» Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia
Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia © vietoves.lt

Tai bažnyčia stovinti Salake, Zarasų rajone, 13 km į šiaurės vakarus nuo Dūkšto. Neoromaninio stiliaus, turinti neogotikos bruožų. Dabartinis bažnyčios aukštis yra 72 m, ilgis 64 m., o plotis 22 m.

Salako bažnyčia minima net 1522 metais. Nauja pastatyta 1674 m. Salake 1714 m. nupirkti 4 sklypai ir dovanoti reguliariesiems atgailos kanauninkams. 1721 m. jiems dovanotas Narbutiškio palivarkas su 22 kaimais, pastatytas vienuolynas ir bažnyčia. Vienuoliai administravo ir parapijos bažnyčią. Rusijos valdžia vienuolyną 1832 m. uždarė, pastatus nusavino. Po 1837 m. bažnyčia nugriauta.

Apie 1740 m. pastatyta nauja parapinė bažnyčia. Salako parapija su Dūkšto ir Vajasiškio filijomis 1849 m. priskirta Žemaičių vyskupijai.

1857 m. pastatyta mūrinė varpinė, įrengtos Kryžiaus kelio stotys. 1862–1865 m. pastatyta nauja medinė bažnyčia. Ji 1905 m. sudegė, apdegė varpinė, joje kabėję 4 varpai nukrito. Sudegė dalis parapijos archyvo.

1906 m. patvirtintas inžinieriaus Ignoto Morgulco mūrinės (tašytų akmenų) bažnyčios projektas. 1907 m. gautas vidaus reikalų ministro leidimas statyti. Tašytus akmenis iš aplinkinių laukų suvežė vietos gyventojai. statyba rūpinosi klebonas Antanas Kryžanauskas (Salako klebonu paskirtas 1903 m.).

1911 m. į bažnyčios bokštą įkelti varpai, kuriuos per Pirmąjį pasaulinį karą išsivežė vokiečiai. 1914 m. įrengti vargonai (pagaminti Karaliaučiuje). 1915 m. bažnyčią konsekravo vyskupas Pranciškus Karevičius.

1944 m. sugriauta aukščiausioji (medinė) bažnyčios bokšto dalis, sužalotas akmeninis viršus; sunaikintas bažnyčios stogas, sužaloti zakristijų stogai. Griūvant bokštui, nukentėja ir bažnyčios vidus, ypač vargonai. Po karo klebono Jono Morkvėno ir parapijiečių iniciatyva bažnyčia iš dalies suremontuota. 1947 m. sutaisytas stogas. Pagal architekto A. Panavo ir konstruktoriaus V. Bagočiūno projektą 1989 m. atstatytas bokštas (72 m).

Bažnyčia neoromaninio stiliaus, turi neogotikos bruožų, stačiakampio plano, neobazilikinė, su pusapskrite apside, 2 šoninėmis zakristijomis, vienabokštė. Vidus 3 navų. Yra 3 altoriai. Navas dengia kryžminiai skliautai. Šventoriaus tvora akmenų mūro.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Zarasų dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Zarasų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Salakas [2]
Adresas: Bažnyčios g. 28, 32217 Salakas, Salako sen., Zarasų r. sav.
Tel: (385) 5 93 50
Aukštis: 72 m.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 12 val.
Šiokiadieniais: 18 (žiemą – 17) val.

ATLAIDAI:
Šv. apašt. Petro ir Povilo – birželio 29 d. (keliama į paskutinį birželio sekmadienį)
Švč. M. Marijos Sopulingosios (titulo) – rugsėjo 15 d.
Misijų diena – spalio III sekmadienį


Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia nuotraukose:

Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

Taukelių koplyčia
Taukelių koplyčia © Wikipedia

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Mintys apie mokytojus..... Mokytojas – tai žmogus, kuris išugdo dvi mintis ten, kur anksčiau buvo viena..
Heather Hansen menas..Heather Hansen - menininkė iš Naujojo Orleano (angl. New Orleans) kurianti savotiškus paveikslus neįprastu būdu
Faktai apie džinsus..... Ar žinote, kad klasikinė džinsų spalva – tamsiai mėlyna indigo spalva.Indigas – tai vienas seniausių žinomų istorijoje dažas, išgaunamas iš indigo medžio lapų.