikščio Konstantino Ostrogiškio pastangomis.

1609 m., po Brastos unijos paskelbimo, cerkvė atiteko unitams. Po 1748 m. visame Vilniuje siautėjusio gaisro stipriai nukentėjo ir buvo apleista. 1808 m. buvo perduota Vilniaus Universitetui. Pastate pagal Karolio Podčašinskio projektą 1822 m. buvo įrengtas anatomikumas, auditorijos, biblioteka. Vėliau čia buvo kareivinės, sandėliai, archyvas ir net kalvė.

1865–1868 metais pagal Nikolajaus Čagino projektą cerkvė buvo atstatyta ir grąžinta tikintiesiems.

1946 m. cerkvė turėjo 424 parapijiečių. Tarybiniais laikais, 1948 m. parapija buvo oficialiai įregistruota. 1949 ir 1957 metais buvo atlikinėjamas kapitalinis cerkvės remontas, o 1980 ir 1998 metais ji buvo restauruojama.

Nuo 2010 m. Vilniaus ir Lietuvos arkivyskupijai vadovauja Metropolitas Inocentas.

1992-05-22 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Vilniaus miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Vilnius [70]
Adresas: Maironio g. 14, Vilnius, Vilniaus m. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Gražūs žodžiai vestuvių proga..... Ženkit saulėtu gyvenimo taku, Skinkit pačius gražiausius žiedus, Neškit džiaugsma ir laime vienas kitam. Ir būkit neišskiriami draugai - amžini draugai!
Birštono sakralinis muziejus..... Muziejuje įrengtos vertingos istorinės, religinės - aukšto meninio lygio bažnytinės tapybos darbai, ritualiniai indai iš Nacionalinio dailės muziejaus fondų, meno ekspozicijos. Du kambariai skirti
Kaip elgtis žaibuojant?..... Vasara - vasarėlė, o ar žinote, kad apie 70 proc. dienų su perkūnija pasitaiko, būtent birželio – rugpjūčio mėnesiais? tad, ką vertėtų žinoti apie perkūniją ir žaibus..