» Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Tai bažnyčia stovinti Turgelių gyvenvietėje, 18 km į šiaurę nuo Šalčininkų. Pamaldos laikomos tik lenkų kalba.

Pirmoji medinė bažnyčia pastatyta 1500 m. Vietoj sudegusios bažnyčios 1722 m. pastatyta nauja. Nuo 1777 m. veikė parapinė mokykla. Dar 1795 m. kunigas Povilas Bžostovskis naujos bažnyčios statybai paskyrė 20 000 zlotų. 1827 m. dalis parapijos kaimų kalbėjo tik lietuviškai. 1830 m. ir vėliau lietuviškų pamaldų ir pamokslų nebuvo. 1832 m. bažnyčiai priklausė jurisdika miestelyje, Viktariškių palivarkas ir Pamerkio kaimas.

1836–1837 m. pastatyta nauja mūrinė bažnyčia. 1897 m. patvirtintas jos padidinimo projektas. 1900 m. pamaldos perkeltos į mūrinę kapų koplyčią, statytą 1850 m. Iki 1909 m. bažnyčia padidinta. Ją 1930 m. konsekravo arkivyskupas Romualdas Jalbžykovskis.

Turgelių bažnyčia iškilo Mangirdų žemėse. Mangirdai padovanojo šventyklai 7 valakus žemės. 1722 m. gaisras sunaikino pirmąją medinę bažnyčią. Kunigo Stanislavo Kurčbacho, Turgelių klebono, pastangomis buvo pastatyta nauja medinė bažnyčia.

Dabartinės bažnyčios steigėjas Turgelių parapijoje buvo klebonas ir dekanas kunigas Povilas Šepeckis. Jis gimė 1850 m., o 1884 m. buvo įšventintas į kunigus. Į Turgelių parapiją atvyko 1895 m., klebonu dirbo 1895-1939 m.

1900-1909 m. buvo pristatytos šoninės navos, o pagrindinė nava paremta pilioriais, kurie išliko senosios bažnyčios sienose. Pristatant apsidą ir prieangį bei du bokštus su 4 perdengimais, bažnyčia padidėjo. Bažnyčios sienos buvo padarytos iš akmenų, o arkos ir skliautai iš plytų. Sienos iš lauko pusės padengtos sluoksniu iš skaldyto akmens, pagrindą sudarė kalkės.

1928-1930 m. buvo užglaistyti įtrūkimai lubose, pastatyti altoriai, išdažytas bažnyčios vidus, senos stogo čerpės pakeistos cinkuota skarda. Darbus vykdė Konstantinas Čarneckis ir autorius – dailininkas Kačynskis. Daug pastangų pridėjo vikaras kunigas Leonas Lavcevič. 1930 m. gegužės 8 d. įvyko bažnyčios konsekracija, jai vadovavo Vilniaus arkivyskupas Romualdas Jalbžykovskis.

2004-2010 m. bažnyčioje įmontuotas laikrodis, pakeistos trijų varpų šerdys ir juose instaliuotos elektrinės pavaros. Tuo metu šalia altoriaus įmontuotas diodinis apšvietimas. Buvo restauruoti bažnyčios kairysis ir dešinysis bokštai, bažnyčios frontonas, pakeistas šventyklos stogas ir sustatytos naujos statulos iš lauko pusės: Dievo Motinos iš Lurdo, Dievo tarno Jono Pauliaus II ir palaimintosios Motinos Teresės iš Kalkutos. Svarbiausias atliktas darbas - įrengtas naujasis pagrindinis altorius iš marmuro, taip pat buvo perdirbti šoniniai altoriai.

2008 m. balandžio 20 d. įvyko naujojo altoriaus konsekracija bei naujų kryžiaus kelio stacijų ir statulų pašventinimas. Šį aktą atliko Vilniaus arkivyskupas kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Neobaroko ir klasicizmo stiliaus bažnyčia (40x26 m) stūkso Tabariškių, Akmenynės, Rudaminos ir Jašiūnų kelių sankryžoje. Bažnyčios šventorius aptvertas akmenų ir mūro tvora. Bažnyčia stačiakampio plano, dvibokštė. Vidus 3 navų, atskirtų pilioriais. Iš abiejų pusių presbiterijose yra mažos zakristijos. Presbiterijos siena dekoruota augalų motyvais. Šoniniai altoriai yra neoklasicizmo stiliaus. Vargonai išpuošti kukliai - su angelo statula. Šalia antrojo pilioriaus yra medinė raižyta sakykla.

1994-02-28 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Vyskupija: Vilniaus arkivyskupija.
Dekanatas: Šalčininkų dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Šalčininkų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Turgeliai [2]
Adresas: Bažnyčios a. 1, 17285 Turgeliai, Turgelių sen., Šalčininkų r. sav.
Prie bažnyčios netoliese yra Turgelių kaimo kapinės.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
II: 9.00 (lenku).
III: 17.00 (lenku).
IV: 9.00 (lenku).
V: 17.00 (lenku).
VI: 9.00 (lenku).
VII: 9.00 (lenku).

Kunigas budi: I-VI: 9.00-13.00, VII: 8.00-13.00.


Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia nuotraukose:

Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Kanadiečių menininkas Olivier Lefebvre..... Menininkai itin išradingi... kanadiečių vaizdo (multi-disciplinary visual) menininkas Olivier Lefebvre, gyvenantis Monrealyje - sudėliojo Steve Jobs mozaiką iš 3750 obuolių. Savo kūrinį menininkas
Trafaretai langams..... norint sukurti kalėdinę bei šventinę nuotaiką namuose.. puikus sprendimas - langų puošimas įvairiais kalėdinių bei žieminių motyvų karpiniais. Tad, ieškant sau, susidarė gan nemažas ir puikus traf
3 būdai kaip romantiškai pasipiršti..... Restoranai uždaryti. Kino teatrai uždaryti. SPA neveikia. Lauke būtinos kaukės! Viskas, kas galėtų būti romantiškų piršlybų vieta – sugadinta. Ką tokiu atveju daryti? Kaip romantiškai pasipiršti n